Nieświeży oddech – z czego wynika i jak leczyć?

Nieświeży oddech - z czego wynika i jak leczyć?Nieświeży oddech to nieprzyjemna dolegliwość posiadająca wiele przyczyn. Może  świadczyć o problemach zdrowotnych, a także często staje się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Z czego wynika nieświeży oddech oraz jak można wyleczyć tę dolegliwość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Nieświeży oddech budzi w nas wielki dyskomfort co przekłada się na naszą psychikę i codzienne funkcjonowanie. Nieprzyjemny zapach może pojawić się tylko na chwilę, gdy zjemy potrawę o intensywnych smaku lub występuje regularnie przez dłuższy czas. Wówczas warto się tym zainteresować i znaleźć przyczynę oraz w jaki sposób można temu zapobiec.

Nieświeży oddech – przyczyny

Nieprzyjemny oddech może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

 • odwodnienie organizmu
 • palenie papierosów
 • nadmierne spożywanie kawy
 • próchnica
 • niedokładne mycie zębów
 • ostre zapalenie dziąseł
 • uszkodzenie lub choroby dróg oddechowych
 • choroby takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, wątroby, choroby żołądka
 • zaburzenia hormonalne
 • silny stres (hormon stresu blokuje wydzielanie śliny i przez co zwiększa możliwość gromadzenia się bakterii)
 • zła dieta (prowadzi do odwodnienia się organizmu)
 • leki odwadniające organizm (wysuszają przewód pokarmowy i zmniejszają ilość produkowanej śliny)

Jeżeli coraz częściej zauważamy objawy nieświeżego oddechu, warto skonsultować to lekarzem. Wykonywane jest wówczas badanie diagnostyczne całej jamy ustnej, a więc: języka, ust, dna jamy ustnej, podniebienia oraz jamy ustno-gardłowej.

Diagnostyka składa się z badania organoleptycznego czyli tzw. badania i oceny zapachu z ust oraz z badania wykonywanego przy pomocy halimetru stwierdzającego ilość związków siarki w jamie ustnej.

Nieświeży oddech – jak się go pozbyć?

 1. Jeżeli nieprzyjemny zapach z ust może być wynikiem próchnicy zębów lub innych problemów stomatologicznych, warto zadbać o ich stan oraz ochronę przed różnego rodzaju chorobami.
 2. Należy wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz używanie nici dentystycznych. Usuwają one dokładnie resztki pokarmowe zalegające po niedokładnym lub szybkim myciu zębów. Płyn do płukania stwarza również warstwę ochronną dla zębów oraz działa na nie lekko wybielająco.
 3. Oprócz szczotkowania zębów, pamiętać o szczotkowaniu samego języka. W miejscu tym, a dokładnie w jego tylnych częściach namnaża się największa ilość bakterii przyczyniających się do pojawiania się nieświeżego oddechu.
 4. Warto spożywać duże ilości płynów i nie doprowadzać do stanów suchości ust. Jest ona również czynnikiem powodującym nieświeży oddech.
 5. Jeżeli nieświeży oddech nie jest wynikiem złej pielęgnacji jamy ustnej należy wybrać się do lekarza na profilaktyczne badania. Warto wówczas zwrócić uwagę na możliwą cukrzycę, choroby układu oddechowego, zaburzenia żołądkowo – jelitowe czy dolegliwości ze strony wątroby oraz nerek.

Polecane produkty:

Olej z Czarnego Kminku w kapsułkach
Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac. Nigella sativa) - jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Nie wahaj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *