Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 25 października 2020

Pielęgnacja twarzy mężczyznySkóra twarzy mężczyzny, choć starzeje się nieco wolniej od skóry kobiecej, może ulegać podrażnieniom lub być atakowana przez różnego rodzaju choroby. Czym się charakteryzuje i jak właściwe ją pielęgnować? Oto kilka podpowiedzi.

Czym charakterzyuje się skóra twarzy mężczyzny?

Badania potwierdzają, że budowa skóry męskiej jest podobna do skóry kobiet. Jednak naskórek różni się grubością i posiada nawet do 30 – 32 warstw. Inaczej mówiąc jest on o 25 % grubszy niż naskórek kobiety, a wszystko przez większą ilość komórek w warstwie rogowej naskórka. To właśnie dzięki tym strukturom, skóra twarzy mężczyzny posiada większą szorstkość podczas dotyku, jak również większą odporność na czynniki zewnętrzne.

Grubsza jest także skóra właściwa, w której znajdują się włókna kolagenowe i  elastynowe mające bardziej zwarty układ niż u kobiet. Procentuje to wolniejszym powstawaniem zmarszczek. U mężczyzn skóra właściwa posiada większe brodawki, co wpływa na poprawę krążenia, a to z kolei wiąże się z lepiej dotlenioną i odżywiona skórą.

Na skórze męskiej szybciej jednak widoczne są zmarszczki mimiczne, ponadto są one głębsze. A to wszystko poprzez aktywność mięśni przywłośnych, które mężczyźni posiadają znacznie więcej niż kobiety. Ponadto unaczynienie skóry męskiej jest bardziej zagęszczone niż u pań. Większa jest również liczba gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, co warunkuje poziom przetłuszczania się cery. Wpływa to na korzyść skóry, ponieważ wytwarzana jest silniejsza powłoka hydrolipidowa, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Minusem jest jednak większa podatność skóry na powstanie zakażeń skórnych tj. trądzik pospolity. Dużym atutem skóry męskiej jest fakt, że posiada ona większą ilość melanocytów, co powoduje łatwiejsze jej opalanie.

A więc skóra męska posiada:

 • grubszy naskórek
 • inny, bardziej zwarty układ (splot) włókien kolagenowych
 • większe owłosienie
 • ciemniejszy fototyp
 • większą ilość gruczołów łojowych
 • mniej tkanki tłuszczowej podskórnej
 • mocniejszą tkankę łączna
 • późniejszy proces starzenia

Jak skóra twarzy mężczyzny powinna być pielęgnowana?

O skórze męskiej mówi się, że zniesie wszystko. Nie jest ona jednak ze stali i tak jak cera kobiety, skóra twarzy mężczyzny również wymaga właściwej pielęgnacji.

 1. Podczas porannej toalety można skórę przemywać wodą. Jednak bardziej zalecane jest stosowanie płynu micelarnego lub mleczka kosmetycznego, który zapewni nawilżenie skóry i tak jak w przypadku wody nie spowoduje jej przesuszenia.
 2. W przypadku kosmetyków do golenia najlepiej byłoby, aby nie zawierały alkoholu oraz mydła. Związki te będą wysuszać naskórek oraz go podrażniać. Warto wybierać takie, które w swych składach zawierają składniki zmiękczające. Po goleniu należy nałożyć na skórę preparat o działaniu łagodzącym.
 3. Pod koniec porannej pielęgnacji zaleca się nałożenie na skórę kremu nawilżającego najlepiej z filtrem ochronnym minimum 30 SPF.
 4. Na koniec dnia wszystkie zanieczyszczenia warto usunąć płynem micelarnym lub mleczkiem. Zaleca się dwa razy w tygodniu zastosować peeling, który usunie warstwę zrogowaciałych komórek. Następnie należy nałożyć krem lub żel na noc o działaniu regenerującym lub odżywczym.
Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami