Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 czerwca 2023

Indukcja poroduIndukcja porodu polega na sztucznym pobudzeniu mechanizmów prowadzących do porodu jeszcze przed jego naturalnym, spontanicznym rozpoczęciem. Jest jedną z najczęściej stosowanych procedur we współczesnym położnictwie. Szacuje się, że co piąta kobieta ciężarna poddawana jest indukcji, co w takich sytuacjach minimalizuje powikłania porodowe i zmniejsza częstotliwość umieralności i chorób u noworodka. Przede wszystkim nie należy mylić pojęć preindukcji z indukcją.

Preindukcja a indukcja porodu

Preindukcja porodu to postępowanie mające na celu stymulację dojrzewania szyjki macicy, czyli przygotowanie jej do akcji porodowej. Zawsze poprzedza indukcję. Natomiast indukcja porodu jest farmakologicznym lub niefarmakologicznym działaniem, mającym na celu wywołanie i podtrzymanie skutecznej czynności skurczowej macicy, doprowadzając w tej sposób do postępu akcji porodowej.

Na czym polega indukcja porodu?

Indukcja może mieć charakter:

  • farmakologiczny – podawanie pacjentce leków, najczęściej prostaglandyny i oksytocyny we wlewie kroplowym;
  • niefarmakologiczne – wywołanie porodu przy użyciu cewnika Foleya, amniotomia (sztuczne przebicie błon płodowych) i inne.

Oksytocyna podawana w powolnym wlewie dożylnym jest farmakologiczną, powszechnie stosowaną metodą indukcji porodu. Jest to naturalny hormon produkowany przez przysadkę mózgową przez cały okres ciąży. W dużych dawkach powoduje tężcowy skurcz macicy. Amniotomia należy natomiast do mechanicznych sposobów indukcji porodu, a warunkiem jej wykonania jest dojrzałość szyjki macicy, gdyż przebicie pęcherza płodowego przy niedojrzałej szyjce wyraźnie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zakażenia wewnątrzmacicznego.

Skuteczność zastosowanych metod indukcji porodu różni się w zależności od postępu porodu. Należy dobierać je ostrożnie, ponieważ mogą mieć wpływ na stan noworodka po porodzie.

Indukcja porodu – wskazania

Indukcję porodu wybiera się jedynie w określonych medycznie wskazaniach. Są to przede wszystkim następujące sytuacje:

Co istotne, w przypadku ciężarnych w zaawansowanym wieku rozrodczym wzrasta ryzyko powikłań ciążowych, w tym niewyjaśnionego zgonu wewnątrzmacicznego i umieralności okołoporodowej matek. Z tego względu u kobiet ciężarnych powyżej 40. roku życia ciążę uznaje się za biologicznie dojrzałą już w 39. tygodniu ciąży. Pojawia się wówczas konieczność indukcji porodu.

Indukcja porodu – przeciwwskazania

Nie zawsze indukcję można wykonać. Nawet jeśli pojawiają się ku temu wskazania. Każdy przypadek powinien zostać rozważony indywidualnie, mając na uwadze dobro zarówno dziecka, jak i przyszłej matki. Głównymi przeciwwskazaniami do indukcji porodu są jednak:

  • łożysko lub naczynia przodujące;
  • przebyte operacje na trzonie macicy;
  • inwazyjny rak szyjki macicy;
  • nieprawidłowe położenie płodu, np. poprzeczne, miednicowe;
  • aktywna opryszczka intymna;
  • śródporodowe pęknięcie macicy.

Należy wziąć pod uwagę także inne przeciwwskazania do porodu siłami natury. Decyzję o indukcji porodu zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się z przypadkiem. Dokument kwalifikacji do indukcji porodu, uwzględniający dane kliniczne, powinien zostać dołączony do historii choroby.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mierzwa A., Klimek M., Wybrane metody preindukcji i indukcji porodu stosowane w krakowskich szpitalach, Problemy Pielęgniarstwa, 23/2015.
  2. Kostrzewa M., Kalinka J., Indukcja porodu. Część 1. Kontrowersje i korzyści wynikające ze wskazań do indukcji porodu, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, 4/2012.
  3. Ulan A., Ulan J., Wagner E., Sadowska M., Indukcja porodu, European Journal of Medical Technologies, 2/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami