Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lutego 2023

KeratektomiaKeratektomia, zwana również powierzchowną abrazją rogówki, to prosty i bezpieczny zabieg z zakresu chirurgii okulistycznej. Celem jest przede wszystkim poprawa wzroku poprzez korektę rogówki – przezroczystej blaszki tworzącej przednią ścianę gałki ocznej. Keratektomię zalicza się do metod bezbolesnych i bardzo skutecznych. Tkanki po zabiegu goją się około 5 dni.

Na czym polega keratektomia?

Keratektomia polega na usunięciu nabłonka rogówki i wykonaniu ablacji laserowej na odsłoniętą błonę Bowmana i zlokalizowaną pod nią istotę właściwą. Zabieg jest szczególnie przydatny u pacjentów z cieńszą rogówką bądź z głębokim osadzeniem gałek ocznych, wydatnymi łukami brwiowymi czy uprawiających sporty kontaktowe. To zabieg powierzchniowy, a w gronie tego typu zabiegów znajdują się metody:

  • chemiczne: keratektomia fotorefrakcyjna, LASEK;
  • mechaniczne: EPI-LASIK, EBK;
  • laserowe: TE-PRK.

Keratektomia fotorefrakcyjna jest techniką, w której zdjęcia nabłonka dokonuje się po wcześniejszym wystawieniu go na działanie 20% alkoholu etylowego, co trwa około 20 sekund. Strefę deepitelizacji ogranicza się przyciśniętym do rogówki markerem o średnicy 8–9 mm. Końcem XX wieku wprowadzono technikę LASEK, w której nabłonek rogówki w obrębie strefy ablacji zostaje odpreparowany w formie płatka i zaoszczędzony. Metoda ta zmniejsza ewentualne działania niepożądane w pierwszych dobach po keratektomii, takich jak ból i łzawienie z oczu. Dodatkowo przyspiesza rehabilitację wzrokową.

Keratektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po zastosowaniu kropli. Jest więc całkowicie bezbolesna. Dyskomfort może dotyczyć wyłącznie lokalizacji opracowywanego obszaru, zabiegi na narządzie wzroku nie należą z tego względu do przyjemnych. Cała procedura trwa zwykle około 10 minut.

Keratektomia – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do zabiegu są:

  • nawracające nadżerki nabłonka rogówki;
  • astygmatyzm;
  • nierówności na rogówce;
  • dystrofie rogówki;
  • powierzchniowe blizny rogówki wywołane urazem lub obecnością ciała obcego w oku.

Keratektomię wykonuje się w przebiegu wszelkich chorób okulistycznych, ograniczających się do przedniej części oka. Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje okulista po szczegółowej ocenie narządu wzroku. Objawami, które mogą wskazywać na problemy okulistyczne wymagające zabiegu są: ciągła suchość oczu lub łzawienie, mgliste widzenie, nawracające nadżerki oka, ból i kłucie w oku. Po zaobserwowaniu ich warto skonsultować się z doświadczonym okulistą.

Keratektomia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do keratektomii są:

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje okulista po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.

Keratektomia – zalecenia po zabiegu

Po abrazji rogówki na oko zakłada się specjalną soczewkę celem ochrony gojących się tkanek, ułatwienia wzrostu nabłonka rogówki i minimalizowania dyskomfortu pooperacyjnego. Aż do momentu zakończenia nabłonkowania (zwykle 5-7 dni) podaje się miejscowo antybiotyk w postaci kropli do oczu. Leki z grupy NLPZ można stosować doraźnie przez pierwsze dni celem zmniejszenia bólu i dyskomfortu, jednak w miarę możliwości należy z nich zrezygnować, ponieważ spowalniają gojenie się nabłonka. Soczewkę należy nosić około 2 tygodnie lub dłużej przy określonych przez lekarza wskazaniach. Dodatkowe zalecenia:

  • unikanie dotykania, pocierania i uciskania oczu w pierwszych tygodniach po zabiegu;
  • unikanie przemęczania wzroku (czytanie, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera lub wpatrywanie się w ekran telefonu komórkowego) przez pierwszy tydzień po zabiegu;
  • rezygnacja z prowadzenia pojazdów mechanicznych aż do momentu uzyskania pozytywnej opinii lekarza okulisty;
  • używanie okularów przeciwsłonecznych podczas wychodzenia na zewnątrz przez 3 miesiące od momentu zabiegu.

Po wygojeniu się tkanek pacjent wraca do codziennych zajęć. Rokowania i efekty są bardzo dobre.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Smorawski M., Nawrot G., Wierzbowska J., Chirurgia refrakcyjna rogówki – przegląd technologii
    laserowych i metod, Ophtha Therapy, 1/2016.
  2. Spaeth G., Chirurgia okulistyczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami