Kolagen do picia
Kolagen do picia

Rurka ustno-gardłowaRurka ustno-gardłowa to najprostsze urządzenie wykorzystywane celem utrzymania właściwej drożności dróg oddechowych. Opracował i stworzył ją Artur Guedel w latach 30. XX wieku, co sprawiło, że w historii medycyny rurka ta stała się pierwszym urządzeniem tego typu. Wykorzystywana jest po dzień dzisiejszy, np. przez ratowników medycznych.

Rurka ustno-gardłowa – znaczenie

Jednym z elementów pierwotnie blokujących drogi oddechowe może być opadający na tylną ścianę gardła język. Zgodnie z zasadami, każda interwencja tego typu powinna być poprzedzona manewrami bezprzyrządowymi, takimi jak rękoczyn czoło-żuchwa czy wysunięcie żuchwy. W wielu przypadkach utrzymanie drożności dróg oddechowych nie jest jednak możliwe bez jednoczesnego zastosowania odpowiednich przyrządów, takich jak np. podstawowa rurka ustno-gardłowa.

Kształt i budowa rurki ustno-gardłowej zapobiegają przemieszczaniu się języka ku tylnej ścianie gardła i podniebieniu miękkiemu. Urządzenie ułatwia tym samym swobodny ruch powietrza pomiędzy ustami a pęcherzykami płucnymi osoby poszkodowanej. Nie tylko umożliwia prowadzenie wentylacji zastępczej, ale także zapewnia wydajne odsysanie zalegającej wydzieliny.

Rurka ustno-gardłowa – charakterystyka

Aby rurka prawidłowo spełniała swoje funkcje, jej rozmiar powinien być dopasowany do osoby ratowanej. Producent rurek zaleca 2 techniki doboru wielkości:

  • długość rurki powinna odpowiadać odległości pomiędzy kątem żuchwy a siekaczami bądź miejscem, gdzie znajdowałyby się one u poszkodowanego;
  • długość rurki powinna odpowiadać odległości od płatka ucha do kącika ust osoby ratowanej.

Omawiany przyrząd to sztywna, plastikowa rurka, której nie należy mylić z rurką nosowo-gardłową. Swoim kształtem przypomina literę „S”. Z jednej strony posiada szeroki kaptur (poprzeczną płytkę), aby przy zakładaniu nie wsunęła się poza linię zębów i nie zapadła się głębiej do dróg oddechowych. Z kolei łukowato wygięty przewód zakończony jest węższym otworem, którego podstawowym celem jest odciągnięcie języka od tylnej ściany gardła.

Jak założyć rurkę ustno-gardłową?

Założenie rurki poprzedza udrożnienie dróg oddechowych metodami bezprzyrządowymi. Następnie wkłada się ją do jamy ustnej poszkodowanego w sposób odwrotny do jej końcowego położenia (zadarty w górę koniec prowadzi się po podniebieniu). Po osiągnięciu pierwszego oporu rurkę należy obrócić o 180 stopni, uzyskując prawidłowe ułożenie. Znacznie rzadziej rurkę ustno-gardłową wprowadza się z zastosowaniem szpatułki, za pomocą której unoszony jest język. W ten metodzie nie ma rotacji urządzenia. Znajduje ona zastosowanie głównie u dzieci.

Należy zawsze bezwzględnie pamiętać, że rurka ustno-gardłowa w żaden sposób nie chroni przed aspiracją treści pokarmowej do drzewa oskrzelowego. Dlatego stosowana może być tylko i wyłącznie wśród pacjentów głęboko nieprzytomnych. W innym przypadku wprowadzenie jej może skutkować wywołaniem odruchu wymiotnego.

Rurka ustno-gardłowa – wskazania

Rurkę ustno-gardłową stosuje się u pacjentów głęboko nieprzytomnych, u których istnieje ryzyko braku drożności dróg oddechowych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Stanowi pomoc przy wentylacji workiem samorozprężalnym przez maskę. Przy odpowiednio założonej rurce ratownicy mają również możliwość przeprowadzenia toalety jamy ustnej. Urządzenie może być stosowane do rozwarcia szczęk przy założonej rurce intubacyjnej lub masce krtaniowej. Zapobiegania ich ewentualnemu przygryzieniu.

Rurka ustno-gardłowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do założenia rurki ustno-gardłowej jest płytki stan omdlenia lub nieprzytomności, w przebiegu którego osoba poszkodowana może się wybudzić. U osób, u których nagle pojawiły się odruchy obronne, takie jak krztuszenie czy wypluwanie rurki, należy niezwłocznie ją usunąć. Usunięcie rurki ustno-gardłowej nie wymaga jej obrócenia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szarpak Ł., Kurowski A., Osłowski R., Karczewska K., Alternatywne metody udrażniania dróg oddechowych u dzieci, Nowa Pediatria, 3/2014.
  2. Kluj P., Gaszyński T., Porównanie objętości oddechowej z wykorzystaniem rurki ustno-gardłowej i nosowo-gardłowej u manekina z trudnymi drogami oddechowymi, Anestezjologia i Ratownictwo, 12/2018.
  3. Krzyżanowski K., Ślęzak D., Jastrzębski P., Żuratyński P., Buca P., Ślęczkowski B., Przyrządowe techniki udrożniania dróg oddechowych – nowe uprawnienia ratowników medycznych straży pożarnych, Bezpieczeństwo i Technika Pożarnicza, 47/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami