Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Przyczyny omdleniaOmdlenie to zjawisko, które wiąże się najczęściej z niedostatecznym dotlenieniem i ukrwieniem mózgu, co może wskazywać zarówno na poważne choroby, jak i stany fizjologiczne. Powtarzające się omdlenia wymagają kontaktu z lekarzem i wykonania szeregu badań. Przyczyny omdlenia mogą być różne, mniej lub bardziej poważne.

Najczęstsze przyczyny omdlenia

Omawiając najczęstsze przyczyny omdleń, warto wymienić 3 typy tego zjawiska. Są to:

  1. Omdlenie odruchowe, czyli neurogenny.
  2. Omdlenie kardiogenne.
  3. Hipotensja ortostatyczna.

1. Omdlenie odruchowe.

Omdlenia odruchowe mają swoje źródło w zaburzeniach układu nerwowego. Serce dosłownie przez krótką chwilę nie dostarcza do mózgu odpowiedniej ilości krwi, czego przyczyną jest niewłaściwe przekazanie impulsu przez łuk odruchowy, który stanowi część układu nerwowego. Miejsce ma wówczas spadek ciśnienia tętniczego, zwolnienie rytmu serca i omdlenie. Po kilkunastu sekundach wszystko wraca do normy. Po ocknięciu się taka osoba jest w stanie odpowiadać na pytania i samodzielnie funkcjonować.

2. Omdlenie kardiogenne.

Omdlenia kardiogenne mają swoje źródło w chorobach serca. Najczęściej jest to arytmia, wskutek której następuje zmniejszenie pojemności minutowej serca oraz przepływu krwi do mózgu. Chorób o takiej fizjologii jest wiele. Warto wyróżnić również chorobę niedokrwienną serca oraz problemy z ciśnieniem tętniczym.

3. Hipotensja ortostatyczna.

Hipotensja ortostatyczna zwana jest niekiedy niedociśnieniem ortostatycznym. W tym przypadku przyczyną omdlenia jest długotrwale utrzymywana pozycja stojąca, w trakcie której krew odpływa z mózgu w stronę kończyn dolnych. Powoduje to chwilowe niedokrwienie mózgu i omdlenie. Typowe zjawisko hipotensji ortostatycznej widać np. podczas nabożeństwa w kościele pełnym ludzi. Długotrwałe stanie w połączeniu z małą ilością tlenu sprawia, że nie trudno o omdlenie czy zasłabnięcie.

Pozostałe przyczyny omdlenia

Wyróżnić można również inne choroby i schorzenia, które przebiegają z omdleniami. Zwłaszcza, jeśli takie choroby nie są wyrównane. Przykładowo, są to:

Wyróżniając różne stany organizmu, którym może towarzyszyć omdlenie, warto wspomnieć przede wszystkim o ciąży. Dzieje się tak za sprawą hormonów i nagłych zmian następujących w organizmie kobiety. Jednak częściej ciąży towarzyszy zasłabnięcie, zwykle w I trymestrze. Omdlenia mogą pojawić się przy silnym niedożywieniu i unikaniu ważnych posiłków w ciągu dnia, szczególnie przez dłuższy czas. Na końcu warto wyszczególnić: silne emocje, nadmierny stres w życiu, przegrzanie organizmu, zbyt małą podaż wody czy przewlekłe niewyspanie.

Zobacz również: Zasłabnięcie po wysiłku.

Co robić podczas omdlenia?

Osoba, która zemdlała w miejscu publicznym powinna natychmiast zostać zabezpieczona – najlepiej przenieść ją w bezpieczne miejsce. Jeśli jest możliwość, takie miejsce powinno być zacienione, chłodne i z dostępem do dużej ilości świeżego powietrza. Osoba poszkodowana powinna odzyskać przytomność kilkanaście sekund po incydencie. Jeśli tak się nie stanie, należy natychmiast zadzwonić po pogotowie. Należy uczynić taki telefon również w sytuacjach, gdy podczas upadku osoba doświadczy urazów ciała.

Po odzyskaniu przytomności należy porozmawiać z taką osobą i zadać jej podstawowe pytania (który jest rok, kto jest prezydentem, gdzie się znajdujemy). Celem takiego działania jest określenie poziomu świadomości. Może się bowiem okazać, że omdlenie spowoduje uraz głowy, wskutek czego konieczne będzie hospitalizowanie pacjenta.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wałdoch A., Ereciński J., Gutknecht P., Omdlenia u dzieci i młodzieży – problem diagnostyczny i terapeutyczny, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2008.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Ralston S., Strachan M., Penman I., Hobson R., Choroby wewnętrzne Davidson, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami