Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 13 marca 2017

Melisa lekarska - właściwości i zastosowanieMelisa lekarska (Melissa officinalis L.) ze względu na dużą popularność i szerokie właściwości znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Może być używana w kuchni, kosmetyce, a także medycynie naturalnej. Jakie dokładnie posiada działanie oraz w czym można ją zastosować?

Melisa lekarska

Melisa lekarska wykazuje przede wszystkim właściwości lecznicze. Jej liście stosowane są głównie na sen, w celach uspokojenia i wyciszenia organizmu. Zalecana jest również na problemy z trawieniem, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Ze względu na działanie rozkurczające poleca się ją na obfite i bolesne miesiączki, a także mdłości w czasie ciąży oraz na poprawę pamięci i koncentracji.

Melisa wykazuje działanie tonizujące na układ nerwowy, stąd też stosuję się ją w nerwicach i silnych bólach głowy. W medycynie ludowej melisa lekarska używana jest w przypadku nadczynności tarczycy, gdyż choroba ta objawia się nerwowością, nadmierną potliwością, a także znaczną zmianą masy ciała.

Właściwości melisy lekarskiej

1. Melisa na dobry sen i uspokojenie.

Liście melisy w formie naparu można używać w momentach nadpobudliwości nerwowej. Ze względu na to, że melisa wykazuje właściwości tonizujące na układ nerwowy może być stosowana również w przypadku stanów depresyjnych, bólach głowy, nerwicach czy problemach ze snem.

2. Melisa na problemy z układem pokarmowym.

Melisa lekarska zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co prowadzi do zwiększenia apetytu oraz do ułatwienia procesów trawiennych. Zaleca się jej stosowanie w przypadku stanów skurczowych jelit.

3. Melisa na dolegliwości miesiączkowe.

Dzięki swoim właściwościom rozkurczającym melisa łagodzi dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Może także wpłynąć na jej regulację w sytuacji gdy jest skąpa lub wykazuje zmienne nasilenie.

4. Melisa na pamięć i koncentrację.

Badania naukowców wykazują, że pita w sposób regularny poprawia pamięć i koncentrację, a także spowalnia demencję starczą.

5. Melisa na opryszczkę.

Związki znajdujące się w liściach melisy wykazują działanie przeciwbakteryjne jak i przeciwwirusowe. Mowa o taninach i kwasach organicznych, które skuteczne są w walce z wirusem opryszczki wargowej. Melisa lekarska przeciwdziała bakteriom znajdującym się w jamie ustnej, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł.

6. Melisa na ukąszenia.

Melisa załagodzi stany po ukąszeniach np. komarów, pszczół lub innych owadów. Najlepiej w takim przypadku użyć jej bezpośrednio na skórę.

Jakie ma zastosowanie melisa lekarska?

1. Melisa w kuchni.

Dzięki swoim szerokim właściwościom melisa może stanowić zdrowy dodatek do potraw, sałatek, napojów, a nawet deserów. Warto jednak pamiętać, że zapach melisy jest dość ulotny. Z tego też względu do potraw ciepłych należy ją dodawać na samym końcu.

2. Melisa w kosmetyce.

Melisa znalazła również zastosowanie w kosmetyce jako forma np. płukanek do włosów przetłuszczających się oraz na skórę ze stanami zapalanymi. Wyciąg z melisy występuje również w szamponach do włosów, płynach i żelach do kąpieli oraz kremach nawilżających przeznaczonych do cer suchych i wrażliwych.

3. Melisa w aromaterapii.

Melisa występująca w formie olejku znalazła zastosowanie także w aromaterapii, który można użyć podczas masażu relaksującego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami