Aktualizacja: 13 marca 2017
Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) ze względu na dużą popularność i szerokie właściwości znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Może być używana w kuchni, kosmetyce, a także medycynie naturalnej. Jakie dokładnie posiada działanie oraz w czym można ją zastosować?
Melisa lekarska
Melisa lekarska wykazuje przede wszystkim właściwości lecznicze. Jej liście stosowane są głównie na sen, w celach uspokojenia i wyciszenia organizmu. Zalecana jest również na problemy z trawieniem, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Ze względu na działanie rozkurczające poleca się ją na obfite i bolesne miesiączki, a także mdłości w czasie ciąży oraz na poprawę pamięci i koncentracji.
Melisa wykazuje działanie tonizujące na układ nerwowy, stąd też stosuję się ją w nerwicach i silnych bólach głowy. W medycynie ludowej melisa lekarska używana jest w przypadku nadczynności tarczycy, gdyż choroba ta objawia się nerwowością, nadmierną potliwością, a także znaczną zmianą masy ciała.
Właściwości melisy lekarskiej
1. Melisa na dobry sen i uspokojenie.
Liście melisy w formie naparu można używać w momentach nadpobudliwości nerwowej. Ze względu na to, że melisa wykazuje właściwości tonizujące na układ nerwowy może być stosowana również w przypadku stanów depresyjnych, bólach głowy, nerwicach czy problemach ze snem.
2. Melisa na problemy z układem pokarmowym.
Melisa lekarska zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co prowadzi do zwiększenia apetytu oraz do ułatwienia procesów trawiennych. Zaleca się jej stosowanie w przypadku stanów skurczowych jelit.
3. Melisa na dolegliwości miesiączkowe.
Dzięki swoim właściwościom rozkurczającym melisa łagodzi dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Może także wpłynąć na jej regulację w sytuacji gdy jest skąpa lub wykazuje zmienne nasilenie.
4. Melisa na pamięć i koncentrację.
Badania naukowców wykazują, że pita w sposób regularny poprawia pamięć i koncentrację, a także spowalnia demencję starczą.
5. Melisa na opryszczkę.
Związki znajdujące się w liściach melisy wykazują działanie przeciwbakteryjne jak i przeciwwirusowe. Mowa o taninach i kwasach organicznych, które skuteczne są w walce z wirusem opryszczki wargowej. Melisa lekarska przeciwdziała bakteriom znajdującym się w jamie ustnej, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł.
6. Melisa na ukąszenia.
Melisa załagodzi stany po ukąszeniach np. komarów, pszczół lub innych owadów. Najlepiej w takim przypadku użyć jej bezpośrednio na skórę.
Jakie ma zastosowanie melisa lekarska?
1. Melisa w kuchni.
Dzięki swoim szerokim właściwościom melisa może stanowić zdrowy dodatek do potraw, sałatek, napojów, a nawet deserów. Warto jednak pamiętać, że zapach melisy jest dość ulotny. Z tego też względu do potraw ciepłych należy ją dodawać na samym końcu.
2. Melisa w kosmetyce.
Melisa znalazła również zastosowanie w kosmetyce jako forma np. płukanek do włosów przetłuszczających się oraz na skórę ze stanami zapalanymi. Wyciąg z melisy występuje również w szamponach do włosów, płynach i żelach do kąpieli oraz kremach nawilżających przeznaczonych do cer suchych i wrażliwych.
3. Melisa w aromaterapii.
Melisa występująca w formie olejku znalazła zastosowanie także w aromaterapii, który można użyć podczas masażu relaksującego.
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz