Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 kwietnia 2022

InhalacjInhalacje to innymi słowy wdychanie oparów, gazów lub rozpylonych substancji w celach leczniczych. Można do tego używać różnego rodzaju urządzeń, jak również korzystać z najprostszego sposobu – gorącej wody i ziół. W wielu chorobach stosowanie leków w postaci wziewnej ma znaczną przewagę nad podawaniem ich doustnie lub dojelitowo, wówczas czynność nazywa się nebulizacją.

Na czym polega inhalacja?

Inhalacja polega na podaniu roztworu leków lub innych korzystnie działających substancji wraz z wdychanym powietrzem. Dzięki temu mogą one dostać się do najdalszych części dróg oddechowych, skupiając swoje działanie szczególnie na błonach śluzowych jam nosa i oskrzelach. To jedna z najprostszych i najstarszych sposobów leczenia.

Rodzaje inhalacji

Wyróżniamy dwa podstawowe i najbardziej znane sposoby inhalacji:

  • miska z wrzącą wodą i substancją leczniczą;
  • korzystanie z inhalatora.

Przewagą metody pierwszej jest fakt, że nie wymaga ona użycia specjalnych przedmiotów. Miskę ma w domu każdy z nas. Wystarczy wlać do niej wrzącą wodę i umieścić wybrany surowiec. Tutaj warto wykazać się odpowiednią wiedzą, jakie zioła lub jakie olejki będą skuteczne w konkretnych dolegliwościach. Tak więc w przypadku przewlekłych bólów głowy dobrze sprawdzi się kilka kropel olejku lawendowego, przy problemach z bezsennościąolejku ylang-ylang, natomiast przy zatkanych zatokach – 2 łyżki rumianku lub rozmarynu. Po przygotowaniu inhalacji należy pochylić się nad miską i nałożyć na głowę bawełniany ręczniczek, aby lecznicze opary nie uciekały na bok. Czas trwania takiej inhalacji wynosi średnio 10 minut.

Korzystanie z inhalatora jest szczególnie zalecane osobom, które cierpią na przewlekłe problemy. To rozwiązanie będzie u nich znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze. Koszt dobrej jakości inhalatora wynosi około 100 zł, jednak biorąc pod uwagę fakt, że posłuży on przez długi czas, jest to dobry wydatek. Ponadto inhalator można bez obaw stosować nawet u dzieci.

Kiedy robić inhalacje?

Inhalacje mają duże znaczenie kliniczne w przypadku dolegliwości takich jak:

Niektóre aerozole wpływają pozytywnie nie tylko na drogi oddechowe, ale na cały organizm. Działają na zasadzie aromaterapii. Tak więc drogą inhalacji – bazując na olejkach eterycznych – można oddziaływać niemal na wszystkie układy organizmu. Także w przypadku:

Kluczowy jest dobór odpowiednich substancji do wdychania. Na ogół są to zioła lub olejki eteryczne rozpuszczone we wrzącej wodzie.

Zobacz również: Inhalacje na katar.

Przeciwwskazania do inhalacji

Nie zawsze inhalacje mogą zostać wykonane. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem będzie również nadwrażliwość na którykolwiek składnik inhalacji. Zwłaszcza w przypadku ziół.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Farmakologia Polska, 4/2009.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Śliwiński P., Chazan R., Dąbrowiecki P., Jahnz-Różyk K., Mróz R., Pirożyński M., Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP, Pneumonologia i Alergologia Polska, 82/2014.
  4. Aromaterapia i inne terapie naturalne, Wydawnictwo REA, Warszawa 2006
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami