Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

NikielNikiel (symbol: Ni) to pierwiastek chemiczny należący do niklowców. To metal o szerokim zastosowaniu w przemyśle, między innymi podczas wykonywania powłok ochronnych (tak zwane niklowanie). To jeden z pierwiastków alergennych – często odnotowuje się alergię kontaktową na nikiel.

Charakterystyka niklu

Nikiel jest metalem o białym kolorze z lekko żółtawym odcieniem. Jest stosunkowo miękki i plastyczny. Po odpowiednim przetworzeniu, jako metal lity cechuje się bardzo dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, w tym również atmosferycznych. Nikiel po ogrzaniu reaguje z tlenem, siarką i pierwiastkami z grupy fluorowców.

To pierwiastek powszechnie występujący w przyrodzie – częściej w tkankach roślinnych niż zwierzęcych. Ponadto stanowi główny składnik jądra ziemi (wraz z żelazem), meteorytów oraz wielu minerałów (skał mineralnych).

Nikiel w organizmie człowieka

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 7,4 ug niklu na 1 kg masy ciała. Pierwiastek ten jest rzadko opisywany w kontekście zachowania zdrowia i prawidłowej czynności poszczególnych układów organizmu, niewątpliwie spełnia on jednak różne funkcje w ustroju. Przede wszystkim:

  • aktywuje niektóre enzymy, np. deoksyrybonukleazy;
  • zwiększa aktywność hormonalną;
  • stabilizuje struktury kwasów nukleinowych;
  • bierze udział w metabolizmie lipidów;
  • jest składnikiem enzymów bakteryjnych.

Ponadto nikiel wchodzi w interakcję z wapniem. To z kolei sprawia, że pierwiastek ten wpływa na szlak metaboliczny kwasu arachidonowego.

Alergia na nikiel

Alergia na nikiel to nadwrażliwość komórkowa typu późnego (alergia kontaktowa). Rozwija się powoli, ponieważ pierwsze objawy widać dopiero po kilku dniach, a w przypadku gdy alergen jest bardzo słaby – nawet po kilku latach. Nikiel należy do najczęstszych alergenów odpowiedzialnych za kontaktowe zapalenie skóry.

Alergia na nikiel manifestuje się między innymi:

  • kontaktowym zapaleniem skóry, czerwieni wargowej lub błony śluzowej;
  • wyraźnie odgraniczonym zaczerwienieniem;
  • obrzękiem naskórka;
  • pęcherzykami i strupami, które się złuszczają.

Przyczyną tych objawów jest właśnie kontakt skórny z omawianym pierwiastkiem. Nie trudno o taki kontakt, ponieważ większość metalowych przedmiotów codziennego użytku jest wykonana właśnie ze stopów na bazie niklu.

Leczenie przyczynowe polega na unikaniu kontaktu skórnego z tego typu przedmiotami. Przykładowo, decydując się na noszenie biżuterii warto wybierać tę wykonaną z metali szlachetnych, np. srebra czy złota. Należy pamiętać, że nikiel występuje również w ogólnie dostępnych produktach spożywczych. Przeciętna ludzka dieta dostarcza taką ilość niklu, która jest czynnikiem prowokującym u osób z nadwrażliwością na nikiel. Do produktów spożywczych o pewnej dużej zawartości omawianego pierwiastka należą: kakao, soja, mąka owsiana, orzechy, migdały, świeże i suszone warzywa strączkowe. Wysoką zawartością niklu niezależnie od jego zawartości w glebie odznaczają się również: pszenica, zboża, żyto, owies, czekolada, proso, herbata.

Zastosowanie niklu w przemyśle

Nikiel to jeden z najczęściej wykorzystywanych pierwiastków w różnych dziedzinach przemysłu. Około 40% ogólnej produkcji niklu jest wykorzystywana do produkcji stali nierdzewnej. Dodatkowo pierwiastek ten wykorzystuje się w jubilerstwie, galwanizacji, spawalnictwie czy produkcji narzędzi chirurgicznych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Piętowska J., Śpiewak R., Mechanizmy alergii na nikiel, Przegląd Lekarski, 64/2007.
  2. Szeląg J., Alergia na nikiel – opis przypadku, Dental and Medical Problems, 2/2002.
  3. Wojciechowska M., Kołodziejczyk J., Gocki J., Bartuzi Z., Nadwrażliwość na nikiel, Alergia Astma Immunologia, 3/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami