Acerola
Acerola

Aktualizacja: 14 grudnia 2020

Jak szybko schudnąć?Wiele osób nie akceptuje swojego wyglądu i zastanawia się, jak szybko i efektywnie schudnąć, najlepiej nie wkładając w to wiele wysiłku. Jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie – nie da się szybko schudnąć, nie poświęcając tym samym swojego zdrowia. Zrzucanie zbędnych kilogramów to czasochłonny proces, który wymaga pełnej motywacji i wszechstronności poczynań. I wbrew pozorom nie wymaga wyrzeczeń.

Jak szybko schudnąć?

Najlepszym sposobem na schudnięcie w jak najkrótszym czasie jest duża dawka motywacji i samozaparcia. Nawet najlepsza dieta i codzienna aktywność fizyczna nie będą skuteczne, gdy wieczorem czy nocą będziemy objadali się słodyczami. Aby schudnąć należy połączyć 3 aspekty:

  • zdrowe odżywianie;
  • aktywność fizyczną;
  • odpoczynek (czas na regenerację organizmu).

Te trzy aspekty przy dużej motywacji i dążeniu do wyznaczonego celu z pewnością zagwarantują wymarzoną sylwetkę i zrzucenie zbędnych kilogramów.

Zdrowe odżywianie

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, restrykcyjne diety i znaczne ograniczenie spożywanych kalorii nie tylko nie spowodują schudnięcia, ale wręcz przeciwnie, stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wykazano, że najefektywniejsze odchudzanie obejmuje odjęcie od codziennej diety około 300, maksymalnie 400 kcal, przy czym spożywane posiłki muszą dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie powinny się znaleźć:

W codziennej diecie powinny się znaleźć również tłuszcze, chociaż to właśnie na zrzuceniu tkanki tłuszczowej nam zależy. Mowa jednak o zdrowych tłuszczach roślinnych, czyli niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych. Spożywanie w odpowiedniej ilości nie powodują przyrostu masy ciała lecz wręcz przeciwnie – wspierają odchudzanie.

Aby dieta nie była nudna i bardzo ograniczająca można spożywać słodycze czy inne przekąski, aczkolwiek z umiarem. Najlepiej decydować się na ich zdrowsze wersje. Uznaje się, że najlepsze proporcje w diecie wynoszą 80:20%. Oznacza to, że 80% spożywanych pokarmów powinno spełniać „zdrowe” wymagania, zaś pozostałe 20% mogą stanowić drobne grzeszki, choć najlepiej ich unikać. Takie proporcje zapewnią mniejszą chęć podjadania między posiłkami i wpłyną pozytywnie na psychikę osoby odchudzającej się.

Zobacz również: Lista najlepszych superfood na odchudzanie i redukcję brzusznej tkanki tłuszczowej.

Aktywność fizyczna

Aby dieta przyniosła oczekiwane rezultatu musi być poparta regularną aktywnością fizyczną. Ruch powoduje zwiększenie termogenezy, przyspieszenie metabolizmu oraz szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście należy dobrać aktywność fizyczną do własnych preferencji, aby nie była ona wykonywana z przymusu, lecz z przyjemnością. Chcąc schudnąć najlepiej zdecydować się na 2-3 treningi aerobowe. Można także wybrać treningi siłowe, które nie tylko umożliwią szybkie schudnięcie, ale także ładnie ukształtują sylwetkę.

Warto spędzać swój wolny czas aktywnie. Nie tylko treningi odchudzające są ważne, ale także to, jak spędzamy wolny czas. Przykładowo, po treningu aerobowym czy siłowym, zamiast wsiąść w autobus i po powrocie do domu usiąść przez telewizorem, może lepiej wrócić do domu pieszo? Dobrym pomysłem są również krótkie wieczorne spacery czy basen. Badania wykazały, że regularne, krótkie rozciąganie (20 minut dziennie) także wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Odpoczynek

Nie chodzi tutaj o to, aby całymi dniami leżeć i się nie przemęczać, ani o to, by po odbyciu treningu czy wykonaniu większej aktywności fizycznej spędzić resztę dnia biernie. Regeneracja organizmu jest niezwykle ważna, aby móc zachować prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i stabilną homeostazę. Zbyt częste wysiłki bez przerw na odpoczynek nie tylko nie spowodują spadku wagi (przemęczony organizm będzie się bronił, możliwe jest nawet ponowne przybranie na wadze), ale również wpłyną negatywnie na psychikę osoby odchudzającej się.

W tym wszystkim chodzi o to, aby znaleźć równowagę między aktywnością, a relaksem. Każdy potrzebuje chwili dla siebie, również nasz organizm wymaga czasu, aby przepracowane mięśnie i pozostałe tkanki mogły się zregenerować. W ciągu tygodnia warto zapewnić sobie 2 dni bez treningu, czyli przeznaczone na odpoczynek, wolne od intensywnego wysiłku. W tym czasie można jednak być aktywnym. Warto wybrać się rekreacyjnie na spacer, basen czy gimnastykę.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krekora-Wollny K., Przyczyny nieefektywnej kuracji odchudzającej na przykładzie pacjentek uczestniczących w programie odchudzającym w klubie fitness, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2011.
  2. Juruć A., Bogdański P., Otyłość i co dalej? O psychologicznych konsekwencjach nadmiernej masy ciała, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2010.
  3. Kłósek P., Motywacja pacjentów do utraty masy ciała podczas kuracji odchudzającej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2015.
  4. Sadowska J., Szuber M., Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety, Roczniki PZH, 3/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami