Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 22 czerwca 2017

Rokitnik zwyczajny – właściwości i zastosowanieRokitnik zwyczajny z racji swoich szerokich właściwości zdrowotnych znalazł zastosowanie zarówno w kulinariach jak i w dziedzinie kosmetologii. Jego główny wyróżnik to witamina C (której posiada największą ilość), który stawia go na wysokim 2 miejscu pod względem jej zawartości wśród roślin. Przyjrzyjmy się więc bliżej właściwościom oraz zastosowaniu rokitnika zwyczajnego.

Rokitnik zwyczajny rośnie zwykle nieopodal rzek i mórz. Jego owoce charakteryzują się dość kwaśnym i cierpkim smakiem. Posiadają okrągły kształt i są koloru pomarańczowego. Ich zbiór przypada na przełom sierpnia i października.

Rokitnik zwyczajny – właściwości

Owoce rokitnika to przede wszystkim źródło witaminy C. Jej ilość jest jedynie nieco mniejsza od występującej w składzie dzikiej róży. Ponadto zawierają także witaminę A, B12, E, K, flawonoidy, garbniki, antocyjany oaz związki mineralne takie jak żelazo, mangan czy bor. Ciekawostką jest fakt, że rokitnik nie zawiera askorbinazy – enzymu, który przyspiesza procesy utleniania witaminy C w wysokiej temperaturze. Można więc poddawać go wszelkim obróbkom termicznym.

Najważniejsze właściwości rokitnika:

  • wspomaga układ naczyniowy – dzięki witaminie A, C i E skutecznie obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tym zmianom miażdżycowym, chorobom serca oraz udarze mózgu i zawałowi serca. Oprócz tego witamina C obniża poziom ciśnienia krwi. Z tego też względu rokitnik mocno polecany jest osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz osobom starszym w profilaktyce chorób serca.
  • niweluje zgagę i wrzody żołądka – zmniejsza dolegliwości bólowe, a także przyspiesza regenerację błony śluzowej żołądka.
  • łagodzi zmiany reumatyczne – dzięki obecności flawonoidów oraz beta-karotenu, rokitnik bardzo korzystnie oddziałuje na stany zapalne w układzie pokarmowym oraz dolegliwości w reumatoidalnym zapaleniu stawów. W tym przypadku łagodzi on objawy jak ból czy ograniczona ruchomość stawów.
  • leczy schorzenia skórne – napar z liści rokitnika stosowany w formie okładów, przyspiesza regenerację skóry w przypadku podrażnień, odmrożeń czy odleżyn.
  • chroni przed szkodliwym działaniem leków – dzięki obecności kwasów organicznych rokitnik chroni organizm przed szkodliwym działaniem lekarstw, a także przed wpływem promieni słonecznych i naświetlań rentgenowskich na skórę.

Rokitnik zwyczajny – zastosowanie

1. W kuchni.

W kulinariach, rokitnik może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Można wykonywać z niego przetwory takie jak dżemy, soki, herbatę, nalewki, a nawet olej. Ciekawym produktem, wartym uwagi jest olej z rokitnika. Jest on skuteczny w walce z bliznami czy przebarwieniami skóry. Poprzez obecność kwasu omega-7 wykazuje działanie regenerujące i odmładzające. Z tego też względu wykorzystywany jest w kremach czy odżywkach. Olej z rokitnika można także wykorzystać w leczeniu wrzodów żołądka oraz stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

2. Uroda.

Z racji obecności w rokitniku beta-karotenu, roślina ta barwi na kolor pomarańczowy. To powoduje, że jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków takich jak samoopalacze czy płukanki do włosów utrwalające ich kolor. Rokitnik możemy również spotkać w kremach do pielęgnacji skóry starzejącej się oraz suchej.

Olej z rokitnika stosowany jest do produkcji szamponów oraz wszelkich odżywek do włosów. Dzięki składnikom odżywczym, które posiada, odbudowuje strukturę włosa oraz nadaje im zdrowy blask. Ze względu na działanie stymulujące wzrost włosów, olej z rokitnika wykorzystywany jest jako składnik preparatów na wypadanie włosów.

Kto powinien unikać spożywania rokitnika?

Przede wszystkim osoby borykające się ze stanami zapalnymi trzustki, wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami