Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 października 2022

Mangan - jakie funkcje spełnia w organizmie?Mangan to pierwiastek, który spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Między innymi warunkuje prawidłowy rozwój kości, poprawia libido oraz odpowiada za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Jego niedobór jest efektem osłabienia organizmu. Wywołuje ból stawów oraz zaburza absorpcję innych minerałów i witamin. Gdzie występuje mangan oraz jakie inne funkcje spełnia ten pierwiastek w naszym organizmie? Oto odpowiedź.

Mangan to pierwiastek, który występuje w wielu tkankach organizmu, jednak najbardziej koncentruje się w wątrobie, mózgu, nerkach oraz trzustce. Dodatkowo jest składowym elementem wielu enzymów, które uczestniczą w procesach właściwego trawienia oraz absorpcji węglowodanów, tłuszczów oraz białek.

Mangan – dlaczego jest tak ważny?

Bez obecności manganu w organizmie człowieka nie mogło by dojść do wielu procesów fizjologicznych. Na przykład syntezy enzymów (peptydaz, arginaz i karboksylaz). Dodatkowo mangan odpowiedzialny jest za metabolizm białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Aktywuje enzymy umożliwiające przyswajanie witamin (witamin z grupy B, witaminy C i E). Istotną funkcją jest eliminowanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz przyspieszanie procesu syntezy cholesterolu.

Wykazuje duży wpływ na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Nie bez powodu więc suplementy wspomagające pracę umysłową zawierają w swym składzie lecytynę, magnez oraz mangan.

Nieodłącznym elementem działania manganu jest również regulacja hormonów tarczycy, a także wspomaganie pracy mięśni. Podobnie jak cynk wspiera prawidłowy rozwój całego organizmu.

W tym wszystkim nie można pominąć również działania manganu na układ rozrodczy człowieka. Pierwiastek ten zwiększa libido oraz płodność. Dodatkowo warunkuje właściwe kształtowanie się narządu słuchu u rozwijającego się płodu. Należy zaznaczyć, że w interakcji z wapniem oraz w równowadze z innymi pierwiastkami tworzy naturalne lekarstwo na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Niedobór manganu

Niedobór tego pierwiastka objawiać się może na wiele sposobów. Zbyt niski jego poziom może przyczynić się do spadku masy ciała, wypadania włosów, rozdwajania się paznokci oraz nadmiernego przesuszenia się skóry.

Z kolei sygnałem wewnętrznym niedoboru manganu mogą być bóle stawów, osteoporoza, drgawki, nerwobóle, szumy uszne, obniżone libido oraz pogorszenie nastroju.

Nadmiar manganu

W przypadku kiedy występuje zbyt duża ilość manganu w organizmie również dochodzi w nim do pewnych zaburzeń. Przede wszystkim zauważalne jest obniżenie się przyswajania makro i mikroelementów. Głównie chodzi o żelazo, miedź, cynk, wapń oraz magnez.

W sytuacji kiedy poziom manganu jest podwyższony wówczas mogą pojawić się problemy z układem nerwowym. Pogarsza się nastrój, odczuwalna jest drażliwość oraz lęk. Efektem tego może być bezsenność, a także halucynacje.

Źródła manganu

Mangan warto szukać przede wszystkim produktach zbożowych, a więc w razowym pieczywie, brązowym makaronie, ryżu. Jego dobrym źródłem są również rośliny strączkowe, buraki, groszek zielony, szpinak i jarmuż.

Oprócz tego mangan występuje także w orzechach laskowych, włoskich i ziemnych, w czarnej i zielonej herbacie, kawie, awokado i suszonych owocach.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami