Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 kwietnia 2022

Bluszczyk kurdybanekBluszczyk kurdybanek to niezwykle popularna roślina dawnych lat, obecnie niestety nieco zapomniana. W wielu miejscach Europy wciąż jednak można spotkać się ze stosowaniem jej jako roślinę leczniczą czy przyprawową. W Polsce rośnie na różnych terenach, najczęściej uznawana jest za chwast.

Bluszczyk kurdybanek – skład

Skład rośliny jest bardzo bogaty, zawiera przede wszystkim związki o działaniu antyoksydacyjnym. Do składników występujących w największych ilościach zaliczamy:

Za smak i zapach rośliny odpowiadają głównie olejki eteryczne i gorycze, natomiast pozostałe składniki wpływają na lecznicze działanie.

Bluszczyk kurdybanek – działanie

Bluszczyk kurdybanek wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Stosowany wewnętrznie między innymi:

  • poprawia trawienie i zwiększa wchłanianie składników aktywnych w przewodzie pokarmowym;
  • przyspiesza przemianę materii;
  • oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji;
  • wzmacnia organizm;
  • regeneruje błony śluzowe dróg pokarmowych, oddechowych, a także moczowych;
  • poprawia wydzielanie żółci i jej przepływ do dwunastnicy.

Dzięki takiemu działaniu w ziołolecznictwie stosuje się go wspomagająco podczas leczenia kamicy żółciowej i nieżytów przewodu pokarmowego. Z kolei stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, a także bakteriobójczo.

Zastosowanie w gastronomii

Dawniej bluszczyk kurdybanek stosowany był głównie jako przyprawa. Jego liście stanowiły lubiany dodatek do zup (w szczególności rosołu), sosów i potraw ziemniaczanych. Można powiedzieć, że dawniej stanowiły zamiennik popularnej współcześnie natki pietruszki. Współcześnie liście omawianej rośliny stosuje się do przygotowywania naparów, które następnie pije się w celach leczniczych. Bluszczyk kurdybanek posiada charakterystyczny, aromatyczny, a także lekko gorzkawy posmak, a wiele osób wskazuje, że jest on nawet nieco korzenny.

Napar z bluszczyku

Łyżeczkę ziela rośliny zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15 minut pod przykryciem. Następnie napar przecedzamy i wlewamy do przygotowanych wcześniej buteleczek. Jest on gotowy do picia. Tak przygotowany napar dodajemy następnie do ulubionej herbaty. Osoby nielubiące ziołowych herbat mogą dodać do naparu sok z malin, odrobinę cytryny czy szczyptę cynamonu celem przełamania smaku.

Odwar z bluszczyku

Inną formą stosowania tej rośliny są odwary. Łyżkę ziela wrzucamy do szklanki wrzątku (chcąc uzyskać większe ilości odwaru należy odpowiednio zwiększać tę proporcję) i gotujemy pod przykryciem przez około 5 minut. Następnie odstawiamy pod przykryciem na 15 minut i pijemy bezpośrednio. Odwar można też stosować zewnętrznie w postaci okładów.

Polecane produkty

Bio olej konopny 100% naturalny
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łuczaj Ł., Zapomniane dzikie rośliny pokarmowe południa Polski – czyściec błotny, paprotka zwyczajna, bluszczyk kurdybanek i ostrożeń łąkowy, Dzikie rośliny jadalne – zapomiany potencjał przyrody, 9/2007.
  2. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
  3. Kaczmarczyk-Sedlak I., Ciołkowski A., Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami