Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 kwietnia 2023

CynamonCynamon zwykle kojarzy nam się z okresem świątecznym, smacznymi ciastami, grzanym winem czy aromatyczną kawą. Nic dziwnego, ponieważ dzięki niemu te i inne produkty zyskują przyjemny smak i niepowtarzalny aromat. Jednak oprócz działania potęgującego nasz zmysł smaku i węchu, cynamon posiada szereg właściwości zdrowotnych. Co do nich należy? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Co to jest cynamon?

Cynamon pozyskiwany jest z wysuszonej kory drzewa cynamonowca. Może występować w dwóch formach m.in. w sproszkowanej lub w postaci zwiniętej w „rulonik”. Posiada barwę brązową, a olejek cynamonowy w nim zawarty nadaje tej przyprawie charakterystyczny, korzenny smak i dość intensywny zapach.

Cynamon właściwości lecznicze

Cynamon to źródło soli mineralnych m.in. wapnia, żelaza czy manganu. Oprócz tego zawiera również aldehyd cynamonowy, dzięki któremu posiada działanie antynowotworowe. Cynamon przyspiesza przemianę materii, stabilizuje pracę nerek, a także jest źródłem błonnika pokarmowego, który chroni organizm przed nadkwasotą oraz pojawieniem się biegunki. Dzięki tym właściwościom wspomaga również odchudzanie i działa oczyszczająco. Polecany jest zatem osobom będącym na diecie.

Cynamon spożywany w niewielkich ilościach regularnie obniża poziom cholesterolu we krwi i co ważne, reguluje poziom cukru w organizmie. Wpływa także pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację, bowiem ułatwia transport krwi do mózgu, przez co komórki zostają mocno dotlenione i odżywione.

Aldehyd cynamonowy, benzoesan sodu oraz epikatechina występujące w cynamonie przyczyniają się do prewencji i opóźniania ewentualnego wystąpienia choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

Zobacz również: Cynamon i miód – lecznicza mieszanka.

Zastosowanie cynamonu

Cynamon może towarzyszyć nam w wielu dziedzinach życia codziennego.

W kuchni

Cynamon stanowi dodatek do ciast np. szarlotki oraz innych deserów np. w postaci lodów czy ciastek. Jest przyprawą dodawaną do różnych napojów np. gorących herbat, win czy kawy, nadając im niepowtarzalny smak. Świetnie sprawdza się również jako dodatek do napojów mlecznych takich jak np. kefir, mleko czy jogurt naturalny. Nie jest jednak wykorzystywany wyłącznie w kontekście słodzenia dań – dobrze skomponuje się bowiem z zupami czy daniami mięsnymi i rybnymi.

Zobacz również: Herbata cynamonowa – właściwości zdrowotne.

Dla urody

Z racji swych właściwości ujędrniających, rozgrzewających, ściągających i wyszczuplających cynamon znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków myjących np. płynów do kąpieli, żeli oraz preparatów do pielęgnacji stóp i dłoni, a także podczas zabiegów aromaterapeutycznych w SPA, bowiem cynamon działa mocno relaksująco, rozkurczowo i odprężająco.

Zwiększa przemianę materii i poprawia krążenie krwi, stąd też stosowany jest również jako składnik kosmetyków antycellulitowych i wyszczuplających np. w formie peelingów czy balsamów. Z racji działania ściągającego cynamon wykorzystuje się w maseczkach np. na rozszerzone pory.

Olejek cynamonowy zawarty w tej przyprawie ma szerokie właściwości, m.in. przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwbólowe, stąd też stosowany jest jako forma okładu na skórę w przypadku stanów zapalnych, egzem lub innych schorzeń.

Dla zdrowia

Składniki cynamonu kompleksowo wspierają zdrowie konsumenta. Przyprawa ta:

  • obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi;
  • wspomaga pracę nerek;
  • reguluje procesy trawienne;
  • wspomaga odchudzanie i oczyszczanie organizmu z toksyn;
  • hamuje rozwój oraz może zapobiegać chorobie Parkinsona i chorobie Alzheimera;
  • dzięki olejkowi cynamonowemu o szerokich właściwościach przeciwdrobnoustrojowych skuteczny jest w leczeniu przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych;
  • stanowi jeden ze składników maści przeciwreumatycznych ze względu na działanie rozgrzewające i przeciwbólowe;

Cynamon ze względu na zawartość olejku cynamonowego stosowany jest również jako preparat na owady, w tym przeciw komarom czy kleszczom.

Kto powinien unikać spożywania cynamonu?

Przeciwwskazania do stosowania cynamonu:

W przypadku kobiet ciężarnych może powodować przekrwienie narządów rodnych, a tym samym prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czapska-Pietrzak I., Studzińska-Sroka E., Bylka W., Ocena aktywności biologicznej cynamonu w badaniach in vivo, Postępy Fitoterapii, 21/2020.
  2. Sztaba D., Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, Farmakologia Polska, 1/2009.
  3. Kaławaj K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości cynamonu, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami