Czarnuszka – lekarstwo na wszystko?

Czarnuszka lekarstwo na wszystkoZdrowotne właściwości czarnuszki nie są niczym nowym. Była używana już bardzo dawno temu i nasionom tej rośliny przypisywano moc leczniczą względem praktycznie wszystkich chorób. Oczywiście aż tak dobrze to nie jest, ale okazuje się, że to naprawdę potężna roślina jeśli chodzi o kilka poważnych schorzeń.

Czarnuszka przeciwdziała nowotworom

Skład czarnuszki jest ogromnie zróżnicowany, a zawarte w niej kwasy nienasycone i witaminy A oraz E to doskonałe przeciwutleniacze. Wprawdzie nie są w stanie zapobiec rakowi, ale zdecydowanie mają wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania. Działają wewnątrz komórek, czyli tam, gdzie zagrożenie jest największe, a potencjalne szkody wyrządzane przez wolne rodniki najpoważniejsze. Ilość witaminy E w oleju z nasion czarnego kminku nie jest gigantyczna, ale współwystępowanie z witaminą A i niektórymi innymi związkami zdecydowanie zwiększa biologiczne znaczenie witaminy i to już od etapu wchłaniania, które przebiega bardzo wydajnie.

Uzupełnienie kwasów tłuszczowych

Kwasy tłuszczowe z wiązaniami wielokrotnymi, czyli nienasycone (NNKT), są dla ludzi niezbędne. Stanowią podstawowy budulec błon komórkowych, odpowiadają za równowagę energetyczną organizmu, a poza tym pełnią wiele różnych funkcji zależnie od narządu, w którym się znajdują. W skórze na przykład chronią przed wolnymi rodnikami, w wątrobie stanowią rozpuszczalnik dla zapasów niektórych witamin, a w obszarze mózgowia są zapasem energetycznym oraz substancją ochronną. Nasiona czarnuszki zawierają bardzo specyficzną mieszaninę kwasów tłuszczowych, które doskonale uzupełniają nasza codzienną dietę. Wprawdzie olej z czarnuszki sam w sobie nie jest dietetycznym ideałem, ale biorąc pod uwagę, że nie jest jedynym tłuszczem w diecie, można śmiało powiedzieć, że jest właśnie tym, czego ludzki organizm potrzebuje. Tym samym czarnuszka zapobiega wielu chorobom metabolicznym oraz zwiększa energię organizmu.

Czarnuszka na przeziębienie

W oleju z czarnuszki, a także w samych nasionach znajdują się spore ilości olejków eterycznych o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Zapobiegają one również namnażaniu się wirusów i stymulują łagodnie układ odpornościowy. Jasne jest, że olej z czarnuszki nigdy nie zastąpi konwencjonalnej terapii, ale stanowi jej cenne uzupełnienie. Pobudzenie organizmu do walki z drobnoustrojami zdecydowanie zwiększa skuteczność terapii podstawowej, a fakt, że olej z czarnuszki jest również dla organizmu surowcem energetycznym o bardzo dużej wydajności sprawia, że posiłki wzbogacone czarnuszką stanowią dla chorego potężny zastrzyk energii.
Poza olejkami eterycznymi w oleju czarnuszki rozpuszczone są także substancje chemiczne o ogólnym działaniu przeciwzapalnym. Pozwala to na przykład zmniejszyć obrzęki dróg oddechowych, ułatwia przełykanie czy zmniejsza bolesność wynikającą z lokalnych stanów zapalnych. Olej z czarnuszki łagodzi objawy wielu chorób, a jednocześnie dostarcza do organizmu substancje, które mogą być przydatne dla układu immunologicznego.

Olej z czarnuszki na diecie

Olej z czarnuszki jest przedstawiany dość często jako zamiennik klasycznych tłuszczów w potrawach dietetycznych. Nie przemawia za tym jednak jego wartość energetyczna, ponieważ ta jest wysoka, ale smak, jaki czarnuszka zawdzięcza olejkom eterycznym – wywołuje on uczucie sytości przy jednoczesnym pobudzeniu układu trawiennego. Zwiększone wydzielanie soków trawiennych sprzyja lepszej asymilacji pokarmu, natomiast uczucie sytości pojawia się wcześniej – to wszystko razem pozwala maksymalnie efektywnie wykorzystać każdy posiłek.

Olej z czarnuszki w kapsułkach
Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac. Nigella sativa) - jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie ...
Zobacz tutaj ...
4 komentarzy:
  1. Elena
    Elena says:

    Moja Mama twierdzi, ze to właśnie czarnuszka wyleczyła ją z chorych zatok. Ciekawa strona i dużo przydatnych informacji. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *