Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 września 2023

Olej z czarnuszki nierafinowanyOlej z czarnuszki nierafinowany jest jednym z cenniejszych i najbardziej wartościowych produktów spożywczych, będących jednocześnie suplementem diety, a nawet produktem prozdrowotnym wykorzystywanym w medycynie alternatywnej. Jego największą zaletą jest sposób pozyskiwania (brak rafinacji). Co warto wiedzieć o takim oleju?

Olej z czarnuszki nierafinowany – charakterystyka

Współcześnie na rynku ogromną, stale rosnącą popularnością cieszą się nierafinowane oleje roślinne tłoczone na zimno. Oprócz powszechnie wykorzystywanego w każdej kuchni oleju rzepakowego, dostępne są również: olej słonecznikowy, olej sojowy, olej sezamowy, olej z pestek dyni i olej winogronowy. Uznaje się, że jednym z najcenniejszych nierafinowanych olejów roślinnych jest olej z czarnuszki siewnej, nazywanej również czarnym kminkiem. Ze względu na długą historię nazywa się złotem faraonów (wykorzystywano go już w starożytnym Egipcie). Czym jednak wyróżniają się oleje nierafinowane?

Pozyskanie oleju tłoczonego dobrej jakości wymaga przede wszystkim stosowania do produkcji dojrzałego, czystego, nieuszkodzonego i prawidłowo przechowywanego surowca – w tym przypadku są to nasiona czarnuszki siewnej. Na ostateczną jakość oleju wpływają także warunki higieniczne przerobu i parametry tłoczenia (głównie temperatura i czas), właściwa filtracja oraz warunki przechowywania gotowego wyrobu.

Oleje nierafinowane nazywa się również tłoczonymi na zimno, ponieważ są produkowane bez udziału wysokiej temperatury, jak ma to miejsce przy rafinacji. Proces produkcji oleju nierafinowanego zaczyna się od wyboru najlepszych nasion roślin oleistych, które w formie surowej zostają rozdrobnione i skondycjonowane (poddane uwadnianiu w celu rozbudzenia aktywności metabolicznej). Następnie tłoczy się olej, wykorzystując do tego prasy hydrauliczne lub ślimakowe, wyposażone w układ chłodzący. Do przeprowadzenia tej metody nie wykorzystuje się żadnych rozpuszczalników. Wszystko odbywa się w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni C, natomiast otrzymany olej przed zapakowaniem do butelek należy ostudzić do około 10 stopni C. Po tłoczeniu nasiona są poddane procesowi oczyszczania (nazywanego sedymentacją) i wirowania.

Olej z czarnuszki nierafinowany – skład

W składzie nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju z czarnego kminku znaleźć można następujące składniki:

Za większość właściwości prozdrowotnych odpowiada tymochinon.

Olej z czarnuszki nierafinowany – właściwości zdrowotne

Tłuszcze są najbogatszym źródłem energii metabolicznej, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E, witamina K). NNKT występujące licznie w olejach roślinnych, w sposób korzystny wpływają na zdrowie człowieka. Pełnią kluczową rolę w leczeniu wielu przewlekłych chorób, m.in. chorób układu krwionośnego, nadciśnienia tętniczego czy udaru mózgu. Takie właściwości wykazują jednak praktycznie wyłącznie oleje nierafinowane, ponieważ wysoka temperatura wykorzystywana podczas rafinacji niszczy większość witamin, minerałów czy kwasów tłuszczowych. Olej z nasion czarnuszki nierafinowany:

Olej z czarnego kminku egipskiego znany jest przede wszystkim jako naturalne remedium na dolegliwości alergiczne. Jest bezpieczny w spożyciu, dlatego można podawać go nawet dzieciom. Jedynie kobiety ciężarne powinny unikać produktu ze względu na jego działanie rozkurczowe.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  2. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  3. Krajewska M., Zdybel B., Andrejko D., Ślaska-Grzywna B., Tańska M., Właściwości chemiczne wybranych olejów tłoczonych na zimno, Acta Agroph., 24/2017.
  4. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak E., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2012.
  5. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami