Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2023

Masło sheaMasło shea stanowi bardzo wszechstronny składnik wielu kosmetyków. Wykazuje ono szerokie właściwości m.in. regeneruje i nawilża suche włosy, szorstką skórę czy pękające usta. Do czego jeszcze można je wykorzystać i jakie właściwości wykazuje? Poznajmy bliżej działanie i zastosowanie masła shea.

Masło shea – charakterystyka

W Europie masło shea znane było już w XVIII wieku. Z Afryki przywiózł je szkocki podróżnik Mungo Park. Już na początku XIX wieku wyraźnie zwiększyło ono swoją popularność w całej Europie, a w wieku XX wieku było już bardzo często wykorzystywane branży kosmetycznej. Surowe masło shea w stanie stałym ma postać miękkiej, kremowej pasty o barwie od białej przez beżową do żółtawej, a nawet żółtawej z lekkim zielonym odcieniem.
Różnorodność kolorów jest normalna, nie stanowi wady i nie wpływa na jakość produktu. Może wynikać ze sposobu pozyskiwania substancji. Masło shea ulega topnieniu w temperaturze ciała, zatem łatwo rozpuszcza się w dłoniach. Wówczas przyjmuje brązowawy odcień i konsystencję płynnego oleju. Nieprzetworzone surowe masło posiada charakterystyczny delikatny zapach, często opisywany jako lekko orzechowy.

Masło shea często nazywane jest również masłem karite. To nic innego jak olej pozyskiwany z nasion afrykańskiego drzewa Masłosza. Rośnie ono na terenach zachodniej środkowej Afryki. Drzewo Małosza żyje około 300 lat, a jego pierwsze owoce zbiera się dopiero po 30-40 latach. Na przebiegu tego czasu osiąga od 15 do 25 metrów wysokości. Ciekawostką jest fakt, że z około 15 kg tych nasion pozyskuje się około 1 kg masła shea.

Masło shea – skład

Najbardziej dominującymi spośród 16 występujących w maśle kwasów tłuszczowych są: kwas oleinowy, kwas stearynowy, kwas palmitynowy, kwas linolowy i kwas arachidonowy. Dodatkowo w produkcie znaleźć można spore ilości alkoholi triterpenowych, steroli, fenoli i tokoferoli. Tokoferole to pochodne α-tokoferolu, które wykazują podobne właściwości fizjologiczne i wspólnie określane są mianem witaminy E. W maśle shea można znaleźć też alantoinę i węglowodór kariten oraz makroelementy (wapń, magnez, azot, potas) i mikroelementy (żelazo, cynk, miedź, mangan).

Mało shea – właściwości pielęgnacyjne

W branży kosmetycznej masło shea stanowi bardzo wszechstronny składnik wielu kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji ciała jak i włosów. Bardzo dobrze nawilża suchą skórę, a także odżywia ją dzięki czemu szybciej zachodzą procesy regeneracyjne. Jest ono źródłem witaminy A i witaminy E, które warunkują prawidłową kondycję skóry oraz hamują jej procesy starzenia, więc działają odmładzająco. Masło shea pozostawia na skórze film ochronny, który działa osłonowo w przypadku szkodliwych czynników zewnętrznych np. niskich temperatur czy silnego wiatru. Główne właściwości masła shea:

  • głęboko nawilża skórę;
  • szybko regeneruje skórę;
  • opóźnia procesy starzenia się skóry;
  • stanowi naturalny filtr słoneczny o faktorze 5 SPF.

Występuje przede wszystkim jako składnik balsamów, maści i kremów ochronnych. Sprawdza się w pielęgnacji skóry oraz jej przydatków – włosów i paznokci.

Zobacz również: Nawilżanie skóry – dlaczego trzeba to robić?

Masło shea rafinowane czy nierafinowane?

Decydując się na zakup masła shea warto postawić na nierafinowane (organiczne). Masło tego typu produkuje się w sposób ręczny, poprzez wyciskanie orzechów masłosza w temperaturze poniżej 70 stopni Celsjusza. Działanie to jest mało inwazyjne i nie prowadzi do utraty jego składników odżywczych, w tym cennej witaminy E. W innym przypadku, a więc w procesie rafinacji masło shea zostaje pozbawione swoich składników m.in. antyoksydantów czy witamin. Jedyną zaletą masła shea rafinowanego jest dłuższy okres przydatności oraz brak charakterystycznego, orzechowego zapachu.

Masło shea – zastosowanie

Masło shea znaleźć można przede wszystkim w kosmetykach do pielęgnacji ust (pomadkach), kremach do twarzy (do różnych typów skóry), emulsjach czy balsamach do ciała. Właściwości masła shea wykorzystywane są również w kosmetykach do pielęgnacji włosów, a więc szamponach, odżywkach czy maskach. Jak najczęściej można je wykorzystać?

Produkt można stosować w postaci odżywczej maski na skórę głowy i całe włosy lub jako wzmacniające serum na końcówki włosów. Taki kosmetyk ochroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak niska czy wysoka temperatura. Nawilży również suchą skórę głowy, a także odżywi i zregeneruje zniszczone końcówki włosów. Masło shea zaleca się głównie osobom często farbującym włosy i korzystającym z usług fryzjerskich, a także tym, które często korzystają z suszarki i prostownicy.

Masło shea można wykorzystać jako pielęgnujący krem na okolice oczu. Jego działanie może zmniejszyć cienie pod oczami oraz zniwelować występujące tam obrzęki. Z kolei jego właściwości regenerujące pozwalają skórze szybciej przejść procesy odnowy m.in. po opalaniu, skaleczeniu czy otarciach.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Simka W., Kowalik K., Masłosz Parka Vitellaria paradoxa jako źródło cennego surowca kosmetycznego, Herbalism, 1/2023.
  2. Tomaszkiewicz-Potępa A., Śliwa K., Masło shea (masło karite). Cz. 2, Skład chemiczny, metody przerobu i kierunki zastosowania, Przemysł Chemiczny, 12/2012.
  3. Ratz-Łyko A., Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami