Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 lutego 2022

Sucha skóra - 5 sposobów na jej nawilżenieSucha skóra może objawiać się szczególnie jesienią i zimą, gdy narażona jest na chłodne powietrze na zewnątrz i suche w pomieszczeniach. Dodatkowo pogarszamy jej stan, gdy używamy żrące środki czystości do sprzątania. Zazwyczaj, gdy myjemy ręce zmywamy naturalne substancje nawilżające wytwarzane przez organizm i często zapominamy po tych czynnościach użyć balsamu lub kremu, aby skóra nie stała się sucha. Jednak nie należy tylko dbać o skórę z zewnątrz. Najważniejsze jest utrzymanie jej w zdrowiu od wewnątrz.

Sucha skóra – jak sobie z tym poradzić?

Aby utrzymać zdrową skórę od wewnątrz warto do swojej diety wprowadzić np. koncentrat pomidorowy. Chroni on skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Z kolei sardynki zawierają przeciwzapalny olej omega 3, a kapusta pochłania i neutralizuje wolne rodniki. Co jednak, gdy skóra jest bardzo sucha i od razu wymaga nawilżenia? Wypróbuj jeden z tych nawilżaczy wykonanych z naturalnych produktów, które sprawdzają się w działaniu również z zewnątrz.

Sucha skóra – domowe sposoby na nawilżenie

1. Oliwa z oliwek

U osób, które spożywają więcej oliwy z oliwek występuje mniej oznak starzenia się skóry. Wszystko dlatego, że oliwa z oliwek zawiera polifenole, roślinny związek o właściwościach przeciwutleniających. Jest to także główny składnik nawilżający, znajdujący się w kremach nawilżających i balsamach.

2. Olej kokosowy

Oprócz tego, że olej kokosowy powoduje naturalne nawilżenie skóry, posiada także właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Spróbuj nierafinowany olej kokosowy, który jest delikatny dla skóry i poradzi sobie nawet z trądzikiem, a przekonasz się, że naprawdę działa.

3. Mleko i miód

Warto wykorzystać właściwości obu tych produktów. Tłuszcze i kwas mlekowy zawarty w mleku są niezwykle pomocne w łagodzeniu podrażnionej skóry po zastosowaniu miejscowym. Z łatwością można przygotować chłodny kompres zamoczony w mleku z miodem. Można również wykorzystać to połączenie jako balsam do ciała, który skutecznie nawilży skórę. Miód to nie tylko naturalna substancja nawilżająca skórę, ale także zatrzymująca tę wilgoć. Natomiast główne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze miodu pomagają zabijać szkodliwe zarazki żyjące na powierzchni skóry.

4. Zielona herbata

Zielona herbata chroni organizm przed działaniem promieni UV, niezależnie od tego czy jest stosowana miejscowo czy wypijana. Miejscowe zastosowanie zielonej herbaty wpływa również na poprawę skóry przy trądziku różowatym, a także innego rodzaju wypryskami.

5. Soja

Spożywana lub stosowana miejscowo poprawia elastyczność skóry i zapobiega rozpadowi kolagenu. Soja stosowana jest również jako składnik produktów do pielęgnacji skóry. Może ona być szczególnie korzystna dla osób z cerą mieszaną, ponieważ nawilża suche obszary przy jednoczesnym zmniejszaniu wydzielania sebum, poprawiając przy tym koloryt skóry. Zawarte w soi izoflawony mogą wpłynąć na poprawę wyglądu starzejącej się skóry, w tym zmniejszyć powstawanie drobnych zmarszczek.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2016.
  2. Sicińska A., Ocena stanu cery suchej po zastosowaniu serii zabiegów z kwasem migdałowym, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
  3. Czarnecka-Operacz M., Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami