Siemię lniane – właściwości i zastosowanie

Siemię lniane - właściwości i zastosowanieSiemię lniane posiada bardzo pozytywne właściwości, które mają wpływ na nasz organizm i zdrowie. Swoją popularność zawdzięcza dużej ilości korzystnych substancji zawartych w swoim składzie. Do jego głównych właściwości zaliczany jest pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Jakie są jeszcze korzyści z przyjmowania oraz gdzie siemię lniane znalazło zastosowanie?

Siemię lniane

Siemię lniane posiada dwa rodzaje nasion – złote i brązowe. Nasiona siemienia lnianego barwy złotej są nieco trudniej dostępne i posiadają wyższą cenę. Za to są zdecydowanie lepsze w smaku i wyróżniają się większą ilością składników odżywczych. Siemię lniane można również spotkać w formie zmielonej. Jednak nie warto decydować się na nią, ponieważ po pewnym czasie jełczeje i wówczas może wydzielać związki toksyczne. Najlepiej wybierać je w naturalnej postaci nasion, ponieważ mamy wtedy gwarancje, że jest ono nieprzetworzone.

Przechowywanie

Najlepszą formą przechowywania siemienia lnianego jest utrzymywanie jego nasion w suchym, ciemnym i zamkniętym pojemniku. Dzięki takiemu postępowaniu nie będzie ono traciło swoich cennych właściwości.

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane działa przede wszystkim jako osłona naszego przewodu pokarmowego, a dokładniej stabilizuje błonę śluzową żołądka i jelit oraz wpływa na poprawę ich perystaltyki. Siemię lniane posiada kwasy tłuszczowe, które chronią organizm przed wystąpieniem stanów zapalnych. Dzięki ich obecności wzmacniany jest nasz układ odpornościowy. Tak jak inne zioła, siemię lniane posiada fitoskładniki, a wiec witaminy, minerały czy hormony pochodzenia roślinnego. Dzięki temu reguluje również gospodarkę hormonalną u kobiet, a co za tym idzie zwiększa płodność oraz łagodzi objawy występujące podczas menopauzy.

Siemię lniane polecane jest osobom z wysokim poziomem cholesterolu, ponieważ duża zawartość błonnika pochodzenia naturalnego w swoim składzie wyraźnie obniża jego poziom. Powinien również znajdować się w składzie, jako jeden z ważnych elementów diety, u osób mających problem z otyłością. Wszystko dlatego, że siemię lniane reguluje metabolizm, co przekłada się na szybsze odchudzanie. Dodatkowo jest doskonałym źródłem wielu minerałów takich jak magnez, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo i witamina E. Przez to wpływa także na naszą urodę poprawiając stan włosów, skóry i paznokci.

Olej tłoczony z ziaren siemienia lnianego obniża również poziom cholesterolu w organizmie wpływając tym bardzo korzystnie na układ krwionośny. Ułatwia on bowiem rozszerzenie naczyń wieńcowych i zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Zmniejsza tym także ryzyko wystąpienia nadciśnienia i wielu chorób serca.

Siemię lniane – zastosowanie

  1. Olej lniany z powodzeniem można zastosować w kuchni. Jednak nie jest on przeznaczony do smażenia, dlatego też należy używać go jedynie do sałatek.
  2. Oprócz zastosowania oleju lnianego w kuchni, siemię lniane znalazło zastosowanie jako bardzo wartościowy komponent wielu naturalnych kosmetyków. Stosować można je jako serum do włosów przez co stają się one bardziej lśniące.
  3. Jest idealnym preparatem łagodzącym poparzenia skóry czy też odparzenia lub inne, występujące na niej zmiany.
  4. Siemię lniane znalazło szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości organizmu. Stosowany jest np. na:
  • odchudzanie
  • w infekcjach dróg oddechowych
  • na podrażnienia układu pokarmowego
  • na biegunkę

Polecane produkty:

Olej z Czarnego Kminku w kapsułkach
Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac. Nigella sativa) - jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
13 komentarzy
« Older Comments
« Older Comments

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *