Kolagen do picia
Kolagen do picia

Krzywa przegroda nosowaKrzywa przegroda nosowa to defekt dotyczący tkanki chrzęstnej zlokalizowanej w jamie nosowej. Nie tylko zaburza symetrię twarzy, ale i może stanowić przyczynę licznych problemów zdrowotnych, z przewlekłym katarem, trudnościami w oddychaniu i bezdechem sennym na czele. Współcześnie jednak zabieg korekcji krzywej przegrody nosa nie stanowi problemu – jest wykonywany zarówno u dzieci, jak i pacjentów dorosłych.

Krzywa przegroda nosowa – przyczyny

Krzywa przegroda nosowa najczęściej jest defektem wrodzonym, zatem dziecko rodzi się już z tą wadą. Może dawać niepokojące objawy już w okresie dzieciństwa lub dopiero podczas dorastania czy we wczesnej młodości. Przeważnie jednak od początku daje znać o swojej obecności, np. poprzez nocne chrapanie czy tendencję do problemów otorynolaryngologicznych. Do skrzywienia przegrody nosowej może jednak dojść w późniejszym wieku, praktycznie na każdym etapie życia. Wówczas przyczyną może być wypadek komunikacyjny, upadek z wysokości, uderzenie w twarz lub inne czynniki, w przebiegu których pojawia się mechanizm urazu mechanicznego o charakterze bezpośrednim. Na takie urazy najbardziej narażone są osoby do 25. roku życia, ponieważ do tego wieku przegroda nosowa wciąż się kształtuje, jest więc bardziej plastyczna.

Krzywa przegroda nosowa – objawy

Najbardziej typowym objawem wskazującym na obecność krzywej przegrody nosa jest trudność w efektywnym oddychaniu. Taka osoba skarży się na uczucie stale zatkanej jednej dziurki nosa, co uniemożliwia bardzo głęboki wdech w satysfakcjonującym stopniu. Dodatkowo u osób z krzywą przegrodą nosa znacznie częściej dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego czy nagłych bólów głowy. Inne objawy to:

W rzeczywistości jednak obraz kliniczny w przypadku tego problemu jest mocno zróżnicowany. Niektórzy wskazują m.in. na bóle twarzy czy spontaniczne krwawienia z nosa. Zatkany nos może zmuszać do oddychania przez usta, co z kolei może prowadzić do wysuszania śluzówki jamy ustnej i zwiększania ryzyka chorób zębów. Jeśli krzywa przegroda nosowa wiąże się z występowaniem jakichkolwiek objawów, warto skonsultować się z otorynolaryngologiem, który ustali dalsze postępowanie. Korekcja przegrody może znacząco poprawić samopoczucie i jakość życia codziennego.

Diagnostyka krzywej przegrody nosowej

Rynoskopia tylna umożliwia analizę okolic nozdrzy tylnych, tylnych części małżowin nosowych i przegrody nosowej, a także części nosowej gardła oraz ujścia trąbek słuchowych. To jedno z najczęściej wykonywanych badań laryngologicznych, nazywane również wziernikowaniem nosa. Trwa kilka minut i jest bezbolesne, dlatego nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia.

Krzywa przegroda nosowa – leczenie

W przypadku krzywej przegrody nosowej istnieje możliwość wyłącznie leczenia chirurgicznego. Zabieg nazywa się septoplastyką i wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Jego celem jest poprawa drożności nosa, komfortu oddychania i zapewnianie warunków do lepszej wentylacji wszystkich zatok przynosowych. Nie ma alternatywnych metod leczenia.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Samoliński B., Przewlekłe nieżyty nosa, Alergia, 3/2014.
  2. Korowacka A., Piątek T., Małkowski P., Jakość życia pacjentów ze skrzywioną przegrodą nosa przed i po leczeniu operacyjnym, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne, 3/2020.
  3. Michalik M., Podbielska-Kubera A., Dmowska-Koroblewska A., Perforacja przegrody nosa – nowe metody leczenia, New Medicine, 3/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami