Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 kwietnia 2022

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenieChrapanie i związane z tym uciążliwe objawy mogą być wynikiem stałego zmęczenia oraz niewysypiania się. Mimo że zjawisko to często stanowi powód do żartów, niestety nie powinno być lekceważone. Jakie są przyczyny chrapania oraz czy da się je leczyć? Oto odpowiedź.

Chrapanie to częsta dolegliwość wśród ludzi. Badania wykazują, że 80% chrapiących to mężczyźni. Kobiety są zdecydowanie mniej podatne na to zjawisko, a kiedy je już dotyczy to zazwyczaj dopiero po okresie przekwitania (menopauzie). Najczęściej jednak chrapią osoby otyłe, posiadające nadciśnienie tętnicze oraz osoby po spożyciu alkoholu.

Chrapanie – czym jest i skąd się bierze?

Chrapanie nie należy do chorób, ale do głównych objawów nieprawidłowego i utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, a dokładniej gardło. Generalnie zjawisko chrapania nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia, ale tylko wtedy gdy nie towarzyszą temu charakterystyczne przerwy w oddychaniu czyli tzw. bezdechy (brak przepływu powietrza przez krtań). Najczęściej występuje to u osób ze skrzywioną przegrodą nosową, z przedłużonym podniebieniem miękkim, z powiększonymi migdałkami lub innymi dolegliwościami w budowie dróg oddechowych.

Proces chrapania wynika z faktu, że podczas snu mięśnie układu oddechowego rozluźniają się, przez co tylna część gardzieli „zwisa” dotykając nasady języka. Powstaje wówczas nieduży otwór, przez który w czasie snu możemy oddychać. Problem zaczyna się dopiero wtedy gdy nasze drogi oddechowe są niedrożne. Wówczas następuje trudność z nabraniem powietrza do płuc. Zwiększające się stężenie CO2 we krwi przenosi informacje do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za układ oddechowy, że coś nieprawidłowego dzieje się ze śpiącą osobą. W tym momencie mózg aktywuje inne, dodatkowe mięśnie oddechowe do pracy, a więc mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po pojawieniu się bezdechu trwającym od 10 do 60 sekund następuje dość gwałtowny wdech dający efekt chrapania.

Chrapanie – przyczyny

Do głównych przyczyn pojawiania się chrapania należy:

  • spożywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • otyłość
  • wiek – im człowiek jest starszy tym istnieje większe ryzyko występowania chrapania
  • wady anatomiczne dróg oddechowych – przerost migdałków, niedrożność nosa, nieprawidłowa budowa gardła

Chrapanie – skutki zaniedbania

  • problemy z erekcją
  • bezdech – powstaje w wyniku nieleczonego chrapania
  • nasilenie się chorób już istniejących np. nadciśnienie, cukrzyca, nietolerancja glukozy
  • zawał serca
  • udar mózgu
  • wolniejszy rozwój – jeśli chrapanie występuje u dzieci

Chrapanie – leczenie

Leczenie chirurgiczne

Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, zjawisko to może być usunięte w sposób chirurgiczny. A więc może być dokonana korekta przegrody nosowej, wycięcie przerośniętych migdałków, usunięcie polipów czy zmniejszenie podniebienia. Jeżeli natomiast chrapaniu towarzyszą bezdechy senne, to w zależności od ich nasilenia dobierana jest metoda leczenia. Bardzo często wykonuje się zabiegi polegające na zmniejszeniu masy podniebienia oraz języka lub wykorzystuje się specjalne maski zakładane na noc, które zapobiegają zwężaniu się dróg oddechowych, a co za tym idzie, chrapaniu. Popularnością cieszą się również aparaty ortodontyczne aplikowane na noc do ust. Pomagają one niwelować chrapanie poprzez zapobieganie zapadania się języka w stronę krtani.

Odchudzanie

W przypadku gdy nie stwierdzono anatomicznych przyczyn chrapania, można poradzić sobie samemu. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o siebie, a więc zwrócić uwagę na naszą masę ciała. Jeśli jest wygórowana należy pomyśleć o diecie odchudzającej. Nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie szyi może powodować nacisk na drogi oddechowe i wywoływać chrapanie. Ponadto nie należy spożywać alkoholu bezpośrednio przez snem. Czynność ta prowadzi do rozluźnienia mięśni gardzieli i języka, a także powoduje zaburzenia pracy ośrodka oddechowego w mózgu. Warto zaznaczyć, że palenie papierosów także wywiera negatywne działanie.

Sen

Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę na to w jakich pozycjach śpimy. W momencie zasypiania warto ułożyć się na boku lub na brzuchu i korzystać z płaskiej poduszki. Nie należy zasypiać na plecach czyli tzw. na wznak. Gdy śpimy na wysokiej poduszce chrapanie staje się bardziej donośne.

Stan naszego zdrowia również ma wpływ na to czy chrapiemy. Należy więc zniwelować występujące w organizmie stany zapalne np. zatok czy nawet najmniejszy katar. Z kolei panie w okresie menopauzy oprócz wyżej zaleconych wskazówek powinny stosować dodatkową, zastępczą terapię hormonalną.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami