Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 września 2022

Fizjoterapeuta to specjalista najczęściej zajmujący się rehabilitacją narządu ruchu, choć nie zawsze. To niezwykle szeroka dziedzina medycyny, w której wyróżnia się fizjoterapię ortopedyczną, pediatryczną, uroginekologiczną, geriatryczną, onkologiczną, stomatologiczną i wiele innych. Taki specjalista, pracując na tkankach miękkich i strukturach kostno-stawowych, przywraca sprawność lub pozwala na jak najdłuższe zachowanie funkcjonowania rehabilitowanych struktur i układów.

Co robi fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem rozmaitych problemów zdrowotnych, w zależności od branży, w której działa. Tak więc:

  • fizjoterapeuta uroginekologiczny – leczy problemy układu moczowo-płciowego, w tym nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego czy bolesne miesiączkowanie. Dodatkowo zajmuje się opieką przed- i pooperacyjną w przypadku zabiegów na miednicy mniejszej, a także prowadzi ciążę, likwiduje dolegliwości ciążowe i wspiera powrót do pełnej sprawności po porodzie;
  • fizjoterapeuta stomatologiczny – leczy problemy związane z narządem stomatognatycznym, w tym przewlekłe bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo wspomaga terapię wad zgryzu, uzupełniając leczenie ortodontyczne pracą manualną;
  • fizjoterapeuta ortopedyczny – zajmuje się rehabilitacją narządu ruchu po kontuzjach i urazach, a także przy wszelkich przewlekłych entezopatiach oraz dolegliwościach związanych z uprawianiem sportów. Przywraca sprawność po przebytych operacjach ortopedycznych i amputacjach;
  • fizjoterapeuta geriatryczny – zajmuje się prowadzeniem rehabilitacji osób starszych, także w przypadku chorób przewlekłych takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera;
  • fizjoterapeuta neurologiczny – zajmuje się pacjentami z problemami neurologicznymi, takimi jak neuralgie, nerwobóle, uszkodzenia nerwów obwodowych i ośrodkowych. Rehabilituje również pacjentów po udarach mózgu czy urazach rdzenia kręgowego, przygotowując ich do życia na wózku inwalidzkim;
  • fizjoterapeuta dziecięcy – specjalizuje się w rehabilitacji dzieci. Główne obszary jego działania to diagnostyka, leczenie i profilaktyka zaburzeń u najmłodszych.

Poza tym fizjoterapeuta może również wspomagać leczenie podstawowe chorób kardiologicznych, pulmonologicznych czy nawet psychicznych. W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszą się fizjoterapeuci dziecięcy, zajmujący się maluchami już nawet od momentu urodzenia. Jest to zarówno w przypadku chorób wrodzonych, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, jak i po zauważeniu nieprawidłowości rozwojowych w kolejnych miesiącach i latach życia, np. przy wiotkich mięśniach lub nieprawidłowym ustawieniu stópek.

Warto wspomnieć, że nawet w jednej poddziedzinie fizjoterapii specjaliści mogą wykazywać inny obszar zainteresowania zawodowego. Przykładem jest choćby ortopedia, gdzie część fizjoterapeutów preferuje pracę ze sportowcami, inni zaś leczą m.in. wady postawy i skoliozy.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Wizyta u fizjoterapeuty może przebiegać w rozmaity sposób, w zależności od specjalizacji fachowca. W fizjoterapii uroginekologicznej podstawą jest badanie per vaginam i per rectum. Z kolei w fizjoterapii ortopedycznej wykonuje się szereg testów funkcjonalnych mających na celu ustalenie przyczyny problemu. Bez względu na dziedzinę, wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. Na wizytę warto przyjść w odzieży sportowej, nie krępującej ruchów. Czas trwania wizyty prywatnej wynosi zwykle 40-60 minut.

Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty?

Skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty w ramach NFZ możliwe jest po otrzymaniu skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie należy zarejestrować w odpowiedniej placówce w ciągu 30 dni od daty wystawienia, ponieważ później traci ono swoją wartość. Koszt wizyty prywatnej wynosi od 100 zł nawet do 250 zł, w zależności od doświadczenia specjalisty oraz lokalizacji gabinetu. W dużych miastach ceny są wyższe niż na wsi.

Metody fizjoterapeutyczne

Niejednokrotnie udowodniono, że wyłącznie praca na tkankach miękkich i układzie kostno-stawowym może przywrócić pacjentowi sprawność lub wręcz uchronić go przed koniecznością wykonania operacji. Fizjoterapia dzieli się na 3 główne części, będące w praktyce narzędziem pracy specjalisty. Są to:

  • masaż, m.in. masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny, masaż poprzeczny;
  • kinezyterapia – indywidualnie dobrane ćwiczenia do aktualnego stanu pacjenta i usprawnianie ruchowe;
  • fizykoterapia – zabiegi fizykalne, np. ultradźwięki, prądy metodą TENS, krioterapia czy laseroterapia.

Współcześnie najwięcej korzyści pacjent odnosi po połączeniu wszystkich tych składowych, jednak podstawą każdej wizyty powinna być terapia manualna. Dużą popularnością cieszy się terapia manualna Kaltenborn-Evjenth. Innymi metodami mającymi duże znaczenie we wspomaganiu procesu usprawniania pacjenta są m.in.:

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Barnes M., Ward A., Podręcznik rehabilitacji medycznej, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2008.
  2. Tarnacka B., Rehabilitacja, Wydawnictwo AsteriaMed, Gdańsk 2022.
  3. Bac A., Jankowicz-Szymańska A., Liszka H., Wódka K., Diagnostyka narządu ruchu w fizjoterapii, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami