Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 stycznia 2022

LiposukcjaLiposukcja to popularny zabieg medycyny estetycznej, polegający na rozbiciu i usunięciu zbędnych nadmiarów tkanki tłuszczowej. Ma to na celu skorygowanie konturów ciała w jednym miejscu lub kilku, w zależności od potrzeb i preferencji. W przypadku stabilnej wagi ciała efektu są trwałe. Należy jednak zaznaczyć, że liposukcja nie jest metodą walki z otyłością, lecz sposobem na uzyskanie wymodelowanej sylwetki.

 

Liposukcja brzucha

Najczęściej właśnie wykonuje się eliminację nadmiaru tkanki tłuszczowej – liposukcję brzucha. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym, a tuż po jego zakończeniu pacjentowi zakłada się specjalne ubranie uciskowe. Ma ono za zadanie zmniejszać opuchliznę, która pojawi się w pierwszej dobie, a w kolejnych będzie stopniowo maleć. Czas hospitalizacji pacjenta wynosi 1 dobę, po czym – po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji i wskazówek – pacjent zostaje wypisany do domu. Bezpośrednio po zabiegu pojawiają się typowe objawy, takie jak:

  • znieczulica skóry – uczucie obcego ciała;
  • zaczerwienienie;
  • dyskomfort w okolicach brzucha;
  • dolegliwości bólowe.

Po zabiegu liposukcji brzucha ważne jest, aby przez pierwszy okres gojenia ran nie nosić żadnych obcisłych ubrań, poza tymi otrzymanymi w szpitalu.

Liposukcja ud

W następnej kolejności pacjenci często poddają się liposukcji ud, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej odkładającej się po wewnętrznej stronie ud. Cały zabieg często rozszerza się o kolana, by uzyskać efekt smukłych nóg. W przypadku liposukcji ud bolesność pozabiegowa jest znacznie większe niż w przypadku brzucha, jako że mięśnie tej partii ciała mocniej i częściej się aktywują. Okres rekonwalescencji trwa 3 miesiące, ale różnice widać bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.

Zobacz również: Lipomastia.

Liposukcja – jaką jeszcze można zrobić?

Nieco rzadziej wykonuje się liposukcję ramion, ponieważ tkanka tłuszczowa lubi odkładać się po ich wewnętrznych stronach. Popularna też staje się nawet liposukcja pleców. W tym drugim przypadku poddawaną partią pleców jest okolica łopatek, aż do linii karku. Przed przystąpieniem do liposukcji zawsze przeprowadzane są badania diagnostyczne, kwalifikujące pacjenta do zabiegu. Na liposukcję warto się wybrać jedynie wtedy, gdy wszystkie inne metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Na czym polega liposukcja?

Usuwanie tłuszczu odbywa się przy użyciu metalowych kaniul podłączonych do urządzenia generującego podciśnienie za pomocą specjalnego węża. Tym samym można odessać zbędny tłuszcz z problematycznych partii ciała. Kaniulę wprowadza doświadczony chirurg do tkanki podskórnej przez niewielkie nacięcia. Mają one maksymalnie kilka centymetrów i wykonuje się je na ogół w zagięciach skórnych. Dzięki temu po wygojeniu dają zupełnie naturalny efekt i nie są mocno widoczne.

Metody liposukcji

W praktyce mamy 2 podstawowe metody liposukcji:

  • suchą;
  • mokrą.

Różnią się one jedynie użyciem bądź nie zastosowaniem płynu podczas zabiegu. Metoda sucha wymaga dodatkowo większego podciśnienia, dlatego krwawienie może być większe. Obecnie uznawana jest za przestarzałą, dlatego w praktyce stosuje się metodę morką. Wyróżniamy również liposukcję laserową, wibracyjną, klasyczną oraz ultradźwiękową, co zależy od zastosowanych urządzeń eliminujących tkankę tłuszczową.

Liposukcja – efekty uboczne

Nie należy zapominać, że liposukcja jest poważną operacją, będzie się więc nieodłącznie wiązała z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Istnieje nawet ryzyko powikłań śmiertelnych, jeśli we wczesnym okresie po zabiegu dojdzie do zatoru tłuszczowego. Do najczęściej występujących powikłań możemy zaliczyć:

  • zakażenie skóry i tkanek miękkich w miejscu poddawanym liposukcji;
  • zaburzenia czucia skóry;
  • nieregularną powierzchnie skóry w miejscu zabiegu;
  • włóknienie skóry;
  • przykry zapach ciała;
  • zmianę zabarwienia skóry.

Przy wykorzystaniu metody ultradźwiękowej dodatkowo pojawia się ryzyko oparzeń i martwicy skóry. Odessanie większej ilości tłuszczu może się wiązać z odwodnieniem i omdleniami, co w ostateczności może nawet spowodować wstrząs hipowolemiczny. Zabiegu liposukcji nie zaleca się wykonywać u osób z nadwagą, a otyłość jest często wręcz przeciwwskazaniem.

Co raz popularniejszym zabiegiem jest liposukcja. Efekty uboczne, jak przy każdej operacji mogą się pojawić. Dlatego decyzję o jej podjęciu należy przemyśleć.

Przygotowanie do zabiegu liposukcji

Na około 4 tygodnie przed liposukcją należy zrezygnować z palenia papierosów oraz przestawić się na zaleconą przez chirurga dietę. Do zabiegu nie można przystąpić podczas infekcji czy przeziębienia, dlatego o wszystkich chorobach należy poinformować lekarza. Efektem będzie przełożenie terminu zabiegu i wykonanie go w momencie, gdy będzie to całkowicie bezpieczne. W związku ze znieczuleniem ogólnym w dniu zabiegu należy pozostać na czczo.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kiciak A., Zabiegi chirurgiczne wspomagające i zastępujące odchudzanie, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2010.
  2. Bandachowicz D., Przegląd metod likwidacji tkanki tłuszczowej, Kosmetologia Estetyczna, 3/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami