Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 marca 2023

Gdzie kupować suplementy diety?Gdzie kupować suplementy diety, aby mieć pewność ich bezpieczeństwa i jakości? Rynek suplementów w ostatnich latach znacznie się rozwinął. Niestety, producenci nie mają obowiązku testowania swoich produktów w tak dokładny sposób, jak odbywa się to w przypadku leków. To spory błąd, ponieważ suplementy przyjmuje się codziennie przez długi okres czasu, jeśli więc będą zawierać szkodliwe dodatki, negatywnie wpłyną na zdrowie. Warto zatem wiedzieć, gdzie szukać sprawdzonych i bezpiecznych produktów.

Gdzie kupować suplementy diety?

Suplementy diety znaleźć można w każdym sklepie spożywczym, drogerii, aptece, hipermarkecie i w wielu innych miejscach. Mnóstwo rozmaitych preparatów zakupimy również przez internet. Jeśli suplement diety został zapisany przez lekarza (np. żelazo w przebiegu anemii bądź preparaty wapnia w przebiegu osteoporozy), najlepiej udać się do apteki. Jeśli natomiast chcemy wspierać zdrowie, samopoczucie i urodę na własną rękę, najlepiej wybierać naturalne suplementy diety, czyli takie, których składniki pochodzą w naturalnych źródeł. Przykładem jest acerola, która stanowi niezwykle bogate źródło witaminy C, a sama jest owocem, jak również Spirulinaalga bogata w białka, witaminy, minerały, antyoksydanty, błonnik i wiele innych cennych składników odżywczych.

Internetowe sklepy producenta

Każdy profesjonalny producent suplementów diety posiada swoją stronę internetową, na której znaleźć można informacje dotyczące firmy, przeprowadzanych testów i badań podczas produkcji suplementów oraz całą jego ofertę. Często w takim sklepie znaleźć można wiele opinii innych konsumentów, którzy mieli okazję przyjmować konkretny produkt. Tym samym możemy zapoznać się ze zdaniem innych i dowiedzieć się, czy suplement jest skuteczny oraz czy po jego przyjmowaniu nie pojawiają się działania niepożądane.
Sklepy internetowe zapewniają również ogromną wygodę – nie musimy nawet wychodzić z domu, aby dokonać zakupu. Ponadto takie zakupy możemy wykonać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, a wybrane produkty przyjdą na wskazany adres. Kupując przez internet mamy możliwość porównywania cen oraz możemy na spokojnie, dokładnie zapoznać się ze składem wybranych suplementów. Okresowo organizowane są rozmaite promocje (np. -70%, 1+1), dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić.

Sklepy zielarskie

W sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością znajdziemy nie tylko naturalne produkty spożywcze, zioła i surowce roślinne. Każdy sklep zielarski posiada także ofertę suplementów diety. Zazwyczaj takie miejsca promują zdrowie, naturalne lecznictwo i moc przyrody, dlatego przeważnie dostępne tu suplementy diety również będą miały naturalne pochodzenie. Jeśli nie jesteśmy go do końca pewni, najlepiej sprawdzić daną firmę na internecie i zapoznać się z opiniami o niej. Ceny w sklepach zielarskich będą nieco wyższe niż te dostępne w sklepach internetowych producentów.

Apteki

Suplementy diety znajdziemy również w aptece. Można je zakupić przy okazji kupowania leków lub po prostu wybrać się do apteki specjalnie po suplementy. W aptekach warto kupować np. kompleks witamin dla kobiet ciężarnych czy suplementy wspierające terapię określonych chorób przewlekłych. Farmaceuta nie tylko sprzeda produkty, ale również doradzi w ich wyborze oraz sprawdzi, czy nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami lub czy nie zaszkodzą rozwijającemu się płodowi. Zakupy w aptece poleca się szczególnie kobietom w ciąży, u których nawet naturalne suplementy diety błędnie przyjmowane lub nieodpowiednio dobrane, mogą przyczynić się do licznych komplikacji.

Suplementy diety – na co zwracać uwagę?

Kupując suplementy diety warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • doświadczenie producenta – a dokładniej informacja jak długo działa on na rynku. Jeśli dany producent tworzy suplementy od wielu lat, wiemy, że ludzie je kupują. Muszą więc być skuteczne i dobre. Duże doświadczenie pozwala na produkcję wysokojakościowych preparatów;
  • testy podczas produkcji – każdy suplement diety powinien przejść dokładne badania i być zgłoszony do Głównego Inspektora Sanitarnego. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu produktu lub na stronie internetowej producenta;
  • naturalny i prosty skład – przyjmuje się zasadę, że im krótszy skład, tym lepiej. Nie powinniśmy znaleźć w nim żadnych sztucznych dodatków, chemicznych konserwantów i innych zbędnych składników. Warto wybierać naturalne suplementy diety, które są bezpieczniejsze dla organizmu niż te sztuczne, wyprodukowane w laboratorium;
  • zawartość głównego składnika – równie ważna jest zawartość danego składnika, dla którego kupujemy suplement. Przykładowo, kolagen powinien zawierać przynajmniej 8000 mg tego związku w 10 g produktu. Jeśli będzie go mniej, prawdopodobnie znaczna część nie wchłonie się w układzie pokarmowym, przyjmowanie go będzie więc nieskuteczne.

Ważne jest także, aby produkt był łatwo dostępny w sklepie internetowym lub stacjonarnym producenta. Zakup produktu powinien być szybki i w żadnym wypadku nie może się wiązać z podpisywaniem długofalowych umów czy spotkaniami z przedstawicielami.

Pamiętajmy, że poza kupnem odpowiedniego suplementu diety liczy się również regularność w jego przyjmowaniu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami