Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 lutego 2024

Jak spalić kalorie po pączkach?Jak spalić kalorie po pączkach? W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób interesuje się zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia, dbaniem o sylwetkę oraz ograniczaniem spożycia słodyczy, pytanie to pada bardzo często w okolicach Tłustego Czwartku. Pączki należą do grona najbardziej kalorycznych przekąsek, głównie z tego względu, że smażone są na głębokim oleju. Jednak mało kto wyobraża sobie zakończenie karnawału bez tego słodkiego akcentu. Jak więc zadbać o nadwyżkę kaloryczną w tym dniu?

Jak spalić kalorie po pączkach?

Najprostszym i praktycznie jedynym skutecznym sposobem na spalenie kalorii po pączkach jest aktywność fizyczna. Wartość energetyczna przeciętnego pączka z marmoladą to około 300 kcal. Aby spalić to, musisz biegać przez 40 minut lub udać się na zorganizowane zajęcia fitness, np. typu zumba czy aerobik. Możesz też wybrać się na godzinną wycieczkę rowerową lub przez 30 minut pływać w basenie. Szacuje się, że już godzina pływania gwarantuje spalenie aż 500 kcal, znacznie więcej, niż ma to miejsce przy zwykłym bieganiu. Osoby trenujące siłowo (podnoszące ciężary na siłowni lub w domu) potrzebują około 60-70 minut ćwiczeń, aby spalić pączka. Godzinne podnoszenie ciężarów umożliwia spalenie 200-300 kcal, w zależności od masy tych ciężarów, liczby serii i liczby powtórzeń.

Inne skuteczne sposoby na spalenie pączka, bazujące na aktywności fizycznej:

  • 25 minut skakania na skakance;
  • 25 minut trenowania sztuk walk;
  • 35 minut intensywnej jazdy na rolkach;
  • wykonanie 200 energicznych, prawidłowych technicznie pajacyków.

Jeśli trenowanie nie jest Twoją mocną stroną, możesz również udać się na tańce (domówka, impreza), które pozwolą Ci w przyjemny sposób spalić zbędne kalorie. Dobrze sprawdzi się też wycieczka po mieście lub długi spacer, tutaj jednak poświęcić trzeba więcej czasu – nawet do 3 godzin, w zależności od tempa, liczby kroków.

Jak spalić kalorie po pączkach bez trenowania?

Pewną liczbę kalorii spalić można podczas korzystania z sauny. 30-minutowa sesja pozwala na pozbycie się około 100 kcal, a liczba ta jest większa, jeśli dodatkowo wejścia do sauny będą przeplatane przebywaniem w zimnej wodzie z lodem lub przepłynięciem długości basenu. Na zakończenie saunowania rekomenduje się spacer. Łącznie można spalić równowartość kaloryczną pączka, wszystko musi być jednak wykonywane zgodnie z metodyką. Niektóre osoby zastanawiają się, ile kcal można spalić podczas nierobienia niczego produktywnego. Otóż siedzenie spala około 60 kcal, natomiast leżenie około 30 kcal w ciągu godziny. Dlatego, aby spalić pączka, organizm potrzebuje 10 godzin leżenia lub 5 godzin siedzenia.

Trening EMS a spalanie kalorii po pączkach

Przyjmuje się, że jedna sesja treningowa EMS pozwala spalić od 500 nawet do 1300 kcal, a trwa zaledwie pół godziny. Na czym to polega? Trening EMS to nic innego jak kontrolowane wywoływanie skurczów mięśni za pomocą impulsów elektrycznych, przy czym ich intensywność dobierana jest głównie do grupy mięśniowej, która podczas treningu pracować będzie najintensywniej. Osoba ćwicząca zakłada więc specjalny kombinezon, wewnątrz którego umieszczone są elektrody, a następnie wykonuje bardzo proste ćwiczenia, które bez jednoczesnego zadziałania prądów nigdy nie pozwoliłyby na spalenie tak dużej liczby kalorii. Skutkiem EMS jest znacznie większa efektywność pracy mięśni, a więc i spalenie dużej liczby kcal.

Warto jednak zaznaczyć, że żadne ogólne wyliczenia i schematy nie zagwarantują, że dana osoba spali tyle kalorii, ile jest wskazanych. Wszystko zależy od szeregu czynników, takich jak m.in. poziom aktywności fizycznej na co dzień, płeć, wzrost, wieku, metabolizm, waga, a nawet ilość tkanki mięśniowej. Wszystkie wyżej przedstawione propozycje sposobów spalania pączka przedstawiają przybliżoną wartość utraconych kalorii.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami