Kolagen do picia
Kolagen do picia

pączkiPączki to kuliste, drożdżowe przekąski przeważnie podawane na słodko, zawierające smaczne nadzienie i pokryte lukrem lub posypane cukrem pudrem. Oryginalnie smaży się je na głębokim tłuszczu, choć coraz częściej spotkać można zdrowsze, pieczone pączki. Są nieodłącznym elementem tłustego czwartku, podobnie jak oponki czy faworki.

Przepis na pączki

Należy przygotować następujące składniki:

  • 600 g mąki pszennej;
  • 50 g cukru;
  • 50 g masła;
  • 2 całe jajka i 1 żółtko;
  • 250 ml ciepłego mleka;
  • 50 g świeżych drożdży;
  • 1 cukier waniliowy;
  • ulubiony dżem.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie rozczynu. W tym celu należy pokruszyć drożdże do miski, dodać do nich cukier, trochę mleka i łyżkę mąki. Po wymieszaniu odstawia się ciasto do wyrośnięcia na około 50-60 minut. Do osobnej miski wkłada się resztę mąki, mleka, roztrzepane jajka oraz roztopione masło, a następnie dodaje wyrośnięte już drożdże. Wyrobione ręcznie ciasto powinno mieć gładką konsystencję, nieprzywierającą zbyt mocno do rąk. Aby tak się stało, należy wyrabiać je przez około 10 minut. Ciasto przykrywa się ściereczką i odstawia do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut.

Po tym czasie można przejść do porcjowania ciasta na kulki, które układa się na deseczce lub ścierce posypanej mąką na kolejne pół godziny. Gdy podrosną, można je nieco spłaszczyć i od razu wrzucać na głęboki, rozgrzany tłuszcz (zalecana temperatura tłuszczu to 175 stopni C). Usmażone paczki wyjmuje się na ręcznik kuchenny, aby oddały nadmiar tłuszczu. Za pomocą rękawa cukierniczego można nadziać je dżemem (lub innym ulubionym nadzieniem). Jeśli nie – równie dobrze smakują bez nadzienia, posypane cukrem pudrem lub oblane lukrem czy czekoladą.

Spirytus do pączków

Wiele przepisów zawiera w składzie dodatek spirytusu, przeważnie w proporcjach 2-3 łyżki na 1 kg mąki. Celem spirytusu jest głównie ograniczenie wchłaniania tłuszczu przez ciasto. Należy jednak wiedzieć, że wrzucenie pączków na odpowiednio wysoką temperaturę również zmniejsza ryzyko chłonięcia tłuszczu bez konieczności dodawania alkoholu do ciasta. Ważne jest, aby nie smażyć ich w zimnym, chłodnym czy ciepłym oleju, lecz dopiero po osiągnięciu przez olej właściwej temperatury. Tutaj zaś przyda się specjalny termometr kuchenny.

Historia pączków

W Polsce pączki znane były już w XII wieku, kiedy nazywano je pampuchami lub kreplami. Twarde ciasto wówczas smażono i nadziewano słoniną, dlatego początkowo była to przekąska na słono, wytrawna. Dopiero końcem średniowiecza pojawiły się w Europie pierwsze pączki na słodko oblane miodem. Choć ich historia nie jest do końca znana, uważa się, że wpływ na to miały inspiracje czerpane z kuchni arabskiej. Podczas renesansu pączki powszechnie podawano już w wersji słodkiej, a nawet nadziewano niektóre z nich orzechami czy innym smacznym dodatkiem, a osoba, której trafił się tak nadziany pączek, zgodnie z przesądem miała doświadczać szczęścia przez cały rok.

Współcześnie w największych ilościach pączki spożywa się w dniu znanym jako Tłusty Czwartek (ostatni czwartek przed wielkim postem w kalendarzu chrześcijańskim). W praktyce dostępne są w sklepach i cukierniach przez cały rok. Mogą być przyrządzane z różnego rodzaju mąki, nadziane różnymi nadzieniami i oblane polewą. Pączki mają wiele wersji – popularnością cieszą się również amerykańskie donuty.

Ile kalorii ma pączek?

Kaloryczność pączka zależy głównie od jego nadzienia i polewy. Im więcej lukru, czekolady, dżemu – tym więcej kalorii spożyjemy. Jako że pączki są smażone na głębokim tłuszczu, już same w sobie są sporą dawką kalorii. Czysty (niczym nienadziany i bez polewy) pączek około 60 g po usmażeniu ma średnio 200 kcal.

Nadzienie do pączków

Klasycznie pączki nadziewa się dżemem lub marmoladą, jednak równie dobrze może do tego posłużyć budyń, kremy adwokatowe, nutella czy masło orzechowe. Nadzienie adwokatowe warto przyrządzić samodzielnie w domu. Potrzebne są następujące składniki:

  • 360ml adwokatu;
  • 360ml mleka;
  • 1 łyżka mąki pszennej;
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej;
  • 1 żółtko;
  • 60g cukru.

Należy dobrze wymieszać mleko z adwokatem, a następnie podzielić to na 2 równe części. Pierwszą podgrzewa się razem z cukrem, drugą zaś miesza z żółtkiem i mąką. Mieszankę z żółtkami i mąką wlewa się do gotującej się pierwszej części. Całość przyrządzamy jak budyń (stale mieszając) i pozostawiamy do ostudzenia.

Aby umieścić jakiekolwiek nadzienie w pączku, najlepiej posłużyć się specjalną szprycą cukierniczą lub rękawem. Jeśli nie posiadamy takich akcesoriów, wspomóc się można strzykawką z bardzo grubym otworem, choć gęstsze nadzienia mogą zatkać jego ujście. Alternatywą jest umieszczenie nadzienia jeszcze przed smażeniem, na etapie tworzenia pączków. Wówczas wystarczy w części ciasta wykonać zagłębienie, wypełnić je nadzieniem, przykryć drugą częścią ciasta i uformować w kształt lekko spłaszczonej kulki. Nie jest to jednak klasyczne działanie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Barowicz T., Domowe pączki i faworki, Wydawnictwo Olimp Media, 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami