Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 10 października 2022

Biała herbata - właściwości i zastosowanieBiała herbata, jak wykazuje historia, była przywilejem ludzi zamożnych. Ciekawostką jest fakt, że napój ten należy do najmniej przetworzonych, co sprawia, że posiada najwięcej składników odżywczych. Więcej nawet niż herbata zielona czy czarna. Poznajmy więc lecznicze właściwości białej herbaty.

Biała herbata – charakterystyka

Biała herbata pochodzi z Chin i przez wiele lat od jej wynalezienia zabroniona była dla ludności klasy średniej. Posiada delikatny, lekko słodki smak. Dużą zaletą tego napoju jest mniejsza zawartość teiny niż np. w kawie, zielonej czy czarnej herbacie.

Biała herbata – właściwości

W liściach białej herbaty znaleźć można m.in.:

Bardzo często słyszymy, że zielona herbata to najlepsze źródło antyoksydantów. Warto jednak wiedzieć, że w białej herbacie związków tych jest jeszcze więcej. Stanowią one bardzo ważny składnik naszej diety, ponieważ chronią organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Zapobiegają groźnym chorobom w tym również nowotworom oraz hamują procesy starzenia się organizmu.

Ponadto biała herbata korzystnie wpływa na układ krwionośny i serce. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tworzeniu się miażdżycy, a także chroni przed wystąpieniem zawału i udaru mózgu. Regularne spożywanie białej herbaty korzystnie wpływa na kości. Dlatego też napój ten często polecany jest osobom z osteoporozą oraz mającym stany zapalne stawów.

Biała herbata wzmacnia również odporność naszego organizmu, bowiem działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Ponadto korzystnie wpływa na kondycję naszych zębów i dziąseł. Spożywanie białej herbaty wykazuje działanie pobudzające, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację mózgu.

Jak parzyć białą herbatę?

Najlepiej gdy herbata będzie miała postać listków. Wówczas mamy pewność, że jest ona dobrej jakości. Do kubka wsypujemy 2 łyżeczki liści herbaty i zalewamy gorącą wodą. Czas zaparzania białej herbaty wynosi około 3-4 minuty.

Jak pić białą herbatę?

Aby w pełni skorzystać z właściwości białej herbaty należy ją spożywać 2-4 razy dziennie (jej liście można parzyć aż 3-krotnie). Warto pamiętać również o regularności jej stosowania.

Gdzie można kupić białą herbatę?

Białej herbaty nie dostaniemy w zwykłym sklepie spożywczym. Najlepszym miejscem do zakupu takiego produktu jest sklep stacjonarny lub internetowy ze zdrową żywnością oraz sklepy z naturalnymi suplementami diety. Dobrym miejscem będą również herbaciarnie.

Ile kosztuje biała herbata?

Warto wspomnieć, że biała herbata jest drogim produktem. Za kilogram tego napoju, odmiany Fuijan White, trzeba zapłacić aż 340 zł.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cieślik P., Biała herbata – właściwości, działanie i wpływ na organizm.
  2. Plust D., Czerniejewska-Surma B., Domiszewski Z., Bienkiewicz G., Subda R., Wesołowski T., Jakość wybranych herbat białych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 3/2011.
  3. Miazga-Sławińska M., Grzegorczyk A., Herbaty – rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami