Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 marca 2023

Zielona herbataZielona herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, które spożywamy. Ze względu na jej właściwości nazywa się ją często eliksirem młodości. A wszystko to przez wysoką zawartość antyoksydantów. Jakie jeszcze właściwości posiada zielona herbata oraz jak przez to wpływa na nasze zdrowie i urodę? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Zielona herbata – pochodzenie

Zielona herbata pochodzi z Chin. Ludność tego kraju od wielu stuleci używała jej do celów leczniczych m.in. łagodzenia bólów głowy czy usuwania chorób układu trawiennego. Do dnia dzisiejszego jest ona uważana za napój o właściwościach terapeutycznych. Badania prowadzone nad właściwościami zielonej herbaty potwierdziły jej pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Składniki odżywcze zielonej herbaty

Zielona herbata to źródło wielu minerałów takich jak:

Zawiera także liczne witaminy, szczególnie bogata jest w:

Zawiera również taniny, które działają łagodząco i uspokajająco. W skład zielonej herbaty wchodzą również antyoksydanty, a także garbniki, aminokwasy i teina.

Zielona herbata – właściwości

Lecznicze właściwości zielonej herbaty wynikają przede wszystkim z obecności antyoksydantów. Mają one ogromny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ niwelują szkodliwe wolne rodniki. Zielona herbata zapobiega więc rozwojowi wielu groźnych chorób, w tym chorób układu krążenia, chorobie Alzheimera, a nawet nowotworów. Przeprowadzone badania dotyczące zielonej herbaty wykazały, że zawarte w niej antyoksydanty chronią nasze DNA przed działaniem czynników rakotwórczych.

Obecne w zielonej herbacie flawonoidy spowalniają aktywność enzymów, które wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego też poleca się ją osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Stanowić może bardzo dobry suplement ich diety. Działanie antyoksydacyjne wpływa również na zdrowy wygląd naszej skóry. Przede wszystkim niweluje wolne rodniki, a dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym zmniejsza problemy skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Ponadto działa lekko pobudzająco dzięki zawartości teiny. Po wypiciu zielonej herbaty zwiększa się aktywność mózgu, co wpływa na na poprawę zdolności kojarzenia oraz nauki.

Zastosowanie zielonej herbaty

Ze względu na swoje właściwości, zielona herbata znalazła szerokie zastosowanie.

Zielona herbata dla zdrowia

Zielona herbata to przede wszystkim napój wpływający korzystnie na nasze zdrowie. Dzięki wielu składnikom odżywczym oddziałuje na organizm kompleksowo. Jest napojem, który powinien stale występować w naszej diecie, ponieważ:

  • wspomaga pracę mózgu – dzięki antyoksydantom usprawnia pracę mózgu przyspieszając m.in. procesy kojarzenia, zapamiętywania oraz nauki. Ponadto dzięki teinie delikatnie pobudza i orzeźwia organizm;
  • zapobiega demencji – antyoksydanty wiążą się ze szkodliwymi związkami np. nadtlenkiem wodoru, który uczestniczy w rozwoju choroby Alzheimera. Przeciwutleniacze wiążąc się z nimi neutralizują ich toksyczne działanie;
  • chroni przed groźnymi chorobami – przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie chronią nasze DNA przed działaniem szkodliwych czynników. Usuwają też z organizmu wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca czy pojawienia się stanów zapalnych, a nawet chorób nowotworowych.
  • wspomaga odchudzanie – flawonoidy występujące w zielonej herbacie działają niszcząco na enzymy, które wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej.

Zielona herbata dla urody

Zielona herbata dzięki swoim składnikom wpływa także na stan skóry. Dobroczynne działanie warunkują przede wszystkim antyoksydanty i witaminy. Zielona herbata często wykorzystywana jest jako składnik kremów, maseczek czy toników do pielęgnacji skóry, ponieważ:

  • chroni przed fotostarzeniem – dzięki antyoksydantom niszczy wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Chroni także skórę przed pojawieniem się na niej nieestetycznych przebarwień;
  • leczy trądzik – zawarte w niej antyoksydanty przyczyniają się do redukcji zmian trądzikowych oraz załagodzenia objawów cery tłustej, wykazując właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
  • wzmacnia naczynia krwionośne – dzięki witaminie C i witamina K, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych oraz wpływa na ich elastyczność, zapobiegając powstawaniu nieestetycznych tzw. pajączków.

Zielona herbata w kuchni

Stosowana jest najczęściej jako ciepły napar lub odwar wykonywany z zaparzenia jej liści. Sproszkowana zielona herbata stanowić może składnik ciast lub innych deserów. To także świetny napój podawany na zimno, zwłaszcza latem. Jest nie tylko zdrowy, ale również doskonale orzeźwi i zaspokoi pragnienie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stępień M., Szulińska M., Bogdański P., Pupek-Musialik D., Rola ekstraktu z zielonej herbaty w leczeniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2011.
  2. Kania M., Baraniak J., Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty, Postępy Fitoterapii, 1/2011.
  3. Arct J., Tomaszewska K., Pytkowska K., Zielona herbata, Polish Journal of Cosmetology, 2/2016.
  4. Całka J., Zasadowski A., Juranek J., Niektóre aspekty leczniczego działania zielonej herbaty, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami