Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 sierpnia 2022

Katar - skuteczne sposoby leczeniaKatar nazywany również potocznie nieżytem nosa to dolegliwość wywołana głównie przez wirusy. W związku z tym, bardzo szybko można się nim zarazić. Wystarczy przebywać w otoczeniu osoby chorej, która kichnie i zakażenie gotowe. Jak więc skutecznie go leczyć? Oto sprawdzone sposoby.

Katar – czym dokładnie jest?

Katar to powszechna nazywa nieżytu nosa oraz zapalenie błony śluzowej, które wywołane jest przez wirusy. Wystąpienie kataru – wodnistej lub śluzowatej cieczy wydostającej się z nosa, to obronna reakcja systemu odpornościowego organizmu właśnie na obecność wirusów. Często pojawieniu się kataru towarzyszy kichanie, zatkany nos, ból głowy oraz złe samopoczucie.

Przyczyny występowania kataru

Najczęstszą przyczyną kataru jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Należą do nich m.in.:

  • rhinowirusy – powodują infekcję głównie latem, wiosną i jesienią
  • koronawirusy – zwykle atakują wczesną wiosną i zimą
  • adenowirusy – atakują przez cały rok

Katar może być wywołany również przez infekcję bakteryjną. Zarazić się można drogą kropelkową np. przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą zakażoną. Przyczyną wystąpienia kataru może być również wyraźne oziębienie organizmu lub jego przegrzanie.

Innym rodzajem kataru jest katar sienny. Warto zaznaczyć, że katar, który wynika z przeziębienia, czasami ciężko rozróżnić od reakcji alergicznej np. na pyłki kwiatowe, sierść zwierząt czy kurz domowy.

Warto zaznaczyć fakt, że tak naprawdę katar pomaga walczyć z infekcją zalegającą w organizmie. Zarówno kichanie jak i częste wydmuchiwanie nosa pozwala pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko uciążliwej wydzieliny, ale również wirusów.

Objawy kataru

Katar wywołany przez wirusy objawia się wyciekiem wydzieliny o charakterze wodnisto-śluzowej, z kolei bakteryjny śluzowo-ropnej. Pozostałe objawy są bardzo zbliżone do siebie, a więc zatkany nos, obrzęk skrzydełek nosa oraz drapanie w gardle. Przy obu rodzajach kataru może wystąpić kaszel, ból głowy oraz ogólne złe samopoczucie.

Ile czasu trwa katar?

Najczęściej trwa około 7 dni, choć zdarzają się również dłuższe przeziębienia trwające nawet 14 dni.

Reklama


Spirulina Bioalgi


Czy katar może wywołać powikłania?

Największym problemem jest u dzieci do 2 roku życia. Utrudnia bowiem oddychanie, połykanie oraz ssanie. Nawet u osób starszych nieleczony może być powodem komplikacji zdrowotnych jak np. zapalenie zatok czy uszu.

Jak leczyć katar?

1. Inhalacje ziołowe.

Stosowanie ziół w przypadku kataru to bardzo dobre rozwiązanie. Działają one bowiem odkażająco, przeciwzapalnie oraz skutecznie udrażniają nos. Wystarczy zaparzyć zioła (rumianek, tymianek, szałwia) w niewielkiej misce, a następnie nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem. Zabieg wykonywać nie dłużej niż 10 minut.

2. Witamina C.

Okazuje się, że witamina C znacznie skraca czas występowania kataru, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne błony śluzowej nosa.

3. Aromaterapia.

Przyspieszenie eliminacji kataru przyniosą również olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy czy miętowy. Wykazują one właściwości przeciwbakteryjne, zmniejszają obrzęk nosa oraz sprawiają, że wydzielina staje się bardziej płynna.

4. Nawilżanie powietrza.

Suche powietrze w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy, nie wpływa korzystnie na śluzówkę nosa – podrażnia ją. Dlatego dobrze jest włączyć nawilżać powietrza lub wlać niewielką ilość wody do pojemnika, a następnie postawić go na grzejniku.

5. Dmuchanie w chusteczkę.

Okazuje się, że im częściej dmuchamy w chusteczkę tym katar szybciej ustępuje. Warto wiedzieć, że im dłużej katar utrzymuje się w organizmie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przekształci się w bakteryjny.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami