Kolagen do picia
Kolagen do picia

Co pyli w kwietniu?Każdy alergik zmagający się zwłaszcza z alergią wziewną powinien znać dokładnie kalendarz pylenia i wiedzieć, co pyli w kwietniu, maju lub w dowolnym innym miesiącu, który właśnie się rozpoczyna. Dzięki temu będzie mógł unikać miejsc z największym ryzykiem ekspozycji na dane pyłki. Kwiecień jest niestety miesiącem, w którym w powietrzu spotkać można bardzo dużo różnych pyłków drzew, traw i krzewów. Wywołują one liczne reakcje uczuleniowe u osób predysponowanych.

Pylenie roślin

Niemal każda roślina posiada pyłek kwiatowy. To powstające z mikrospor roślin nasiennych ziarna pyłku zawierające gametofity męskie. Powstają w woreczkach pyłkowych męskich organów rozmnażania roślin, po czym mogą być przenoszone na żeńskie organy w procesie zapylenia. W największych ilościach przenoszą się wraz z wiatrem, ponieważ są bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu. Pyłki roślin posiadają w sobie alergeny, będące najważniejszą i najczęściej występującą przyczyną występowania objawów alergii w Polsce. Pylenie roślin jest więc procesem uwalniania pyłków, wskutek czego mogą one unosić się w powietrzu. Jest to zjawisko bardzo ważne dla dalszego rozwoju roślinności, jednak niepożądane w przypadku alergików z alergiami wziewnymi. Każda roślina ma swój własny cykl pylenia, ponieważ rozwija się w różnym tempie. Na tej podstawie powstał tzw. kalendarz pylenia.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc pylenia najsilniej uczulających roślin. Mowa przede wszystkim o trawach, brzozach, dębach oraz jesionach. W okresie tym zaczynają kwitnąć buki i szczawy, trwa także dalsze pylenie topoli i wierzby, które rozpoczęło się w marcu. Należy wiedzieć, że pylenie brzozy i jesionu trwa stosunkowo krótko – rozpoczyna się i kończy w kwietniu, jednak jest bardzo intensywne. Pyłki brzozy są drugą najczęstszą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa w Polsce. Można zatem stwierdzić, że kwiecień jest najtrudniejszym miesiącem w roku dla alergików.

Objawy alergii wziewnej

Alergię wziewną, w tym alergię na pyłki roślin, można podejrzewać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

Objawy te pojawiają się w przypadku alergii na pyłki głównie po wyjściu z domu na zewnątrz w okresie wiosenno-letnim. Znacznie nasilają się podczas przebywania w parku, w lesie liściastym, na łące czy przy bezdrożach, na których rosną rośliny. Jeśli takie objawy rzeczywiście wystąpiły i pacjent podejrzewa alergię wziewną, warto zwrócić uwagę, jaki miesiąc aktualnie trwa. Następnie na podstawie kalendarza pylenia dla danego roku można wstępnie określić alergeny wywołujące dolegliwości. Z tą informacją należy udać się do alergologa, który wykona testy alergiczne skórne, skupiając się przede wszystkim na alergenach wziewnych charakterystycznych dla danej rośliny pylącej w obecnym miesiącu.

Kalendarz pylenia

Kalendarz pylenia to praktyczna i przedstawiona w skrócie rozpiska pylenia poszczególnych roślin w zależności od obszaru Polski oraz miesiąca w kalendarzu. Dzięki temu można kontrolować, w których miesiącach istnieje największe narażenie na alergeny wziewne będące pyłkami roślin. Jednocześnie znajomość kalendarza pylenia jest elementem diagnostyki alergii. Warto wiedzieć, że zgodnie z nim Polska została podzielona na 4 strefy – różnią się one czasem pylenia tych samych roślin. Przykładowo w strefie 2 (pasmo łączące Rzeszów, Kraków, Katowice i Poznań, czyli zlokalizowane w środkowej Polsce) pylenie ma miejsce później niż w strefie 1 (pasmo łączące Wrocław, Opole i Zieloną Górę, aż do granicy z Niemcami).

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Możliwości leczenia pacjentów uczulonych na kilka alergenów wziewnych jednocześnie, Kurier Medyczny, 2/2021.
  2. Jahnz-Różyk K., Gawlik R., Kupczyk M., Alergologia w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, Wydawnictwo Medical Education, 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami