Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 października 2023

AlergologAlergolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju alergii. Alergie zalicza się do chorób cywilizacyjnych XXI wieku, a częstość ich występowania stale rośnie. Zwłaszcza u dzieci. Aby skorzystać z pomocy alergologa w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego).

Alergolog – kto to?

Alergolog jest lekarzem, a więc absolwentem 6-letnich studiów medycznych. Taka osoba dodatkowo musi ukończyć specjalizację z alergologii, która trwa kolejnych 5 lat (obejmuje 3-letni moduł z chorób wewnętrznych oraz 2-letni moduł specjalistyczny z alergologii). Łącznie kształcenie na lekarza alergologa trwa więc 11 lat. Taki specjalista może zajmować się wyłącznie osobami dorosłymi lub wyłącznie dziećmi, jak również może przyjmować prywatnie oraz na NFZ.

Czym zajmuje się alergolog?

Alergolog diagnozuje i leczy choroby o podłożu alergicznym, takie jak:

Badania epidemiologiczne wykazują, że częstość chorób alergicznych gwałtownie wzrasta. Do chwili obecnej nie są dokładnie poznane tego przyczyny. Szacuje się, że choroby alergiczne górnych dróg oddechowych obejmują w niektórych krajach ponad 30% populacji, zaś choroby alergiczne skóry występują u ponad 20% populacji. Dotyczy to szczególnie dzieci. Alergolog może więc podjąć się specjalizacji pediatrycznej, wówczas staje się alergologiem dziecięcym.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Kluczowym elementem wizyty u alergologa (podobnie jak u każdego innego lekarza specjalisty) jest szczegółowy wywiad zdrowotny. Alergolog z pewnością zapyta o:

  • występujące objawy (intensywność, bodźce, które je wywołują i łagodzą, dolegliwości współtowarzyszące);
  • ogólny stan zdrowia;
  • choroby występujące w rodzinie;
  • styl życia.

Nierzadko już na podstawie objawów może wstępnie podejrzewać rodzaj choroby alergicznej. Aby jednak mieć pewność rozpoznania, musi wykonać badania.

Jeśli u pacjenta pojawiają się zmiany skórne, dokładnie je ogląda w powiększeniu i dobrym oświetleniu. Może także zlecić tzw. panel alergiczny – to pakiety badań przesiewowych obejmujących oznaczenie poziomu przeciwciał IgE specyficznych dla określonych alergenów. Panele alergiczne zawierają badania przeciwciał IgE dla alergenów z wybranej grupy, np. alergenów wziewnych, pokarmowych czy atopowych. Można wykonywać je również u dzieci. Pozwalają rzetelnie zidentyfikować alergeny, na które nadwrażliwy jest organizm osoby badanej. Nierzadko konieczne jest również wykonanie badań krwi, a nawet gastroskopii czy kolonoskopii, jeśli istnieje podejrzenie, że występujące objawy mają inne podłoże lub że na ich tle rozwinęły się u pacjenta niepokojące dolegliwości dotyczące układu pokarmowego. Wizyta u alergologa może zakończyć się pobraniem wycinka zmian skórnych do biopsji, choć taka konieczność pojawia się stosunkowo rzadko.

Wizyta kończy się zaleceniami lekarskimi i ustaleniem terapii. Terapia może obejmować regularne przyjmowanie określonych leków przeciwalergicznych, zmianę nawyków żywieniowych i związanych z dniem codziennym, jak również coraz popularniejsze odczulanie.

Ile kosztuje wizyta u alergologa?

Koszt wizyty u alergologa wynosi średnio 200 zł (150-250 zł), a zależy to głównie od doświadczenia specjalisty, jego renomy oraz wielkości miasta, w którym przyjmuje. W miastach wojewódzkich cena za wizytę u doświadczonego i polecanego alergologa może wynieść nawet 300 zł. Warto więc w miarę możliwości korzystać z pomocy lekarza w ramach NFZ. Wówczas wizyty są bezpłatne.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zawisza E., Choroby alergiczne, Postępy Nauk Medycznych, 11/2007.
  2. Dobek J., Panaszek B., Alergologia w praktyce lekarza POZ, Lekarz POZ, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami