Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dżemy, konfitury, powidła - czym się różnią?Dżemy, konfitury i powidła uwielbiają wszyscy. Stanowią składnik ciast, pączków oraz innych słodkich wypieków. Co jednak różni je od siebie oraz jakie wartości odżywcze posiada każdy z nich? Oto wskazówki.

Przetwory owocowe w postaci dżemów, konfitur czy powideł chętnie stosują zarówno rodzice, jak i dzieci. Wszystko dlatego, że stanowią idealny dodatek do słodkich przekąsek, a nawet dań typu naleśniki. Dodatkowo dają nam dostęp do owoców, który zimą jest mocno ograniczony.

Dżemy

To zdecydowany faworyt jeśli chodzi o częstotliwość kupowania spośród wszystkich przetworów owocowych. Produkowany jest z gotowanych słodzonych koncentratów, z częściowo rozdrobnionych owoców, zwykle jednego rodzaju np. owoców leśnych z dodatkiem cukru, pektyn, kwasów organicznych oraz soków owocowych.

Proces produkcji dżemów na dużą skalę przeprowadza się w sposób próżniowy, co pozwala zapewnić w szybkim czasie odpowiednią konsystencję produktu, a także minimalnie zmniejszyć utratę składników odżywczych pochodzących z owoców. Zarówno w małych sklepach jak i supermarketach można znaleźć dżemy nisko i wysokosłodzone. Pierwszy rodzaj zawiera 26-60 g owoców, drugi natomiast 25-50 g. Inna proporcja natomiast występuje w przypadku cukru. Tzw. dżemy niskosłodzone zawierają 35-40 g cukru, a wysokosłodzone 60g. W wyniku ochrony produktu przed rozwojem szkodliwej mikroflory bakteryjnej, dżemy poddaje się dodatkowo procesowi pasteryzacji.

Konfitury

Konfitura to przetwór wykonany z jednego gatunku owoców, które zanurza się w cukrowo-skrobiowym syropie. Konfiturę otrzymuje się w wyniku długiego gotowania całych lub rozdrobnionych owoców w słodkim (cukrowym) roztworze wodnym lub na bazie soku owocowego. Cały proces opiera się na zjawisku dyfuzji, czyli na migracji cukru z roztworu o wyższym stężeniu, bezpośrednio do struktury owoców. Celem tego procesu jest wyrównanie obu stężeń pomiędzy płynem, a owocami. Lepkość oraz brak krystalizacji cukru w trakcie produkcji zapewnia obecność syropu skrobiowego. Z kolei pektyny owocowe chronią konfiturę przez żelifikacją. W wyniku długiego gotowania, odparowaniu ulega część wody, co przyczynia się dodatkowo do zwiększenia gęstości całego produktu.

Trwałość konfitury natomiast zapewnia dość wysoki poziom cukru. W konfiturach niskosłodzonych wynosi on 45% w wysokosłodzonych nawet 70%.

Powidła

Powidła produkowane są z przecieru śliwkowego. Charakteryzują się gęstą konsystencją oraz ciemnym zabarwieniem, które powstaje na skutek długiego smażenia się owoców. Cukier, który dodawany jest w trakcie ich gotowania, a także naturalnie występujący w owocach, zostaje skarmelizowany, co wyraźnie odczuwalne jest w smaku jako karmelowa nuta.

Podsumowanie

Zarówno dżemy, konfitury jak i powidła to produkty, które powstają w wyniku obróbki termicznej owoców, zwykle jednego rodzaju. Warto wystrzegać się tych, które w swoim składzie zawierają tzw. związki konserwujące jak np. benzoesan sodu lub potasu, a także zamiast cukru posiadają zamienniki w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są jednak przetwory domowe, które przygotowuje się w najbezpieczniejszy i najzdrowszy sposób.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami