Aktualizacja

Goździki - właściwości i zastosowanieGoździki, oprócz walorów dekoracyjnych, spełniają również wiele funkcji zdrowotnych. Wykazują m.in. właściwości znieczulające i odświeżające. Dlatego stosowane doustne mogą stanowić skuteczny i naturalny preparat na ból zęba lub odświeżenie oddechu. W jaki sposób jeszcze goździki wpływają na nasz organizm? Poznajmy ich właściwości i zastosowanie.

Czym są goździki?

Nazwa goździk pochodzi z języka łacińskiego od słowa clavus co dokładnie oznacza gwóźdź. Goździki jako przyprawa kuchenna to suszone, jednak nierozwinięte pąki korzennego drzewa tropikalnego – goździkowca. Pochodzą one z wysp indonezyjskich, a obecnie popularne są na całym świecie. Goździki występować mogą pod dwiema postaciami: sypkiej lub oryginalnej, w której posiadają kształt gwoździ. Ich stosowanie zaleca się jednak w tej drugiej formie, ponieważ zawierają zdecydowanie więcej właściwości leczniczych.

Goździki – właściwości

Zdrowotne właściwości goździków wynikają z obecności w ich składzie eugenolu – związku obniżającego aktywność enzymów, które wywołują stan zapalny w organizmie. Przyprawa goździkowa to także źródło wielu składników mineralnych m.in. magnezu i wapnia. Ponadto zawiera cenne dla nas kwasy omega 3, witaminę A, C i K oraz przeciwutleniacze hamujące wolne rodniki, które odpowiadają za powstawanie wielu chorób.

Dzięki obecności tak cennych składników goździki wykazują wiele pozytywnych korzyści dla naszego organizmu. Działają m.in. uspokajająco, rozgrzewająco, antyseptycznie, a nawet odmładzająco. Przyprawa o intensywnie korzennym smaku i aromacie poprawia nasz apetyt , jak również procesy trawienne.

Goździki są skutecznym środkiem przeciwbólowym w przypadku dolegliwości dziąseł, zębów oraz głowy. Ponadto ich ssanie bardzo dobrze odświeża oddech. Goździki to także preparat, który skutecznie radzi sobie z obniżeniem wysokiego poziomu cholesterolu. Antyseptyczne i przeciwbólowe działanie goździków sprawdza się również podczas przeziębienia. Łagodzą one bowiem ból gardła oraz uporczywy kaszel.

Goździki posiadają również właściwości przeciwgrzybicze. Od wielu lat przyprawa ta uznawana jest za naturalny preparat przeciwgrzybiczy. Niszczą bowiem pasożyty obecne w jelitach, zapobiegają biegunce i innym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.

Zastosowanie w kuchni

Goździki charakteryzują się dość słodkim, owocowym smakiem oraz korzennym aromatem. To dzięki niemu właśnie bardzo chętnie są one wykorzystywane w kuchni, aby wzbogacić smak i zapach wielu potraw. Często całe goździki dodawane są do kompotów, grzanego wina, w którym spełniają funkcję mocno rozgrzewającą. Ponadto wykorzystywane są również do dań głównych na bazie dziczyzny czy wieprzowiny. Goździki można dodawać do rosołu oraz potraw z dodatkiem grzybów. Z kolei w postaci sproszkowanej wykorzystywane są do farszu pasztecików, pizzy oraz potraw rybnych.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...