Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ból zębówBól zębów to objaw najczęściej wskazujący na problemy stomatologiczne, np. zapalenie miazgi zęba czy toczącą się próchnicę. Warto jednak wiedzieć, że ból odczuwany w obrębie zębów może mieć również wiele innych przyczyn, choćby związanych z przewlekłymi migrenami czy procesami nowotworowymi. Mimo tego pierwszym krokiem powinna być wizyta u dentysty.

Ból zębów – przyczyny

Kiedy dochodzi do rozwoju procesu zapalnego, w miazdze zęba gromadzi się wysięk zapalny, który uciska zakończenia nerwowe. Produkowane są również związki nasilające odczuwanie bólu i podrażniające układ nerwowy. Do najczęściej obserwowanych przyczyn bólu zębów zaliczamy:

  • próchnicę;
  • zapalenie miazgi;
  • zakażenia i choroby dziąseł;
  • ropnie okołowierzchołkowe;
  • bruksizm;
  • urazy mechaniczne zębów, np. złamania korony zęba czy złamanie korzenia zęba;
  • nadwrażliwość zębiny.

Ból zębów może jednak wynikać z następujących przyczyn:

Pamiętajmy, że ból zęba praktycznie zawsze pojawia się po przebytych zabiegach w obrębie jamy ustnej, np. po leczeniu kanałowym czy wstawianiu implantów. Ma on jednak charakter ustępujący i nie jest tak ostry, jak w przypadku zapaleń miazgi.

Objawy bólu zęba

Przy próchnicy ból zaczyna powstawać w momencie, gdy proces chorobowy lokalizuje się już na granicy szkliwa i zębiny. Pacjent odczuwa wówczas dolegliwości głównie podczas spożywania zimnych, ciepłych, słodkich pokarmów, jak również przy szczotkowaniu zębów. Proces próchnicowy, szerzący się głębiej w strukturze zęba, prowadzi do nasilonego zapalenia miazgi.

Podczas stanów zapalnych miazgi ból jest umiarkowany, krótki i samoistny, przy czym chwilowo ustępuje podczas przyjmowania środków przeciwbólowych. Jeśli zapalenie miazgi jest nieodwracalne, dolegliwości bólowe mogą promieniować do sąsiednich okolic:

  • w szczęce obszar promieniowania obejmuje cały łuk zębowy, okolicę skroni i oka;
  • w żuchwie obszar promieniowania obejmuje cały dolny łuk zębowy, okolicę ucha, szyję i potylicę.

Warto mieć na uwadze, że nagły ból promieniujący do żuchwy w skrajnych przypadkach jest objawem choroby wieńcowej i może wskazywać na zawał serca. Jeśli więc pojawia się nagle, pacjent nie zmaga się z problemami stomatognatycznymi, a dodatkowo występują inne objawy (zawroty głowy, duszności, ucisk w klatce piersiowej itd.) należy szybko zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

W przypadku martwicy miazgi na samym początku dolegliwości bólowe ustępują, jednak proces zapalny szybko rozprzestrzenia się na okolicę przywierzchołkową. Ząb wydaje się być wówczas zbyt duży, mamy wrażenie, że wręcz wystaje z zębodołu. Jest przy tym wrażliwy na nagryzanie i opukiwanie. Jak widać, na podstawie objawów można wiele powiedzieć o przyczynach bólu zęba.

Ból zębów – leczenie

Pojawienie się bólu zęba jest wskazaniem do szybkiej wizyty u stomatologa. Wszelkie domowe metody czy przyjmowanie tabletek przeciwbólowych to rozwiązania chwilowe. Jeśli będą wykorzystywane przez długi czas tylko po to, aby uniknąć wizyty u stomatologa, z dużym prawdopodobieństwem proces chorobowy rozprzestrzeni się na głębiej zlokalizowane tkanki, a w skrajnych przypadkach pojawi się konieczność ekstrakcji zęba. Ważne jest leczenie przyczynowe, co jest możliwe wyłącznie u stomatologa.

Leczenie zależy od przyczyny bólu. Przy zapaleniach miazgi najczęściej praktykuje się leczenie kanałowe, przy bruksizmie pacjentowi dobiera się indywidualne szyny zgryzowe, zaś przy próchnicy należy usunąć martwe tkanki i pokryć ząb żelem lub lakierem z fluorem. Z kolei przy problemach ze stawami skroniowo-żuchwowymi najskuteczniejsza jest fizjoterapia stomatologiczna. Metody leczenia zawsze dobierane są indywidualnie do pacjenta.

Domowy sposób na ból zęba

Czekając na wizytę u stomatologa można sięgać po doraźne sposoby objawowe, takie jak zimne okłady, picie zimnej wody czy płukanie jamy ustnej roztworem soli fizjologicznej. Na bolące zęby można nakładać olejek goździkowy, zawiera on eugenol, czyli organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym. Bolesne miejsca należy delikatnie pocierać wacikiem nasączonym kilkoma kroplami olejku. Niestety, olejek goździkowy ma swoisty, dość nieprzyjemny smak, dlatego nie jest to metoda dla każdego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pasternak M., Woroń J., Ostry ból endodontyczny, Ból, 1/2020.
  2. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami