Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2022

Inhalacje na zatokiInhalacje na zatoki to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia schorzeń takich jak zapalenie zatok czy przewlekły katar blokujący przewody nosowe i utrudniający płynne oddychanie. Zapalenie zatok często powoduje gorączkę, silny ból głowy i dyskomfort przy schylaniu się. Nie bez powodu ludzie szukają bezpiecznych i skutecznych metod przynoszących ulgę.

Na czym polega inhalacja?

Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Rozpuszczone w wilgotnym powietrzu cząsteczki substancji leczniczych trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych, wywołując w nich korzystny efekt terapeutyczny. Czynność można wykonywać samodzielnie w domu. Jest bezpieczna i skuteczna, nie tylko przy problemach z zatokami.

Jak zrobić inhalacje na zatoki?

Aby wykonać inhalację należy przygotować inhalator (możliwy do kupienia w każdej aptece) lub miskę z wrzącą wodą. Całą skuteczność opiera się jednak na substancji użytej do inhalacji. W przypadku zatok poleca się sól fizjologiczną, której roztwór również można kupić w aptece. Jeśli nie mamy roztworu soli fizjologicznej można wesprzeć się zwykłą solą kuchenną. Przyjmuje się, że na 2 litry wody przypada 5 łyżek kuchennych soli. Wystarczy wsypać ją do wrzątku, delikatnie wymieszać i nachylić się nad miską, wdychając korzystne opary. Czas inhalacji nie powinien być dłuższy niż 10 minut. Aby spotęgować efekt leczniczy można nałożyć na głowę ręcznik bawełniany i dopiero wówczas pochylić się nad miską. Cenne opary nie będą wtedy uciekać bokiem.

Inhalacje na zatoki z użyciem inhalatora poleca się szczególnie tym pacjentom, którzy zmagają się z problemami przewlekłymi. Znacznie wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie użycie inhalatora lub nebulizatora. Można go używać także w przypadku dzieci lub osób starszych, a obsługa jest bardzo prosta. Takim osobom poleca się regularne wycieczki do Wieliczki, gdzie prowadzone są terapie zajęciowe w kopalni soli.

Z czego jeszcze można robić inhalacje?

Inhalacje na zatoki można robić również z ziół i olejków eterycznych. W przypadku olejków dobrze sprawdzą się:

Zamiast olejków można przygotować napar z ziół:

Wszystko zależy od tego, co posiadamy w domu i co preferujemy. Efekty lecznicze będą podobne w przypadku zastosowania powyższych ziół, olejków czy soli.

Co dalej?

Po zakończeniu inhalacji bardzo ważne jest, aby nie narażać rozgrzanych zatok na spadek temperatury. Nie warto więc decydować się na zabieg przed zimowym wyjściem z domu. Jeśli jest to konieczne, należy ubrać ciepłą czapkę i szalik. Czapkę warto nosić nawet w domu, tuż po zakończeniu inhalacji. Należy zapewnić zatokom czas, by na spokojnie wytracały temperaturę.

Zabieg powtarzamy przez najbliższy tydzień, każdego dnia, aż do uzyskania zadowalających efektów, czyli pozbycia się zapalenia zatok. Chcąc wykonywać go codziennie czas trwania należy skrócić do 5 minut. Jeśli po upływie tygodnia problem wciąż jest wyjątkowo dokuczliwy, warto skonsultować się z lekarzem. Inhalacje powinno się łączyć z wygrzewaniem całego ciała, odpowiednim nawodnieniem organizmu i przyjmowaniem leków. Z tego względu nawet decydując się na domowe leczenie warto zasięgnąć porady lekarza.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Farmakologia Polska, 4/2009.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Śliwiński P., Chazan R., Dąbrowiecki P., Jahnz-Różyk K., Mróz R., Pirożyński M., Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP, Pneumonologia i Alergologia Polska, 82/2014.
  4. Aromaterapia i inne terapie naturalne, Wydawnictwo REA, Warszawa 2006
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami