Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 kwietnia 2024

Paznokcie - jak naturalnie o nie dbać?Paznokcie, które są zdrowe i zadbane to wizytówka każdej kobiety. Jednak mimo stosowania drogeryjnych preparatów niekiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie dobrej kondycji płytki paznokciowej. Jak zrobić to w naturalny sposób? Podpowiadamy.

Paznokcie – jak naturalnie o nie dbać?

Aby zapewnić zdrowy wygląd paznokci, poza ich odpowiednim skracaniem i obcinaniem, warto raz na kilka miesięcy zafundować im naturalną pielęgnację. Zarówno paznokciom, jak i skórze dłoni doskonale służą zabiegi olejowania oraz wykorzystywanie soli do kąpieli. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów naturalnej pielęgnacji paznokci.

1. Olejowanie.

Naturalne oleje roślinne znalazły szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała. Często stosowane są w zabiegach olejowania włosów oraz gdy mamy suchą, zmęczoną skórę. Tego rodzaju pielęgnacja wykorzystywana jest również gdy paznokcie stają się łamliwe i kruche. Wcieranie w płytkę paznokcia takich produktów jak olej kokosowy czy olej rycynowy mocno ją odżywią, a także nabłyszczą, przez co staną się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

2. Kąpiel w soli morskiej.

W celu zapewnienia paznokciom siły i odporności warto zafundować im co jakiś czas kąpiel w soli morskiej. Jest ona bogactwem wielu składników mineralnych, które korzystnie wpływają na kondycję płytki paznokciowej. Kąpiel należy przygotować w niedużej miseczce, a następnie umieścić w niej dłonie na około 30 minut. Jeśli zabieg będzie powtarzany regularnie, zadowalające efekty można uzyskać nawet już po kilkunastu dniach.

3. Maseczka z oliwy z oliwek i cytryny.

W celu odżywienia płytki paznokciowej bardzo dobrze sprawdzają się domowe maseczki. W związku z tym od czasu do czasu warto aplikować na paznokcie oliwę z oliwek wymieszaną z sokiem z cytryny. Maseczkę warto wykonywać wieczorem.

4. Zdrowa dieta.

Na kondycję naszych paznokci bardzo duży wpływ ma również sposób w jaki się odżywiamy. Dlatego, aby utrzymać paznokcie we właściwym stanie, dobrze jest dostarczyć do naszego menu szczególnie białko, jak również wapń, żelazo, cynk, biotynę oraz krzem. Nie należy jednak zapominać, że codzienna dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana.

Inne sposoby pielęgnacji paznokci

  • Każdego dnia smaruj ręce kremem o działaniu nawilżającym. Wsmaruj go również w paznokcie i skórki, ponieważ doskonale je zmiękczy. Krem aplikuj po każdym myciu rąk.
  • Unikaj działania gorącego powietrza pochodzącego np. z suszarek elektrycznych czy farelek. Suche i gorące powietrze wysusza skórę dłoni, prowadząc nawet do bolesnych pierzchnięć i pęknięć.
  • Regularnie wykonuj peeling dłoni i paznokci. Dzięki takim zabiegom skóra dłoni stanie się gładka w dotyku i odświeżona.
  • Zrezygnuj z malowania paznokci. Jeśli regularnie malujesz warto dać im przerwę i wykonać kurację odżywczą.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami