Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kąpiel niemowlakaKąpiel niemowlaka powinna odbywać się 2-3 razy w tygodniu w specjalnej wanience. Nie ma konieczności codziennych kąpieli, zwłaszcza jeśli dziecko nie zdążyło niczym się pobrudzić. Duża częstotliwość tej czynności może wręcz zaburzać naturalną mikroflorę skóry i nadmiernie ją wysuszać. Każdy rodzic jeszcze na etapie ciąży powinien poznać zasady opieki nad dzieckiem, w tym te dotyczące jego kąpieli.

Kąpiel niemowlaka – jak powinna wyglądać?

Kąpiel niemowlaka powinna trwać 5-10 minut i być wykonywana w łazience o temperaturze powietrza około 24 stopnie C. Temperatura wody to optymalnie 37 stopni C, nieco więcej, niż ciepłota ciała dziecka. Podczas kąpieli stosuje się ciepłą (nigdy gorącą) wodę z dodatkiem środków myjących, przeznaczonych dla niemowląt. Muszą one chronić tak delikatną skórę i utrzymywać jej właściwe pH. Bardzo dobrze sprawdzą się emolienty, które można używać już od pierwszych dni życia. Nawilżają i natłuszczają skórę. Ilość wody w wanience nie powinna przekraczać linii bioder dziecka, aby nie moczyć kikuta pępowinowego. Jeśli pępek będzie już całkowicie wygojony, poziom wody może być wyższy.

Niemowlę myje się własnymi dłońmi, nigdy gąbkami czy myjkami, które mogłyby wywoływać podrażnienia. Ruchy przypominają obmywanie wodą, choć ciało niemowlaka można delikatnie pocierać własną dłonią, aby usunąć miejscowe zabrudzenia. Obszary wymagające szczególnej uwagi to: zagłębienia skóry i fałdki, okolice intymne i pośladki, bródka i miejsca za uszami, gdzie może ulewać się pokarm.

Po wykąpaniu dziecka należy otulić je miękkim, chłonnym ręcznikiem, unikając pocierania nim skóry. Następnie dobrym pomysłem jest położenie dziecka przynajmniej na 10-15 minut bez ubranka czy pieluszki, aby skóra mogła doschnąć naturalnie. Po pielęgnacji skóry odpowiednimi preparatami można założyć pieluchę i ubrać niemowlę w czystą odzież.

O której godzinie kąpać niemowlaka?

Kąpiel niemowlaka można przeprowadzać w różnych porach dnia, w zależności od harmonogramu rodziny i preferencji maluszka. Nie ma jednoznacznej zasady co do konkretnej godziny. Wielu rodziców decyduje się na wieczorne kąpiele niemowląt przed snem, ponieważ mogą one pomóc w zrelaksowaniu dziecka i ułatwić mu zasypianie. Jeśli jednak niemowlę preferuje kąpiele rano i sprawia mu to radość, można je również przeprowadzać w ciągu dnia.

Warto dostosować godzinę kąpieli niemowlaka do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka. Niektóre niemowlęta są bardziej radosne i aktywne rano, podczas gdy inne lepiej odpoczywają wieczorem. Jeśli niemowlę jest przyzwyczajone do stałego rytmu, regularne kąpiele o tej samej porze dnia mogą pomóc w ustanowieniu rutyny.

Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego istotne jest obserwowanie jego reakcji i dostosowywanie pory kąpieli niemowlaka do indywidualnych potrzeb. Bez względu na wybraną porę, ważne jest, aby kąpiel była spokojna, delikatna i stanowiła pozytywny moment dla dziecka.

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Pierwszą zasadą jest umiar, nie należy przesadzać z ilością kosmetyków stosowanych u niemowląt. Wystarczy bardzo cienka warstwa mleczka czy emolientu rozprowadzonego po całej skórze malucha, aby kompleksowo zadbać o nawilżenie jego skóry. Dobrze sprawdzi się także 4-5 kropli delikatnego olejku roślinnego, np. oleju kokosowego, roztarte i rozgrzane w dłoniach rodzica. Tak naolejowanymi dłońmi można wykonać np. masaż Shantala.

Usuwanie ciemieniuchy

Ciemieniucha to grube żółte łuski, które mogą występować pojedynczo lub pokrywać całą powierzchnię skóry głowy. Stanowi rodzaj łagodnego łojotokowego zapalenia skóry występującego u niemowląt, szczególnie w 2.-3. miesiącu życia. Jeśli zmiany już się pojawią, na godzinę przed kąpielą można nasmarować głowę dziecka oliwką dla niemowląt. Następnie delikatnie wyczesuje się gęstym grzebieniem z włosków łuski (które zmiękczyły się pod wpływem oliwki) i myje głowę dziecka stosowanym do kąpieli preparatem. W razie potrzeby powtarza się cały zabieg. Jeśli zmiany na skórze nie ustępują, należy skonsultować się z pediatrą.

Obcinanie paznokci przy kąpieli niemowlaka

Noworodki rodzą się bardzo często z długimi paznokciami. W szpitalu nie wolno jednak ich obcinać ze względu na bakterie i ryzyko zakażeń. Po powrocie do domu powinno odbyć się pierwsze obcinanie paznokci. W okresie niemowlęcym zabieg odbywa się raz na kilka dni w przypadku rąk i raz na 1-2 tygodnie w przypadku nóg. Chroni to dziecko przed podrapaniem się oraz zapobiega gromadzeniu się pod paznokciami zanieczyszczeń. Maluszkowi najlepiej obcinać paznokcie po kąpieli lub w trakcie snu. Robi się to specjalnymi nożyczkami z lekko zaokrąglonym czubkiem lub specjalnym obcinaczem dla niemowląt, po wcześniejszym odkażeniu tych akcesoriów. Paznokcie u rączek obcina się zgodnie z kształtem opuszków, a u nóżek – na prosto.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kąpać, jak to łatwo powiedzieć, W Czepku Urodzone, 7/2017.
  2. Pawluk I., Gregier M., Knowledge of nursing students about the physiological determinants of skincarefornewborns and infants, Pedagogy and Psychology of Sport, 6/2020.
  3. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami