Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 sierpnia 2022

Kora sosnyKora sosny to produkt pozyskiwany z sosny (można wykorzystywać różne gatunki tego drzewa, najczęściej jednak stosuje się sosnę zwyczajną, ze względu na jej powszechność i łatwą dostępność). Znajduje zastosowanie w kosmetologii i ziołolecznictwie.

Czym jest kora?

Kora jest tkanką zbudowaną głównie z martwych komórek, wytwarzanych przez miazgę korkotwórczą. Kora młodych drzew początkowo jest gładka, najczęściej zielona. Z upływem lat warstwy korka narastają jednak i kora zaczyna pękać, łuszczyć się oraz odpadać. Okrywając pnie i konary drzew pełni szereg funkcji, między innymi chroni przed nadmierną transpiracją, uszkodzeniami mechanicznymi czy ujemnym wpływem wahań temperatury.

Charakterystyka sosny

Sosna zwyczajna to duże drzewo żywiczne, które może osiągać wysokość do 40 metrów. Średnica pnia może wynieść do 1,5 metra. Średni czas życia sosny wynosi 120 lat, jednak odnaleziono sporadyczne okazy mające nawet 500 lat. Sosna posiada sinozielone, sztywne igliwie, które zrzuca co 2-3 lata. Charakteryzuje się obecnością szyszek, z których wypadają szare lub czarne oskrzydlone nasiona.

W Polsce sosna zwyczajna rośnie przede wszystkim na terenach niżu. Cechuje się szeroką amplitudą siedliskową, ponieważ jest odporna na mrozy i susze, a także może rosnąć zarówno na glebach zasadowych, jak i kwasowych.

Kora sosny – skład chemiczny

Kora sosny zawiera wiele cennych składników, wśród których wyróżnia się przede wszystkim:

Jak zatem widać, największy odsetek składników stanowią związki o działaniu antyoksydacyjnym. Sprawia to, że kora sosny wspomaga utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu i likwiduje wolne rodniki tlenowe.

Właściwości zdrowotne kory sosny

Omawiany surowiec znany był już setki lat temu. Ceniono jego właściwości:

  • antykancerogenne;
  • antyoksydacyjne;
  • antymutagenne;
  • rozszerzające naczynia krwionośne;
  • przeciwzakrzepowe;
  • przeciwbakteryjne;
  • przeciwzapalne;
  • wspomagające utrzymanie prawidłowej gospodarki lipidowej.

Wykazano, że wyciągi z kory sosny (napary, odwary, mieszanki wodno-alkoholowe) wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszają jego wchłanianie w ścianach naczyń krwionośnych. Przez to mogą być idealnym środkiem prewencji miażdżycy. Stosowanie ekstraktu z sosny skutkuje wzmocnieniem i uelastycznieniem nabłonka wyścielającego ściany naczyń krwionośnych. Dodatkowo kora sosny obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Działanie antykancerogenne było sprawdzane w odniesieniu do raka prostaty oraz szyjki macicy. Wykazano, że ekstrakty z kory dębu zawierają związki o silnych właściwościach przeciwnowotworowych w stosunku do tych zmian.

Napary, nalewki czy ekstrakty z kory sosny zawierają kompleks bioflawonoidów, przez co w dużym stopniu wzmacniają odporność organizmu. Wskazuje się znaczenie nie tylko zapobiegania rozwojowi infekcji, ale również zmniejszania objawów dolegliwości już trwających.

Kora sosny w kosmetologii

Kora sosny cechuje się zdolnością do inhibicji aktywności tyrozynazy i elastazy, dwóch enzymów odpowiedzialnych między innymi za proces starzenia się skóry. Polifenole zawarte w korze mogą działać przeciwstarzeniowo, antyutleniająco i antybakteryjnie, w związku z czym wykorzystuje się je do produkcji kremów do twarzy, nutraceutyków i nutrakosmetyków, szczególnie dla osób dojrzałych. W przypadku skóry wyróżnia się także przyspieszanie gojenia ran, zapobieganie uszkodzeniom struktur kolagenowych czy wspomaganie leczenia chorób skórnych, takich jak np. egzema.

Kora sosny wpływa korzystnie na stan i kondycję włosów. Ze względu na mniejszą popularność tego surowca, rzadko jednak spotyka się ją w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Można zatem powiedzieć, że kora sosny jest surowcem zapomnianym, lecz o bardzo korzystnym działaniu. Ostudzone napary mogą być wykorzystywane jako płukanki do włosów. Włosy staną się lśniące, sypkie i nawilżone.

Kora sosny w przemyśle

Kora sosny w przemyśle znajduje podobne zastosowania jak kora dębu – jako biopaliwo, materiał opałowy lub masa papierowa. Zarówno kora sosny, jak i jej igły, wykorzystywane są jako bioindykatory do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza i gleby.

Bibliografia

  1. Dróżdż P., Badanie możliwości wykorzystania produktów ubocznego użytkowania lasu jako źródła antyutleniaczy, Warszawa 2019.
  2. Dołkin A., Potoczny B., Jerczyński T., Staniszewski P., Znajomość udziału miąższości kory w grubiźnie sosny zwyczajnej, Studia i Materiału CEPL w Rogowie, 2/2018.
  3. Szczepanik J., Sosna zwyczajna, Gazeta Babicka, 8-9/2019.
Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami