Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 czerwca 2024

Masaż tajskiMasaż tajski stanowi połączenie elementów jogi pasywnej, akupresury, medytacji oraz rozciągania, z jednoczesnym opracowywaniem powięzi i tkanek głębokich. Cieszy się w Polsce rosnącą popularnością głównie ze względu na skuteczność i niezwykłe doznania, których doświadcza osoba masowana. Taka forma zabiegu oddziałuje zarówno na ciało, jak i na psychikę.

Masaż tajski – na czym polega?

Klasyczny masaż tajski składa się z 3 głównych form oddziaływania, którymi są:

 • manipulacje wykonywane na liniach leczniczych nazywanych „sen”;
 • aplikacja biernego stretchingu i pozycji ciała pochodzących z hathajogi;
 • wywołanie stanu głębokiego, „medytacyjnego” rozluźnienia.

Indywidualny udział poszczególnych form w sesji zabiegowej jest zmienny i zależy w dużym stopniu od preferencji terapeuty. Linie „sen” zostały udokumentowane na kamiennych tablicach wbudowanych w Wat Pho. Inskrypcje te prezentują sieć 72 000 linii lub kanałów oplatających ciało, spośród których 10 wykorzystuje się w masażu tajskim.

Masaż tajski powinien trwać przynajmniej 60 minut, choć rekomenduje się zabiegi dłuższe, nawet 90-120 minut. Rozpoczyna się od opracowania stóp, po czym masażysta stopniowo kieruje się do górnych partii ciała. W pierwszej kolejności masowana jest tylna część ciała, później przednia, kończąc cały masaż na głowie. Masażysta wykorzystuje do masażu nie tylko dłonie, ale i łokcie, kolana, kciuki, przedramiona, a nawet stopy. Zabieg odbywać się powinien na specjalnym, szerokim stole, umożliwiającym masażyście wejście swoim ciałem na ciało klienta.

Masaż tajski – działanie

Masaż tajski ma wielokierunkowe, korzystne działanie na organizm człowieka. Przede wszystkim:

 • gwarantuje głębokie rozluźnienie tkanek miękkich i eliminuje napięcia mięśniowe, np. u osób zestresowanych, przepracowanych lub u sportowców;
 • relaksuje umysł i pozwala na maksymalne wyciszenie, zapomnienie o obowiązkach i problemach;
 • wzmacnia odporność;
 • poprawia kondycję skóry i zmniejsza widoczność cellulitu na opracowywanej powierzchni ciała;
 • zmniejsza bóle kręgosłupa, bóle mięśni, bóle głowy, bóle stawów;
 • przyspiesza krążenie i pomaga w problemach związanych ze złym krążeniem;
 • poprawia przemianę materii, wspomaga walkę z nadwagą i otyłością;
 • poprawia trawienie, przeciwdziała niestrawnościom;
 • rozluźnia mięśnie i stawy;
 • poprawia ogólne samopoczucie.

Jeśli natomiast w przebiegu masażu tajskiego wykona się dodatkowo techniki refleksoterapii, działanie to może rozszerzyć się o wsparcie narządów, które mają swoje odpowiedniki w poszczególnych, opracowywanych miejscach na stopie.

Masaż tajski – przeciwwskazania

Masaż tajski jest wyjątkowo przyjemny i skuteczny, a wykonany prawidłowo u osób bez przeciwwskazań zdrowotnych nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Nie zawsze jednak może zostać wykonany. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

Przed przystąpieniem do wykonywania masażu tajskiego, masażysta zawsze powinien przeprowadzić z klientem krótki wywiad zdrowotny bądź dać mu do wypełnienia ankietę zdrowotną, na podstawie której dopuści go do masażu.

Ile kosztuje masaż tajski?

Masaż tajski należy do grona najdroższych masaży, głównie z tego względu, że wymaga znacznego nakładu pracy oraz sporej wiedzy masażysty. Ze względu na skomplikowany przebieg, także w Polsce w większości placówek wykonywaniem tej formy masaży zajmują się masażyści z krajów azjatyckich. Klasyczny masaż tajski kosztuje średnio 200-240 zł za 60 minut, choć ceny te mogą różnić się w zależności od wielu czynników.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Evans H., Masaż tajski a technika nerwowo-mięśniowa.
 2. Druzgała P., Masaż tajski. Między jogą i fizjoterapią. Praktyczny podręcznik, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami