Kolagen do picia
Kolagen do picia

MedytacjaMedytacja, zgodnie z definicją, jest psychologicznym procesem modulowania strumienia świadomości zwróconej ku przedmiotowi medytacji za pomocą szeregu technik o charakterze psychicznym (nie tylko intelektualnym) bądź praktyk psychiczno-cielesnych (np. praca oddechem, przyjmowanie określonych pozycji ciała). Mówiąc krócej, jest to charakterystyczne popadanie w zamyślenie, czego celem jest rozluźnienie ciała i zlikwidowanie napięć fizycznych oraz psychicznych.

Korzyści z medytacji

Medytacja jest idealnym sposobem na:

  • zachowanie dobrego samopoczucia;
  • odstresowanie się;
  • wyciszenie myśli, zlikwidowanie napięcia (szczególnie związanego z codziennym stresem);
  • poprawę zdrowia;
  • wsparcie wewnętrznej równowagi, czyli homeostazy.

Medytacja jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla osób żyjących w ciągłym stresie i w biegu. Dzisiejszy tryb życia pozostawia wiele do życzenia. Ludzie nie mają czasu na odpoczynek, podążają za zdobywaniem zasobów materialnych, za kolejnymi awansami. Wszystko to sprawia, że nie potrafią się zrelaksować i cieszyć chwilą. To z kolei prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym przewlekłych migren, otyłości, depresji czy problemów żołądkowo-jelitowych. Umiejętność wyciszania się poprawia zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Niejednokrotnie podczas medytacji rozwiązuje się problemy, na które wcześniej nie znajdywało się żadnych pomysłów. Wiele osób opisuje medytację jako swoiste „rozjaśnienie umysłu”. Zalety z omawianej czynności przydadzą się każdemu człowiekowi, nie ma zatem docelowych grup ludzi, dla których przeznaczona jest medytacja. Może nauczyć się jej dosłownie każdy z odrobiną chęci.

Zobacz również: Jak złagodzić stres?

Na czym polega medytacja?

Medytacja polega na przyjęciu odpowiedniej pozycji i umiejętnym rozluźnieniu organizmu. Pomaga w tym zarówno wspomniana pozycja, jak i praca oddechem. Początkowo relaks może okazać się trudny, niekiedy nawet niewykonalny – wszystko jest jednak kwestią czasu i nauki. Nie należy od razu się poddawać. Można skorzystać z różnych technik ułatwiających rozluźnienie, np. muzyki czy liczenia.

Odpowiednie warunki

Najlepszą porą na poddanie się medytacji jest wschód (po przebudzeniu, przed śniadaniem) lub zachód słońca (pod wieczór). Można medytować w samotności lub w grupie, podstawą jest jednak cisza i odpowiednie pomieszczenie. Osoba medytująca powinna mieć kawałek miejsca dla siebie, w którym będzie się czuła spokojnie i bezpiecznie. Jak wspomniano, ważna jest cisza. Oznacza to tyle, że wykluczone są wszelkie rozmowy, głośna muzyka czy dźwięk telewizora. Niekiedy nawet tykanie zegara może zakłócić relaks. Dopuszcza się cichą muzykę relaksacyjną, szczególnie tę przeznaczoną do wyciszania się. Wiele osób – szczególnie żyjących w pośpiechu, z masą obowiązków na głowie – ma problemy z wyciszeniem się. Wówczas można:

  • zadbać o zaciemnienie pomieszczenia, rozpalić świece zapachowe (szczególnie porą wieczorną);
  • odświeżyć się przed medytacją;
  • natrzeć kilka punktów na ciele olejkami zapachowymi (aromaterapia).

Dodatkowo ważne jest, aby nikt nie przeszkadzał podczas medytacji. Warto zatem wybrać porę gdy jest się w domu samemu. Jeśli nie jest to możliwe warto poprosić partnera aby zajął się dziećmi oraz nie wchodził do pomieszczenia. Pomocne jest wyciszenie telefonu, który współcześnie stanowi najczęstsze źródło dekoncentracji.

Pozycja

Pozycja do medytacji musi być wygodna, ponieważ ma umożliwiać zachowanie bezruchu przez dłuższy czas. Osoba medytująca nie powinna się podpierać, tracić równowagi czy balansować. Wybrana pozycja nie może również działać usypiająco, dlatego odradza się leżenie na plecach. Najczęściej do medytacji wybiera się pozycję siadu skrzyżnego (tak zwana pozycja Buddy).W przypadku problemów fizycznych można usiąść na krześle.

Przed przyjęciem wybranej pozycji wskazane jest wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających. Pobudzą one krążenie, wstępnie zmniejszą napięcie w obrębie struktur mięśniowo-więzadłowych i dotlenią mózg. Podczas medytacji nie może być zbyt gorąco ani zbyt zimno. W pierwszym przypadku należy przewietrzyć pokój, zaś w drugim można okryć nogi ciepłym kocem. Po zakończeniu medytacji należy powoli wstać, rozprostować nogi i ponownie wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Można dodatkowo rozmasować nogi.

Istnieje wiele wariantów pozycji do medytacji. Pozycja siadu skrzyżnego jest najbardziej podstawową wersją. Można jednak wykorzystać różnego rodzaju poduszki, wałki i zwinięte koce. Ważne, aby pozycja była stabilna i wygodna oraz aby umożliwiała pełne rozluźnienie się. Podczas medytacji plecy powinny być proste – głowa stanowi przedłużenie tułowia, kręgosłup jest wyprostowany. Wiele napięć kumuluje się w głowie, dlatego należy pilnować, aby nie zaciskać szczęk.

Medytacja a oddychanie

Podczas medytacji jedną z ważniejszych rzeczy jest prawidłowy oddech. Należy zacząć od kilku luźnych, głębokich wdechów nosem i wydechów ustami. Celem jest uwolnienie napięcia i przygotowanie organizmu do nowej czynności. Warto liczyć oddechy – zwykle wykonuje się 5-7 serii, po 10 oddechów w jednej. Po zakończeniu tej części ciało jest gotowe do przejścia dalej.

Czy medytacja wymaga wyłączenia myśli?

Wiele poradników błędnie podaje, że podczas medytacji nie należy o niczym myśleć, a umysł ma być pozbawiony jakichkolwiek myśli. Zazwyczaj nie jest to możliwe, ponieważ mózg jest generatorem myśli i bez względu na starania ciężko to zatrzymać. W medytacji nie chodzi zatem o to, żeby kompletnie o niczym nie myśleć lecz o to, aby spojrzeć na swoje problemy i pomysły z dystansu. Znaleźć czas na przemyślenie ich. W poradzeniu sobie z natłokiem myśli pomaga kilka technik i przede wszystkim świadomość, że w trakcie medytacji nie mamy się ich pozbyć, tylko zaakceptować ich fakt.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ott U., Medytacja dla sceptyków, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2018.
  2. Schiraldi G., 10 prostych sposobów na budowanie poczucia własnej wartości, Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami