Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Bóle stawówZ licznych badań ankietowych wynika, że co czwarta osoba dorosła skarży się na bóle stawów, przy czym w grupie osób powyżej 50. roku życia problem ten dotyczy ponad 90% ankietowanych. Ból stawów może mieć różny obraz kliniczny oraz rozmaite przyczyny. U osób starszych wiąże się z chorobą zwyrodnieniową i fizjologiczną utratą chrząstki stawowej wskutek braku produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. U osób młodszych najczęściej wynika z kontuzji.

Bóle stawów – przyczyny

Do możliwych przyczyn dolegliwości bólowych stawów zaliczamy następujące:

Wszystkie stawy w organizmie człowieka mogą sprawnie funkcjonować w maksymalnym zakresie ruchomości dzięki obecności mazi stawowej nadającej powierzchniom stawowym poślizg. Maź stawowa jednocześnie chroni przed ścieraniem się tkanek i sprawia, że siły obciążające nie oddziałują negatywnie na chrząstkę stawową pokrywającą powierzchnie stawowe. Aby wszystko mogło działać bez zarzutów konieczne są przede wszystkim 3 składniki:

  • woda;
  • kolagen;
  • kwas hialuronowy.

Wraz z wiekiem (już od momentu ukończenia 30. roku życia) naturalna synteza kolagenu i kwasu hialuronowego spada, aby w okolicach 60. roku życia ulec zahamowaniu. To właśnie dlatego u osób starszych najczęściej obserwuje się ból stawów.

Poważnym problemem są również urazy i kontuzje, np. skręcenia stawów, zwichnięcia stawów czy złamania. Nawet po wyleczeniu kontuzji w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem okresowo pojawiać się będą dolegliwości. Zwykle zgłaszane są na zmianę pogody i odczuwane jako tępe, rozlane uczucie dyskomfortu w stawie.

Ból stawów – co to jest?

Ból stawów jest charakterystycznym zjawiskiem, któremu jednak mogą towarzyszyć również inne objawy. Dzięki temu lekarz jest w stanie wstępnie ustalić rozpoznanie. Bóle stawów mogą współwystępować ze sztywnością poranną i obrzękami, wówczas zwykle wskazują na chorobę zwyrodnieniową stawów. Jeśli natomiast w wywiadzie pacjent wskazał kontuzję lub upadek, należy wykonać badania obrazowe celem oceny stopnia uszkodzeń tkanek. Bóle stawów przebiegające z gorączką najczęściej świadczą o chorobach zapalnych lub reumatycznych w okresie zaostrzenia.

Sam ból może mieć różny charakter. Bywa opisywany jako kłujący (przy kontuzjach), rozlany (przy zwyrodnieniach) bądź pulsujący (przy kontuzjach). Oceniając staw należy zwrócić uwagę czy doszło do jego deformacji oraz czy miejsce ma zaczerwienienie wokół niego.

Bóle stawów – leczenie

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Jeśli przyczyną bólu stawów jest kontuzja, należy udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który za pomocą m.in. terapii manualnej i indywidualnie dobranych ćwiczeń przywróci pełną sprawność. Fizjoterapia sprawdza się również w każdym innym przypadku bólu stawów, także przy chorobach przewlekłych. Z kolei jeśli ból stawów wynika z otyłości, należy znormalizować masę ciała. Wiele chorób przewlekłych w fazie ostrej leczy się farmakologicznie, o tym jednak decyduje lekarz prowadzący.

Zobacz również: Co zrobić jak boli kolano?

Domowe sposoby na ból stawów

Przede wszystkim powinno się zapobiegać dolegliwościom bólowym, na co duży wpływ ma styl życia:

  • dieta bogata w witaminę C, wapń, cynk, antyoksydanty;
  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • suplementacja kwasu hialuronowego i kolagenu;
  • regularna aktywność fizyczna z unikaniem sportów wysokiego ryzyka;
  • unikanie stresu;
  • wysypianie się;
  • regularne badania kontrolne.

Kwas hialuronowy na stawy

Jeśli jednak ból stawów już się pojawił, jako uzupełnienie leczenia podstawowego, bez względu na przyczynę bólu, sprawdzą się:

Ważne, aby skonsultować domowe sposoby na bóle stawów z lekarzem.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pluta A., Szczepański L., Bóle kostne, mięśni i stawów – problemy diagnostyczne i lecznicze, Przewodnik Lekarza, 8/2002.
  2. Jasik A., Marcinowska-Suchowierska E., Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, 5/2011.
  3. Wróbel A., Nawalana A., Staszkiewicz M., Majda A., Ból a funkcjonowanie chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, Pielęgniarstwo Polskie, 2/2017.
  4. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami