Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Promocja Black Friday Spirulina Febico 1+1 Gratis

Maść końska - wpływ na zdrowie człowiekaMaść końska posiada nieco mylną nazwę, ponieważ mocno sugeruje, że nie jest przeznaczona do stosowania przez ludzi. Jak się okazuje pod jej nazwą kryją się balsamy, które wykorzystuje się w przypadku dolegliwości kostno-szkieletowych. Czym dokładnie jest maść końska oraz jak wpływa na zdrowie człowieka? Podpowiadamy.

Maść końska to preparat powstały z połączenia ziół oraz olejków o działaniu leczniczym oraz pielęgnacyjnym. Jego nazwa zapoczątkowana była podobnymi, naturalnymi produktami, którymi w dawnych czasach leczono zwierzęta. Mowa tu głównie o koniach, u których narząd ruchu często bywał obciążony ze względu na dużą ilość ciężkiej pracy. Efektywność działania maści była na tyle wysoka, że zaczęli po nią sięgać ludzie, którzy skarżyli się na bóle stawów, kości oraz mięśni.

Obecnie preparat ten stosuje się również w przypadku przeziębienia, bólu migrenowego, nerwobóli, a także w celach typowo kosmetycznych.

Maść końska występuje w dwóch wariantach jako:

 • rozgrzewająca
 • chłodząca

Maść końska rozgrzewająca

Co w sobie kryje maść końska rozgrzewająca?

Skład maści końskiej obfituje w różnego rodzaju naturalne składniki. Zalicza się do nich m.in.:

 • rumianek pospolity – stosowany zewnętrznie wykazuje działanie przeciwzapalne, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach.
 • krwawnik pospolity – posiada właściwości przeciwbólowe, redukuje obrzęki w schorzeniach stawów. Jego stosowanie zaleca się w przypadku otarć, skaleczeń skóry, oparzeń, trądziku oraz odmrozin.
 • arnika górska – wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące. Ponadto poprawia krążenie krwi oraz rozluźnia spięte mięśnie.
 • kozłek lekarski – posiada właściwości rozluźniające mięśnie.
 • chmiel zwyczajny – stosowany zewnętrznie wykazuje właściwości przeciwbólowe, łagodzące i przeciwzapalne. Szyszki chmielu napinają skórę i odżywiają ją.
 • aloes – działa regenerująco na uszkodzony naskórek oraz występujące na nim owrzodzenia. Ponadto przyspiesza procesy gojenia się ran oraz oparzeń skóry. Doskonale nawilża oraz zapobiega infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.
 • rozmaryn – stymuluje krążenie krwi, zmniejsza bóle mięśniowe, działa odkażająco.
 • eukaliptus – łagodzi bóle reumatyczne, a także zapobiega infekcjom bakteryjnym.

Jak działa maść końska rozgrzewająca?

Głównym zadaniem rozgrzewającej maści końskiej jest rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu następuje lepsze ukrwienie całego organizmu. Ponadto produkt ten dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz rozluźniające. Stosuje się go więc głównie w dolegliwościach bólowych stawów, mięśni oraz kości, których źródłem jest choroba reumatyczna. Można ją także wykorzystać podczas zabiegu inhalacji. Doskonale udrażnia drogi oddechowe, a stosowanie jej do kąpieli wycisza i uspokaja.

Maść końska chłodząca

Co w sobie kryje maść końska chłodząca?

 • mięta – nadaje charakterystyczne uczucie chłodzenia. Dzięki takiemu działaniu preparat wykazuje działanie przeciwbólowe i antyseptyczne.
 • miłorząb japoński – poprawia krążenie krwi w naczyniach poprzez spowalnianie agregacji płytek oraz zmniejszanie lepkości krwi.
 • kamfora – poprzez jej działanie chłodzące wykazuje właściwości przeciwbólowe. Bardzo dobrze przenika przez skórę.
 • aloes
 • arnika górska
 • kasztanowiec zwyczajny – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także pobudza krążenie krwi. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz zapobiega skurczom oraz obrzękom spowodowanym zwichnięciem lub stłuczeniem. Szybko regeneruje skórę po oparzeniach czy odmrożeniach.

Jak działa maść końska chłodząca?

Maść końska chłodząca ze względu na działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe zalecana jest w szczególności osobom posiadającym częste uczucie ciężkich nóg. Ponadto zaleca się jej stosowanie w przypadku nerwobóli, a także podczas przeziębienia. Przynosi ulgę w stanach gorączkowych lub podgorączkowych.  Z kolei zaaplikowana pod nosem doskonale udrażnia drogi oddechowe.

Czy istnieją przeciwwskazania do  stosowania maści końskiej?

Do stosowania maści końskiej przeciwwskazaniem jest przede wszystkim alergia lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników maści.

Gdzie można kupić maść końską?

Preparat dostępny jest każdej aptece bez recepty.

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...