Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 5 września 2023

Oczyszczanie prostatyOczyszczanie prostaty to potoczna nazwa stosowana w odniesieniu do wszystkich czynności, których celem jest poprawa przepływu krwi przez gruczoł krokowy oraz oczyszczenie go z nadmiaru płynu i produktów przemiany materii. Podstawowym zabiegiem w tym kierunku jest masaż prostaty, warto jednak wspomagać się również ziołolecznictwem i zdrowymi nawykami codziennymi.

Oczyszczanie prostaty – masaż prostaty

Masaż prostaty wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia każdego mężczyzny. Systematycznie wykonywany spowalnia przerost prostaty i poprawia ukrwienie tego narządu, pomagając mężczyznom zachować wysoką kondycję seksualną w każdym wieku i intensyfikując doznania seksualne. Jego wykonanie jest bardzo proste. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, gdzie prostata się lokalizuje. Znaleźć ją można w odbytnicy tuż pod pęcherzem moczowym. Należy też przygotować żel lub olejek zwiększający poślizg oraz rękawiczki jednorazowe.

Nasmarowany olejkiem lub żelem palec należy umieścić w odbytnicy na długość 6-8 cm, aż do momentu wyczucia niewielkiego zgrubienia, który można przyrównać do małej śliwki. Następnie można wykonać delikatny masaż prostaty, pamiętając, że śluzówka odbytu się nie nawilża, dlatego warto robić to ostrożnie i z wykorzystaniem preparatów poślizgowych. Masaż może obejmować ruchy kuliste, rozcierające, jak również regularne uciski prostaty na zasadzie pulsowania. Jako że samodzielne wykonanie masażu prostaty jest niemal niemożliwe, warto poprosić o tę czynność partnerkę. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje skorzystanie z nieco mniej dokładnych urządzeń do stymulacji prostaty.

Masaż prostaty – wskazania i przeciwwskazania

Podstawowymi wskazaniami do masażu prostaty są:

  • chęć oczyszczenia gruczołu krokowego, poprawy przepływu krwi przez ten narząd oraz doświadczenia nowych doznań seksualnych;
  • faza przewlekła zapalenia gruczołu krokowego, aby wspomóc usuwanie wydzieliny i zmniejszyć ciśnienie w sterczu;
  • wzmożone napięcie mięśni dna miednicy.

Natomiast przeciwwskazaniami do masażu prostaty są:

Przy problemach z odbytem można spróbować wykonać masaż prostaty zewnętrzny, który polega na stymulacji gruczołu krokowego przez skórę między odbytem a moszną.

Oczyszczanie prostaty – zioła i dieta

Istnieje kilka ziół, których działanie na prostatę zostało klinicznie potwierdzone. Są to przede wszystkim:

  • palma sabałowa – obniża aktywność 5-alfa-reduktazy, czyli enzymu zmieniającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT), który z czasem powoduje typowe uciążliwe problemy z prostatą. Dodatkowo poprawia przepływ krwi i przyspiesza przemianę materii;
  • korzeń pokrzywy – wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia prostaty;
  • nawłoć pospolita – działa przeciwzapalnie i moczopędnie, łagodzi ból podczas oddawania moczu oraz zmniejsza obrzęk. Pozwala na usuwanie szkodliwych bakterii i nadmiaru płynu w sterczu.

W odniesieniu do ogólnej diety warto wprowadzić do niej owoce granatu, śliwki, pestki dyni oraz zieloną herbatę. Pożądanymi składnikami diety są kwasy tłuszczowe Omega 3, fitosterole, cynk, selen oraz flawonoidy.

Oczyszczanie prostaty a zdrowy tryb życia

Poza powyższymi metodami warto zwrócić uwagę na zdrowy, prawidłowy tryb życia. Poważnymi czynnikami ryzyka problemów z prostatą są:

Właśnie dlatego należy dążyć do uregulowania masy ciała, rezygnacji ze szkodliwych używek i zbilansowanej diety przeciwdziałającej problemom trawiennym. Mężczyzna powinien pozostać codziennie aktywny fizycznie, zachęca się go również do regularnego podejmowania współżycia seksualnego ze swoją partnerką. Wspomagająco można przyjmować koenzym Q10, który wprawdzie nie wpływa bezpośrednio na oczyszczanie prostaty, jednak udowodniono, że ma korzystny wpływ na potencję i jakość erekcji.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stengler M., Zdrowa prostata, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Słowikowska-Hilczer J., Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami