Owulacja – czym jest i jak się objawia?

Aktualizacja

Owulacja - czym jest i jak się objawia?Owulacja (jajeczkowanie) bardzo często postrzegana jest przez kobiety jako tajemniczy proces w swoim ciele. Wiele z nas nie do końca zdaje sobie sprawę kiedy ona następuje. Co więcej nie czujemy wówczas nic szczególnego i nie widzimy żadnych zachodzących zmian w naszym organizmie. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest owulacja oraz jak się objawia. Poniżej przedstawiamy wszystko co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest owulacja?

Owulacja nazywana jest również jajeczkowaniem. To proces zachodzący w organizmie kobiety, który polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. W zdrowym organizmie kobiety owulacja występuje tylko jeden raz w danym cyklu miesiączkowym. Przy cyklach miesiączkowych o długości 28 dni owulacja przypada na 14 dni przed końcem cyklu.

Uwolnienie dojrzałej komórki z pęcherzyka Graafa dochodzi w wyniku działania naszych hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) warunkuje proces dojrzewania komórki jajowej. Natomiast syntezowane przez organizm estrogeny odpowiadają za ilość FSH oraz hormonu luteinizującego (LH).

W momencie gdy pęcherzyk Graafa jest dojrzały dochodzi do uwolnienia dużej ilości hormonu LH, co powoduje również uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Ten właśnie proces nazywamy owulacją.

Czym objawia się owulacja?

Objawy owulacji nie należą do łatwych w obserwacji. Głównie dlatego, że ich intensywność jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od każdej kobiety. Po drugie są one bardzo dyskretne. Do podstawowych objawów owulacji należą:

1. Otwieranie się szyjki macicy.

Badanie szyjki macicy należy do jednej z metod kontrolowania faz cyklu miesiączkowego. W okresie owulacji staje się ona dość miękka przez co badanie to w łatwy sposób można wykonać czubkiem palca. Należy jednak pamiętać, aby wykonać je delikatnie i czystymi rękami. W przeciwnym wypadku można wywołać stan zapalny.

2. Obecność śluzu płodnego.

Jego obecność jest potrzebna, aby męskie plemniki mogły w szybki i łatwy sposób poruszać się. Jest to jedna z najbardziej wyrazistych oznak płodności kobiet. Śluz płodny jest wówczas bezbarwny i dość rozciągliwy. Do owulacji dochodzi w momencie gdy śluzu jest najwięcej.

3. Ból podbrzusza.

U niektórych kobiet w okresie owulacji dochodzi do bólu w okolicy podbrzusza. Może on występować po lewej lub prawej stronie, co wywołane jest uwalnianiem się jajeczka z pęcherzyka Graafa.

4. Podwyższona temperatura ciała.

Jest ona wywołana działaniem progesteronu. Zwiększona temperatura ciała utrzymuje się przez około 3 dni.

5. Zwiększone libido.

6. Zmiany trądzikowe na skórze.

7. Bolesność piersi.

Co w momencie, gdy owulacja nie nastąpi?

Oczywiście może dojść do sytuacji, że owulacja nie nastąpi. Wówczas mamy do czynienia z luteinizacją niepękniętego pęcherzyka przez co dochodzi do owulacji. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Należą do nich m.in.:

  • zespół policystycznych jajników
  • otyłość
  • duża niedowaga
  • choroby dotyczące przysadki mózgowej i podwzgórza
  • nadmierna ilość prolaktyny
  • inne zaburzenia hormonalne
  • permanentny stres
  • niewłaściwy styl życia

Brak owulacji najczęściej dotyczy kobiet po 35 roku życia lub przyjmujących latami środki antykoncepcyjne oparte na działaniu gestagenów.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
4 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *