Acerola
Acerola

Aktualizacja: 10 maja 2022

Owulacja - czym jest i jak się objawia?Owulacja (jajeczkowanie) bardzo często postrzegana jest przez kobiety jako tajemniczy proces w swoim ciele. Wiele z nas nie do końca zdaje sobie sprawę kiedy ona następuje. Co więcej nie czujemy wówczas nic szczególnego i nie widzimy żadnych zachodzących zmian w naszym organizmie. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest owulacja oraz jak się objawia. Poniżej przedstawiamy wszystko co warto wiedzieć na ten temat.

Owulacja – czym jest?

Owulacja nazywana jest również jajeczkowaniem. To proces zachodzący w organizmie kobiety, który polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. W zdrowym organizmie kobiety owulacja występuje tylko jeden raz w danym cyklu miesiączkowym. Przy cyklach miesiączkowych o długości 28 dni owulacja przypada na 14 dni przed końcem cyklu.

Uwolnienie dojrzałej komórki z pęcherzyka Graafa dochodzi w wyniku działania naszych hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) warunkuje proces dojrzewania komórki jajowej. Natomiast syntezowane przez organizm estrogeny odpowiadają za ilość FSH oraz hormonu luteinizującego (LH).

W momencie gdy pęcherzyk Graafa jest dojrzały dochodzi do uwolnienia dużej ilości hormonu LH, co powoduje również uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Ten właśnie proces nazywamy owulacją.

Czym objawia się owulacja?

Objawy owulacji nie należą do łatwych w obserwacji. Głównie dlatego, że ich intensywność jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od każdej kobiety. Po drugie są one bardzo dyskretne. Do podstawowych objawów owulacji należą:

1. Otwieranie się szyjki macicy.

Badanie szyjki macicy należy do jednej z metod kontrolowania faz cyklu miesiączkowego. W okresie owulacji staje się ona dość miękka przez co badanie to w łatwy sposób można wykonać czubkiem palca. Należy jednak pamiętać, aby wykonać je delikatnie i czystymi rękami. W przeciwnym wypadku można wywołać stan zapalny.

2. Obecność śluzu płodnego.

Jego obecność jest potrzebna, aby męskie plemniki mogły w szybki i łatwy sposób poruszać się. Jest to jedna z najbardziej wyrazistych oznak płodności kobiet. Śluz płodny jest wówczas bezbarwny i dość rozciągliwy. Do owulacji dochodzi w momencie gdy śluzu jest najwięcej.

3. Ból podbrzusza.

U niektórych kobiet w okresie owulacji dochodzi do bólu w okolicy podbrzusza. Może on występować po lewej lub prawej stronie, co wywołane jest uwalnianiem się jajeczka z pęcherzyka Graafa.

4. Podwyższona temperatura ciała.

Jest ona wywołana działaniem progesteronu. Zwiększona temperatura ciała utrzymuje się przez około 3 dni.

5. Zwiększone libido.

6. Zmiany trądzikowe na skórze.

7. Bolesność piersi.

Co w momencie, gdy owulacja nie nastąpi?

Oczywiście może dojść do sytuacji, że owulacja nie nastąpi. Wówczas mamy do czynienia z luteinizacją niepękniętego pęcherzyka przez co dochodzi do owulacji. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Należą do nich m.in.:

  • zespół policystycznych jajników
  • otyłość
  • duża niedowaga
  • choroby dotyczące przysadki mózgowej i podwzgórza
  • nadmierna ilość prolaktyny
  • inne zaburzenia hormonalne
  • permanentny stres
  • niewłaściwy styl życia

Brak owulacji najczęściej dotyczy kobiet po 35 roku życia lub przyjmujących latami środki antykoncepcyjne oparte na działaniu gestagenów.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami