Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 5 września 2023

OwulacjaOwulacja (jajeczkowanie) bardzo często postrzegana jest przez kobiety jako tajemniczy proces w swoim ciele. Wiele z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, kiedy ona następuje. Co więcej nie czujemy wówczas nic szczególnego i nie widzimy żadnych zachodzących zmian w naszym organizmie. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest owulacja oraz jak się objawia. Poniżej przedstawiamy wszystko co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest owulacja?

Owulacja nazywana jest również jajeczkowaniem. To proces zachodzący w organizmie kobiety, który polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. W zdrowym organizmie kobiety owulacja występuje tylko jeden raz w danym cyklu miesiączkowym. Przy cyklach miesiączkowych o długości 28 dni owulacja przypada na 14. dzień przed końcem cyklu.

Uwolnienie dojrzałej komórki z pęcherzyka Graafa następuje w wyniku działania naszych hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) warunkuje proces dojrzewania komórki jajowej. Natomiast syntezowane przez organizm estrogeny odpowiadają za ilość FSH oraz hormonu luteinizującego (LH). W momencie, gdy pęcherzyk Graafa jest dojrzały, dochodzi do uwolnienia dużej ilości hormonu LH, co powoduje również uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Ten właśnie proces nazywamy owulacją.

Zobacz również: Przyczyny nieregularnych miesiączek.

Owulacja – objawy

Objawy owulacji nie należą do łatwych w obserwacji. Głównie dlatego, że ich intensywność jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od każdej kobiety. Po drugie są one bardzo dyskretne. Do podstawowych objawów owulacji należą:

  • otwieranie się szyjki macicy – badanie szyjki macicy należy do jednej z metod kontrolowania faz cyklu miesiączkowego. W okresie owulacji staje się ona dość miękka, przez co badanie to w łatwy sposób można wykonać czubkiem palca. Należy jednak pamiętać, aby wykonać je delikatnie i czystymi rękami. W przeciwnym wypadku można wywołać stan zapalny;
  • obecność śluzu płodnego – jest on konieczny, aby męskie plemniki mogły w szybki i łatwy sposób poruszać się. Jest to jedna z najbardziej wyrazistych oznak płodności kobiet. Śluz płodny jest wówczas bezbarwny i dość rozciągliwy. Do owulacji dochodzi w momencie, gdy śluzu jest najwięcej;
  • ból podbrzusza – u niektórych kobiet w okresie owulacji dochodzi do bólu w okolicy podbrzusza. Może on występować po lewej lub prawej stronie, co wywołane jest uwalnianiem się jajeczka z pęcherzyka Graafa;
  • podwyższona temperatura ciała – jest ona wywołana działaniem progesteronu. Zwiększona temperatura ciała utrzymuje się przez około 3 dni;
  • zwiększone libido;
  • zmiany trądzikowe na skórze;
  • bolesność piersi.

Zobacz również: Jak zwiększyć płodność u mężczyzn?

Brak owulacji

Oczywiście może dojść do sytuacji, że owulacja nie nastąpi. Wówczas mamy do czynienia z luteinizacją niepękniętego pęcherzyka. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Należą do nich m.in.:

Brak owulacji najczęściej dotyczy kobiet po 35. roku życia lub przyjmujących latami środki antykoncepcyjne oparte na działaniu gestagenów.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Radwan M., Zamkowska D., Wójcik D., Ziółkowski T., Stymulacja owulacji, Ginekologia i Perinatologia Polska, 1/2017.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami