Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 stycznia 2023

Poranna sztywność karku. Jak jej uniknąć?Poranna sztywność karku to coraz częściej występująca dolegliwość, która w dużej mierze wynika ze współczesnego stylu życia. Może oczywiście wskazywać na rozwój poważnych schorzeń w obrębie kręgosłupa szyjnego, ale najczęściej wiąże się z brakiem ergonomii przy pracy i wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Przyczyny porannej sztywności karku

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych dolegliwości i dotyczy większości populacji. W około 90% przypadków ma charakter mechaniczny i jego nasilenie zmniejsza się w ciągu 2–6 tygodni. Kolejną częstą dolegliwością, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa szyjnego, jest sztywność poranna. Tutaj wyróżnia się wiele przyczyn, głównie:

  • stałe utrzymywanie głowy i szyi w jednej pozycji – dotyczy przede wszystkim osób pracujących przy komputerze. Najgorzej, gdy pracownik nie przestrzega zasad ergonomii i ekran komputera znajduje się niżej niż linia wzroku. W efekcie jego głowa cały czas jest w lekkim zgięciu. To częsta dolegliwość księgowych, urzędników i kierowców aut;
  • napięcie mięśni – może wynikać z wyżej omówionej przyczyny, jak również zbyt intensywnych aktywności fizycznych. Mowa nie tylko o mięśniach otaczających szyję, ale i dźwigaczu łopatki, który łączy kark z barkiem;
  • nieprawidłową pozycję podczas snu – sztywność karku z rana może być jednorazowym epizodem związanym ze złą pozycja ciała podczas snu. Być może szyja była wiele godzin ustawiona w zgięciu lub śpimy na zbyt wysokiej poduszce;
  • problemy na poziomie dysku, np. jego wysuwanie się w którąś ze stron;
  • zablokowanie stawów międzykręgowych.

Poranna sztywność karku może wskazywać na rozwój/wystąpienie niektórych chorób, takich jak:

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – najpierw jednak obejmuje najczęściej odcinek lędźwiowo-krzyżowy;
  • polimialgia reumatyczna;
  • udar;
  • choroba zwyrodnieniowa;
  • krwawienie podpajęczynówkowe;
  • whiplash.

Sztywność karku jest uznawana za niespecyficzny objaw towarzyszący chorobie Parkinsona, infekcji gardła, kręczowi szyi czy dystonii szyjnej.

Poranna sztywność karku – jak jej uniknąć?

W przypadku podejrzenia poważnych dolegliwości podstawą będzie wizyta u lekarza. W zależności od naszych podejrzeń lub skierowania lekarza rodzinnego, diagnostyką omawianego problemu zajmie się neurolog lub ortopeda. Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u fizjoterapeuty, jednak ze względu na delikatność okolicy warto przyjść z wynikami badań i prześwietleniem.

Jeśli przyczyną porannej sztywności karku są czynniki związane ze stylem życia, najlepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o ergonomię wykonywanych czynności i regularną aktywność fizyczną. Ergonomia w pracy dotyczy głównie osób długotrwale siedzących. Należy dbać, aby utrzymywać głowę w pozycji neutralnej i co jakiś czas robić przerwę w pracy. Najlepiej do pół godziny wykonać kilka prostych ruchów szyją (maksymalny wyprost, zgięcie, rotacje w obie strony i zgięcia boczne głowy) oraz barkami (uniesienie do góry, opuszczenie do dołu, krążenia). Co 2 godziny należy wstać od biurka, chwilę pochodzić, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających całe ciało i zwiększających ruchomość kręgosłupa oraz bioder. Dodatkowo w ciągu dnia, gdy poczujemy się spięci, warto wykonać automasaż karku i szyi. W jaki jeszcze sposób można uniknąć porannej sztywności karku?

  1. Śpij na niezbyt wysokiej poduszce, która zapewni kręgosłupowi neutralne ułożenie.
  2. Uczęszczaj na masaże lub do fizjoterapeuty – przy częstszych epizodach sztywności karku dobrym rozwiązaniem może być masaż karku i grzbietu. Także fizjoterapeuci posiadają skuteczne sposoby walki ze sztywnością karku, np. pinoterapia, suche igłowanie, kinesiotaping czy masaż tkanek głębokich.
  3. Ciepłe okłady – można je zastosować rano, gdy wystąpi sztywność karku. Ciepło skutecznie rozluźni mięśnie i tkanki miękkie, zmniejszając tym samym ich sztywność.
  4. Zimne okłady – działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wybór okładu (ciepły czy zimny) zależy wyłącznie od preferencji użytkownika.

Jeśli jednak sztywności karku towarzyszą inne objawy, np. ból promieniujący do ramienia, zawroty głowy bądź duszności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Skieruje on na podstawowe badania – najczęściej RTG i tomografię komputerową.

Zobacz również: Jak prawidłowo siedzieć?

Polecane produkty

Krzem organiczny
Krzem organiczny o wysokiej przyswajalności na poziomie aż 85%. Wzmacnia stawy, mięśnie i kości. Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyśpiesza wzrost włosów jak również paznokci ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szmyrka-Kaczmarek M., Kowalewski K., Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
  2. Kopański Z., Maslyak Z., Sklyarov I., Fibromialgia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami