Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 kwietnia 2022

Jak prawidłowo siedzieć?Szczególnie w dzisiejszych czasach należy wiedzieć jak prawidłowo siedzieć, aby nie szkodzić zdrowiu. Wiele osób spędza dziennie kilka, a nawet kilkanaście godzin siedząc. Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Po pracy – bez względu na jej rodzaj – wiele osób lubi odpocząć przed komputerem czy telewizorem. Organizm człowieka nie jest stworzony do siedzącego trybu życia, co w dużym stopniu wpływa na naszą kondycję i zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Konsekwencje siedzenia

Siedzący tryb życia wiąże się z licznymi konsekwencjami. W aspekcie zdrowia fizycznego przewlekłe, długotrwałe siedzenie może powodować:

  • przykurcze mięśni i ich osłabienie, zwłaszcza mięśni brzucha, grzbietu i kończyn dolnych;
  • zmniejszenie zakresu ruchomości stawów;
  • żylaki i obrzęki kończyn dolnych;
  • nadwyrężenie wzroku i migreny (przy jednoczesnym korzystaniu z komputera);
  • bóle kręgosłupa, odstawanie łopatek;
  • wysunięcie głowy do przodu;
  • osłabienie dna miednicy, nietrzymanie moczu;
  • ryzyko przepuklin kręgosłupa;
  • pogorszenie kondycji skóry, cellulit.

To tylko niektóre konsekwencje siedzącego trybu życia. Nieprawidłowe siedzenie prowadzi do trwałego przyjęcia postawy zamkniętej. W efekcie zmniejsza się pojemność oddechowa płuc, zachodzą również zmiany w tkankach miękkich. Są one mniej odżywione i nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Narządy wewnętrzne pracują gorzej, zwalnia i pogarsza się motoryka jelit.

Nie należy pomijać aspekty emocjonalnego i psychicznego. Długotrwałe siedzenie powoduje odizolowanie od ludzi. Siedząc w domu czy w pracy przy biurku nie mamy kontaktu z większą liczbą osób. Przez pewien czas może być to nawet wygodne i przyjemne, ale na dłuższą metę się nie sprawdzi. Każdy człowiek potrzebuje kontaktu, rozmowy czy bliskości innych. Siedzący tryb życia zmniejsza pamięć i koncentrację wskutek nieodpowiedniego dotlenienia mózgu. Badania wykazały, że takie osoby gorzej radzą sobie ze stresem, mają wahania nastroju i problemy emocjonalne.

Jak prawidłowo siedzieć?

Przede wszystkim zadbaj o stanowisko pracy. Krzesło powinno być wygodne i posiadać oparcie. Jeśli pracujemy przy komputerze należy zadbać o to, aby ekran znajdował się na wysokości oczu i aby mieć na czym podeprzeć przedramiona. Najlepsza pozycja siedząca to taka, która – przyjmowana długotrwale – nie powoduje bólu i innych dolegliwości. Przyjęto, że stopa powinna płasko spoczywać na podłożu, kąt między podłożeń i golenią oraz między golenią a udem wynosił 90 stopni, a także że głowa powinna być przedłużeniem tułowia. Ważne, aby podczas siedzenia choć trochę się poruszać. Co jakiś czas warto wykonać krążenia barkami, całymi ramionami, stopami. Pobudzi to krążenia. Warto również wykonać kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie przedramienia i nadgarstka (maksymalne zginanie i prostowanie w nadgarstkach). Jest to świetną prewencją zespołu cieśni nadgarstka czy łokcia tenisisty.

Zobacz również: Choroby zawodowe.

Jeśli jest taka możliwość, zdejmij buty i podłóż pod stopy piłeczkę czy roller do stóp. Baw się nim, masuj podeszwy stóp. Innym dobrym rozwiązaniem jest co jakiś czas zamiana standardowego krzesła na piłkę gimnastyczną. Siad na dużej piłce wymaga większej stabilizacji i aktywuje mięśnie głębokie. Należy jednak pamiętać, aby pozostałe aspekty ergonomii, w tym podparcie przedramion i ekran na wysokości oczu, były zachowane.

Rozwiązanie dla kobiet

Na koniec podzielimy się świetnym rozwiązaniem dla kobiet. Długotrwałe siedzenie znacznie osłabia dno miednicy. Może doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia narządu rodnego, zaparć, dyspareunii (ból podczas stosunków seksualnych) i braku satysfakcji z życia seksualnego. Aby dno miednicy otrzymywało bodźce stymulujące i było aktywowane, warto między guzem kulszowym, a odbytem podłożyć miękką piłeczkę do treningu dna miednicy. Aby nie kupować tego typu akcesoriów można wykorzystać dwie skarpetki – w jednej zaszywamy groch, a w drugiej kaszę. Co 15 minut można zmieniać taki woreczek, aby mięśnie otrzymywały inną stymulację. Najpierw podkładamy skarpetkę pod lewy pośladek, później pod prawy. Można wykonywać tyło- i przodopochylenia miednicy, krążenia miednicą itd.

Zobacz również: Jak pracować w domu?

Polecane produkty

Krem z kolagenem do rąk
Krem z kolagenem do rąk jest aktywny biologicznie, a dodatkowo hypoalergiczny. Stworzony według specjalnie opracowanego wzoru na bazie naturalnego kolagenu.
Zobacz tutaj ...
Krem z kolagenem Colldermitis Medcrem
Bardzo wysokiej jakości produkt przeznaczony do skóry z problemami takimi jak łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. W jego skład wchodzą substancje pozyskiwane z głębin Morza Bałtyckiego.
Zobacz tutaj ...
Krem kolagenowy do twarzy
Ekskluzywny krem kolagenowy wielowymiarowy, bezzapachowy, pozbawiony sztucznych barwników oraz konserwantów, produkt odpowiedni do każdego rodzaju cery.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pawluk I., Żukow W., Humanistyczny wymiar fizjoterapii, rehabilitacji, pielęgniarstwa, zdrowia publicznego, turystyki i rekreacji, Radom 2011.
  2. Kamińska J., Jak prawidłowo siedzieć, Bezpieczeństwo Pracy, Państwowy Instytut Badawczy, 2005.
  3. Wolańska I., Wolański W., Ergonomia pracy przy komputerze w aspekcie obciążeń kręgosłupa, Zeszyty Naukowe Katedry Mechaniki Stosowanej, 27/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami