Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 listopada 2020

Powikłania po porodzie naturalnymPowikłania po porodzie to temat, który powinien być znany przez każdą kobietę. Musi ona być świadoma tego, że niestety nie wszystkie porody kończą się sukcesem. Wobec tego mogą (choć nie muszą) wystąpić różnego rodzaju powikłania zarówno w trakcie, jak i po porodzie. Właściwa opieka lekarska oraz szybka interwencja powinna maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów. Jednak mimo wszystko nie w każdym przypadku jest to możliwe.

Objawy poporodowe mogą dotyczyć zarówno matki jak i dziecka. Mogą być one bardziej uciążliwe lub mniej i zależą przede wszystkim od rodzaju rozwiązania, a więc czy poród był naturalny czy wykonywane było cesarskie cięcie. Większa część powikłań wywołana jest przede wszystkim bardzo dużym wysiłkiem fizycznym, który kobieta musi przejść podczas narodzin dziecka.

Powikłania po porodzie naturalnym

Zakażenie połogowe

W kilku najbliższych godzinach po porodzie istnieje ryzyko pojawienia się zakażenia krocza, macicy oraz kanału rodnego. Jeśli infekcja dotyczy krocza, wówczas widoczny jest zazwyczaj obrzęk, któremu towarzyszy zaczerwienienie oraz szary nalot w miejscu zakażonym. Z kolei w przypadku zakażenia macicy występuje ból w podbrzuszu, a także gorączka. Najgorszą sytuacją jest stan, w którym dochodzi do zakażenia kobiecych narządów wewnętrznych.

Bóle brzucha

W niedługim czasie po porodzie w wyniku kurczenia się macicy u kobiety mogą występować bóle brzucha.  Mimo to jest to naturalne następstwo i nie powinno niepokoić młodą mamę. Jednak w sytuacji gdy bóle są intensywne, mogą towarzyszyć im inne dolegliwości np. gorączka, a także nietypowe odchody porodowe.

Zjawisko to należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Rozciągnięcie narządów rodnych

Bardzo często kobiety po porodzie skarżą się na rozciągnięcie narządów rodnych. Taki stan również należy do fizjologi człowieka. W przypadku kiedy mięśnie kobiety w tych rejonach są dość elastyczne, wówczas po przebyciu połogu wracają one do normalnego stanu. Z kolei gdy mięśnie są słabsze i posiadają mniejszą kurczliwość, czas powrotu narządów rodnych do stanu normalnego może odwlec się w czasie. Wówczas kobiety posiadają mniejszą satysfakcję ze współżycia niż przed porodem.

Nietrzymanie moczu

Pierwsze objawy nietrzymania moczu widoczne są już nawet w trakcie ciąży. Jest to następstwo zwiotczenia więzadeł, które podtrzymują część układu moczowego, który odpowiedzialny jest za utrzymywanie moczu. Ich zwiotczenia powodują mimowolne popuszczanie. Sytuacje nietrzymania moczu najczęściej mają miejsce kiedy kobieta kaszle, kicha lub śmieje się.

Problem ten nie jest jednak sytuacją bez wyjścia. Mięśnie układu moczowego można wzmocnić poprzez ćwiczenia mięśni Kegla. Takie działanie sprawi, ze kobieta będzie w stanie kontrolować własne mięśnie, a przez to narządy układu moczowego.

Hemoroidy

Hemoroidy to często pojawiająca się dolegliwość, zarówno w trakcie ciąży jak i po porodzie. Występowanie hemoroidów po porodzie związane jest przede wszystkim z długim parciem kobiety rodzącej, a także z ewentualnym uszkodzeniem krocza oraz sporą masą dziecka, które mogą powodować guzki krwawnicze. W sytuacji kiedy kobietę dotyczy problem hemoroidów odczuwalny jest przez nią ból przy wypróżnianiu się. Dodatkowo w stolcu może pojawiać się krew.

Bóle kręgosłupa

Ból kręgosłupa może dotyczyć zarówno kobiet w ciąży jak i po porodzie. Jest to bardzo często spotykane zjawisko. Nic dziwnego bowiem duże obciążanie go w trakcie ciąży jak i podczas porodu wielokrotnie powoduje jego ból. Odczucia bólowe kręgosłupa i związany z tym dyskomfort znika po upływie kilku tygodni od porodu.

Fizjoterapia, odpowiednie ćwiczenia, gimnastyka oraz właściwa dieta powinny pomóc zniwelować ten problem.

Wypadanie macicy

Zbyt mocne rozciągnięcie się narządów rodnych spowodowane bardzo dużym wysiłkiem fizycznym kobiety może prowadzić do obniżenia się narządów rodnych, czyli do tzw. wypadania macicy. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją towarzyszy temu uczucie parcia i ból w pochwie. Dodatkowo odczuwalny jest dyskomfort podczas stosunku, a także trudności w oddawaniu moczu i stolca.

W leczeniu wypadania macicy można wykorzystać ćwiczenia mięśni Kegla. W przypadku kiedy one nie przyniosą rezultatów konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty lub lekarza.

Rozejście się spojenia łonowego

W przypadku gdy mamy do czynienia z trudnym porodem, który spowodowany jest np. dużym dzieckiem, nie wykluczonym jest, że może nastąpić rozejście się spojenia łonowego. Jego wystąpienie diagnozuje się dopiero wtedy, gdy kobieta znajduje się w połogu. Jeśli dochodzi do tego rodzaju problemu, często towarzyszy temu obrzęk oraz ból w okolicy spojenia łonowego, który promieniuje do kości krzyżowej i na udo. Niekiedy objawom tym towarzyszyć może również gorączka, a także permanentny ból nawet podczas leżenia.

Zwykle w takiej sytuacji leczenie opiera się na terapii farmakologicznej. Ponadto mocno wskazany jest odpoczynek, a także dobrze dobrana dieta, szczególnie bogata w żelatynę. Koniecznym jest wizyta u fizjoterapeuty, jak również stosowanie pasów stabilizujących macicę jako formę rehabilitacji. Nie można zaniedbać takiego stanu zdrowia, bowiem może to zakończyć się stałym unieruchomieniem kobiety lub bardzo poważnym leczeniem operacyjnym.

Stan zapalny gruczołu piersiowego

Może występować jednostronny lub obustronny. Spowodowany jest zatkaniem się przewodów mlecznych w gruczole piersiowym lub mikro popękaniem brodawek sutkowych, które stanowią początek infekcji. Pierwszym objawem stanu zapalnego gruczołu piersiowego to tkliwość piersi przy dotyku lub wyciek treści z brodawek sutkowych. W takim przypadku zwykle polecana jest wizyta u lekarza i leczenie antybiotykiem.

Zobacz również: Poród w wodzie – jak przebiega i czy warto?

Podsumowanie

Niestety, w niektórych przypadkach nie da się zapobiec powikłaniom porodowym. Duże znaczenie w takich sytuacjach ma zdrowie pacjentki, jej styl życia, kondycja fizyczna, a także wielkość płodu. W sytuacjach kiedy dochodzi jednak do powikłań zawsze należy słuchać i kierować się poradami lekarskimi. W ten sposób kobieta może szybko dojść do stanu normalnego i skupić się na nowej roli w życiu, czyli macierzyństwem.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami