Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zaburzenia apetytu - główne przyczynyZaburzenia apetytu mogą występować z różnych powodów. Jedne z nich są błahe, inne z kolei mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Należy zaznaczyć, że brak apetytu może występować zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.

Główne przyczyny zaburzenia apetytu

Apetyt inaczej nazywany również łaknieniem, to jedna z podstawowych funkcji życiowych organizmu ludzkiego. Jeśli odczuwamy łaknienie, automatycznie organizm mobilizuje się do tego, aby przyjąć pokarm i wyrównać niedobór energetyczny. Struktury, które warunkują proces łaknienia znajdują się w centralnym układzie nerwowym. W skład ich wchodzi ośrodek sytości oraz ośrodek głodu.

Przyczyn zaburzenia apetytu jest wiele. Do najważniejszych należą:

  • błędy żywieniowe;
  • stres;
  • infekcje;
  • anemia;
  • depresja;
  • anoreksja;
  • choroby nowotworowe;
  • temperatura powietrza;
  • choroby układu pokarmowego.

1. Błędy żywieniowe.

Zmniejszony brak apetytu może być wywołany codziennymi błędami żywieniowymi. Mowa tu przede wszystkim o braku czasu w przygotowaniu domowych posiłków. Odbija się to nas w formie tego, że zmuszeni jesteśmy jeść produkty typu fast food, jeść w pośpiechu i nie zwracając szczególnej uwagi na regularność posiłków. Efektem takich działań jest brak apetytu, ponieważ zjedliśmy zbyt kaloryczny posiłek lub po prostu zjedzony on został o późnej porze dnia.

2. Stres.

W momencie kiedy organizm obciążony jest działaniem silnego lub permanentnego stresu w automatyczny sposób osłabia się proces łaknienia. Jest to związane z tzw. zjawiskiem „ściśniętego żołądka”, który powoduje nadmierne uwalnianie hormonów stresu czyli adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu.

3. Infekcje.

Zmniejszenie łaknienia może być spowodowane również obecnością infekcji w organizmie. Katar, a nawet zwykły ból gardła, w wyniku niedrożności nosa i braku smaku może wywołać niechęć do jedzenia. Z kolei bardziej poważne infekcje, którym m.in. towarzyszy stan gorączkowy dodatkowo osłabiają organizm oraz odbierają apetyt.

4. Anemia.

Problem niedokrwistości bardzo często dotyczy dzieci, szczególnie niemowląt, u których w diecie występuje coraz mniejsza ilość mleka. Wówczas znacznie wolniej przybierają na masie. U dzieci starszych natomiast brak apetytu połączony z anemią objawia się bladością skóry, suchymi włosami, suchą i szorstką skórą, a także słabą kondycją paznokci.

5. Depresja.

Depresja to kolejny powód, przez który może pojawić się brak apetytu. Osoby z objawami depresji często stają się apatyczne i należy przypominać im o przyjmowaniu posiłków.

6. Anoreksja.

Osobom z tego rodzaju zaburzeniami towarzyszy ciągła niechęć do jedzenia z powodu jak chęci zmniejszenia masy ciała. Pacjenci z anoreksją nie chcą w ogóle jeść, często doprowadzając się do skrajnego wyczerpania i wycieńczenia.

7. Choroby nowotworowe.

Brak apetytu występuje również u osób cierpiących na choroby nowotworowe. W takich przypadkach pokarm podawany jest w specjalnie przygotowanej formie, aby organizm chorego nie uległ całkowitemu wyniszczeniu.

8. Temperatura powietrza.

Mowa tu głównie o wysokich temperaturach, które mają miejsce latem. Wówczas u większości osób spada chęć do jedzenia, a zwiększa się przede wszystkim ochota na przyjmowanie płynów. Jeśli jednak mamy ochotę zjeść wybieramy potrawy lekkie, o orzeźwiającym smaku.

9. Choroby układu pokarmowego.

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego to kolejny powód, przez który może pojawić się brak apetytu. Najczęściej przyczynia się do tego stan zapalny błony śluzowej żołądka, dwunastnicy lub wrzody. Zaburzenia te powodują ból, przez który często rezygnujemy z kolejnego posiłku. Ponadto, bardzo często brak apetytu typowy jest dla schorzeń tj. zapalenie jelit czy alergia pokarmowa.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami