Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zakażenie rany - objawy i leczenieZakażenie rany powoduje zapalenie, którego zaniedbanie może doprowadzić do niebezpiecznego stanu zagrażającego nawet życiu. Możliwość wystąpienia zakażenia może dotyczyć zarówno ran, które powstały na skutek wypadku jak i po interwencji chirurgicznej.

Jak powstaje zakażenie rany?

Zakażenie rany zwykle dotyczy samej jej powierzchni lub też tkanek, które do niej przylegają. Jeżeli leczenie nie nastąpi w odpowiednim momencie lub osoba nie zareaguje odpowiednio na podane leki może dojść do rozprzestrzeniania się zakażenia w inne miejsca, a w efekcie wywołać sepsę.

Infekcja rany bardzo często jest efektem bezpośredniego kontaktu jej powierzchni z zanieczyszczonym narzędziem, które spowodowało przerwanie ciągłości skóry tj. nóż czy gwóźdź. Ponadto zakażenie mogą wywołać występujące na powierzchni ciała człowieka bakterie (paciorkowce, gronkowce) oraz drobnoustroje występujące w wodzie, glebie oraz powietrzu.

W sytuacjach kiedy różne okoliczności mają miejsce, może dojść również do zakażenia rany pooperacyjnej. Zachodzi to wówczas gdy do rany dostają się bakterie w trakcie operacji lub w momencie jej samego leczenia. Warto zaznaczyć, że objawy mogą wystąpić dopiero po upływie kilku dni. W tym czasie na powierzchni rany może być widoczna czerwona kreska, która związana jest z rozwijającym się zakażeniem. Przyczyną tego jest stan zapalny powierzchownych naczyń chłonnych.

Istotnym elementem jest to, że zaraz po skaleczeniu się należy szybko zdezynfekować ranę przemywając ją zimną wodą, wodą utlenioną bądź roztworem soli fizjologicznej.

Objawy zakażenia rany

Należy zaznaczyć, że zakażenie rany daje dość specyficzne symptomy, po których można śmiało stwierdzić, że nie goi się ona prawidłowo. Jednym z objawów tego zjawiska jest m.in. zaczerwienienie i obrzęk, który z każdym dniem staje się coraz większy. Rana zaczyna również specyficznie pulsować, piec, a także boleć szczególnie jeśli dochodzi do jej ucisku. Z biegiem czasu z rany może wydostawać się ropna lub krwista wydzielina.

Uwaga!

Jeśli infekcja dotyczy wyłącznie tkanek przyległych do rany zjawisko to również nosi nazwę zakażenia rany. W momencie wystąpienia objawów tj. powiększone węzły chłonne czy podwyższona temperatura ciała, wówczas mamy do czynienia z tzw. zakażeniem ogólnoustrojowym.

Jak leczyć zakażenie rany?

Proces leczenia zakażonej rany uwarunkowany jest stanem w jakim obecnie się znajduje. W momencie kiedy w jej obrębie widoczne jest zaczerwienie i obrzęk oraz towarzyszy jej ból wówczas ważne jest wdrożenie antyseptyków oraz opatrunków, które będą hamować postępujący wysięk.

Jeśli rana jest wynikiem skaleczenia się zanieczyszczonym narzędziem wówczas podaje się szczepionkę przeciwko tężcowi, z kolei jeśli doszło do ugryzienia przez zwierzę, szczepionkę przeciwko wściekliźnie.

W sytuacji kiedy miejscowe zakażenie jest wyraźnie nasilone i zaczyna przechodzić na sąsiadujące tkanki, do obecnego leczenia należy dołączyć również podawanie antybiotyków o działaniu ogólnoustrojowym.

W przypadku zakażenia ogólnoustrojowego, które może wywołać sepsę, konieczne jest jak najszybsze leczenie szpitalne.

Czynniki sprzyjające zakażeniu rany

Zakażenie rany może być spowodowane kilkoma czynnikami ryzyka. Należą do nich min:

  • niewłaściwa pielęgnacja rany
  • pojawianie się innych urazów
  • niezdrowy styl życia
  • niedożywienie
  • występowanie chorób o podłożu przewlekłym
  • przyjmowanie leków upośledzających działanie układu immunologicznego

Zakażenie rany – profilaktyka

Przede wszystkim nie należy stosować antybiotyków miejscowo (w postaci maści lub kremów) zakupionych bez recepty.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami